Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-09-30 - Konkurs

Konkurs na komiks: Korytarze migracyjne zwierząt w Karpatach - rola i znaczenie


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" ogłosiło konkurs na komiks "Korytarze migracyjne zwierząt w Karpatach - rola i znaczenie". Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (licea ogólnokształcące, technika, zasadnicze szkoły zawodowe) na terenie województwa podkarpackiego. Termin wysyłania zgłoszeń mija 28 listopada 2014.
2014-09-29 - Recenzje

Prosta historia


Komiks Raymonda Briggsa nie uwodzi od pierwszego momentu, wręcz przeciwnie - kolorowe, ale proste ilustracje mogą zniechęcić czytelnika rozpieszczanego przez współczesne nowele graficzne. Warto jednak dziełu brytyjskiego twórcy dać szansę, gdyż pod staromodną szatą graficzną kryje się niezwykła opowieść. Historia milionów ludzi, której nikt jeszcze nie opowiedział.

Paweł Panic recenzuje komiks "Ethel i Ernest. Prawdziwa historia".
2014-09-28 - Recenzje

Pojedynek na łące wśród czerwonych motyli


Ze wszystkich wznowionych w tym roku tomów „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” ten jest najciekawszy i zarazem najbardziej atrakcyjny wizualnie. Warto album nabyć i przyjechać z nim do Łodzi na 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, ponieważ Régis Loisel – scenarzysta i autor storyboardów – będzie jednym z gości imprezy, więc jest szansa na autograf.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Droga Łowcy".
2014-09-27 - Recenzje

Seria krótkich strzałów z Miasta Grzechu


Przez lata nazbierało się sporo opowiadań rozgrywających się w Mieście Grzechu. Wszelakie antologie mają jednak tendencję do nierównego poziomu zawartości. Jak jest w przypadku albumu z dziewczynami, wódą i giwerami w tytule?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Sin City #6: Girlsy, Gorzała i Giwery".
2014-09-26 - Zapowiedzi

Zapowiedzi wydawnictwa Ongrys na MFKiG


Wydawnictwo Ongrys przygotowało na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier pięć komiksów: Z archiwum Jerzego Wróblewskiego - 4 - Przygody szeregowca Kromki, Saga Valty #2, Tajfun: Zagadka układu C-2, 30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi oraz Josephine. W rozwinięciu newsa okładki i wszystkie informacje dotyczące tych publikacji.
2014-09-26 - Zapowiedzi

Timof na MFKiG


Na początku października do sprzedaży trafi pięć komiksów od Timofa, w tym drugi tom polskiej serii "Postapo". Jeszcze pod koniec września ukażą się zaś: kolejna część przygód Ralpa Azhama i trzecie wydanie "Fun Home". Okładki i przykładowe plansze do obejrzenia już teraz.
2014-09-25 - Recenzje

Dawaj to sushi!


Nieczęsto się zdarza, aby polski czytelnik miał okazję zapoznać się z tak zaskakującymi komiksami zza wielkiej wody jak „Dorwać Jiro!” - pierwotnie wydany przez Vertigo, a w kraju nad Wisłą przez Muchę Comics. Mucha w ogóle przyzwyczaiła czytelników do dość wąskiego kręgu zainteresowań, oscylującego raczej wokół superhero. Ostatnie decyzje wydawcy są jednak co najmniej intrygujące. Czy to źle? Nie sądzę, choć po opisie ich komiksu czeka czytelnika niemały szok. Bowiem „Dorwać Jiro!” to komiks o mistrzu robienia sushi. To jakiś żart?

Karol Sus recenzuje komiks "Dorwać Jiro!".
2014-09-24 - Galeria

Bler #4: Stan strachu


Zapraszamy do zapoznania się z siedmioma przykładowymi planszami komiksu "Bler #4: Stan strachu", który swoją premierę będzie miał na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Przypominamy też o ciągle trwającej zbiórce na portalu wspieram.to (pozostało 7 dni). Aleja Komiksu objęła patronatem ten komiks.
2014-09-24 - Zapowiedzi

Bitwa nad Bzurą 1939


28 września 2014 r. podczas obchodów rocznicy Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie swoją premierę będzie miał komiks Łukasza Kucińskigo pod tytułem: "Bitwa nad Bzurą 1939". Podczas obchodów komiks będzie rozdawany dzieciom za darmo.
2014-09-23 - Zapowiedzi

Las Marakas


Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi (3-5 października) swoją premierę będzie miał komiks "Las Marakas" (wyd. ATY). Jest to kontynuacja wydanego w 2011 roku komiksu "La Masakra". Tym razem oprócz Maxa Atlanty udział w tworzeniu wzięło kilku innych znakomitych twórców.
2014-09-23 - Zapowiedzi

Kurier z Warszawy


2 października nakładem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich swoją premierę będzie miał komiks "Kurier z Warszawy" (scenariusz: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka; rysunki: Bartłomiej Stefanowicz).
2014-09-23 - Recenzje

Zło i Dobro ruszają na łowy


Historia wymyślona przez Dufaux nie jest porywająca, mieści się w schematach sagi fantasy o ścierających się siłach Dobra i Zła. "Czarodziejka Sanctus" wypada blado, ale jest ciekawiej niż dwóch poprzednich tomach.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Skarga Utraconych Ziem #7: Czarodziejka Sanctus".
2014-09-22 - Zapowiedzi

Okładka siódmego Bicepsa


Na oficjalnym profilu zina "Biceps" pokazano okładkę najnowszego - siódmego - numeru magazynu. Jej autorem jest Łukasz Mazur, a sama okładka jak zwykle nawiązuje do dzieła kultury wysokiej. Niestety magazyn nie pojawi się na tegorocznym MFKiG, a dopiero pod koniec października.
2014-09-22 - Zapowiedzi

Gałgan od Skarży na MFKiG


Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał nowy komiks Jana "Skarży" Skarżyńskiego pod tytułem "Gałgan". W przygotowaniu jest również wersja z alternatywna okładką w limitowanym nakładzie.
2014-09-21 - Zapowiedzi

Jan Hardy po raz czwarty


Ruszyła przedsprzedaż czwartego zeszytu przygód "Jana Hardego" - Żołnierza Wyklętego stworzonego przez Jakuba Kijuca. Komiks ma ukazać się jeszcze w październiku. Okładkę i przykładowe plansze można zobaczyć już dziś.
2014-09-21 - Zapowiedzi

Smakosz i Monster


Na MFKiG przedpremierowo ukażą się trzeci tom serii "Monster" i komiks "Samotny smakosz", który zilustrował Jiro Taniguchi. Do regularnej sprzedaży komiksy trafią 8 października. Okładki i opisy są już dostępne.
2014-09-20 - Rozmaitości

24. poziom Pawełka


Dziś, o 20.15 w kanale cyfrowym Polskiego Radia - Polskie Radio 24 - będzie można posłuchać audycji o nowych technologiach i grach komputerowych "24. poziom", której autorem jest nasz redakcyjny kolega, Przemysław Pawełek. Audycja trwa 45 minut, można jej słuchać w każdą sobotę. Polecamy!
2014-09-19 - Konkurs

Konkurs na komiks Człowiek - najlepsza inwestycja


Na początku tego miesiąca Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ogłosił szóstą edycję konkursu na najciekawszy komiks pod hasłem działań realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego "Człowiek - najlepsza inwestycja". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego. Termin wysyłania zgłoszeń mija 31 października 2014.
2014-09-19 - Zapowiedzi

Wiedźmin w MP3


Na MFKiG ukażę się przedpremierowo słuchowisko na podstawie "Wiedźmin. Dom ze szkła", czyli pierwszego amerykańskiego komiksu o tym bohaterze. W rolę Geralta wcielił się Jacek Rozenek. Polska edycja komiksu zaplanowana jest na listopad.
2014-09-19 - Zapowiedzi

Podgląd


Na MFKiG ukaże się komiks "Podgląd" Daniela Chmielewskiego (scenariusz) i Marcina Podolca (rysunki). Twórcy będą na festiwalu - w sobotę, 4 października o 11.30 odbędzie się spotkanie, a 13.00 sesja autografów.
2014-09-18 - Recenzje

Wybitny żart


„Zabójczy żart” często wymieniany jest jako jeden z najlepszych komiksów o Batmanie. Czy słusznie?

Przemysław Pawełek recenzuje nowe wydanie komiksu "Batman. Zabójczy żart".
2014-09-17 - Ukazały się

Akt 8


Nakładem Asocjacji Komiksu w Toruniu ukazał się ósmy numer magazynu komiksowego "Akt". Będzie go można kupić między innymi na Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon (19-21 września 2014), oraz na allegro.
2014-09-17 - Rozmaitości

Łauma szkolną lekturą!


IAR podał, że komiks Karola Kalinowskiego "Łauma" został szkolną lekturą w Szkole Kanadyjskiej w Warszawie. Gratulujemy i czekamy na wpis na ogólnopolską listę lektur szkolnych!
2014-09-16 - Konkurs

Antologia Lisica i wilk do wygrania


W marcu 2014 w ramach Festiwalu Literacki Sopot ogłoszono Konkurs na komiks Inspirowany Literaturą Rosyjską. W sierpniu 2014 roku ukazała się antologia pokonkursowa "Lisica i wilk. Komiksy inspirowane literaturą rosyjską". Wspólnie z organizatorami konkursu mamy dla czytelników Alei Komiksu szybki konkurs a w nim trzy egzemplarze komiksu do wygrania.
2014-09-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

25. MFKiG w Łodzi


Między 3 a 5 października 2014 roku w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Wśród gości tegorocznej edycji są Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme, Andreas, Loisel, Michał Śledziński i Przemek Truściński oraz Marzena Sowa. Aleja Komiksu patronuje MFKiG.
2014-09-15 - Ukazały się

Kapitan Żbik ponownie trafił do kiosków


Dzisiaj - 15 września 2014 - do kiosków w całej Polsce powinien trafić pierwszy zeszyt z serii "Kapitan Żbik" pod tytułem "Ryzyko cz.1" (scenariusz: Władysław Krupka, Krzysztof Pol, Romuald Tejszerski; rysunki: Zbigniew Sobala). Pierwszy zeszyt można kupić za 10 zł. Za reedycję odpowiedzialne jest wydawnictwo Ongrys.
2014-09-15 - Zapowiedzi

Słuchowisko Kajko i Kokosz od Sound Tropez


Już w październiku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi (3-5 października) swoją prapermierę będzie miało przygotowane przez Sound Tropez słuchowisko "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Wydawnictwo na na swoim koncie słuchowiska na podstawie serii "Żywe trupy" oraz "Thorgal".
2014-09-12 - Spotkania, wystawy, imprezy

Konwent Kultury Japońskiej Asucon XV


Już jutro - 13 września - w Katowicach (Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, ul.Sokolska 26) rozpoczyna się dwudniowy XV Konwent Kultury Japońskiej ASUCON, podczas którego będzie można natrafić również na komiksowe elementy. Odbędzie się tam również spotkanie promocyjne wokół komiksu "Banzaj - Kniaziówna Eryka". Więcej o samym konwencie można poczytać w tym miejscu.
2014-09-12 - Recenzje

Morrison zabił Supermana?


"U kresu dni", trzeci tom Supermana z New 52 wydawanego obecnie przez Egmont to pożegnanie szalonego Szkota z Człowiekiem ze Stali. Jakie tym razem atrakcje przygotował dla czytelników Grant Morrison?

Jan Sławiński recenzuje komiks "Superman. Action Comics #03: U kresu dni".
2014-09-10 - Ukazały się

Wrocław - Komiksowy Spacer


Nakładem wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość ukazał się komiksowy przewodnik po Wrocławiu "Wrocław - Komiksowy Spacer", do którego scenariusz i rysunki stworzył włoski duet: Marcello Murgia i Laca De La Vega. Przewodnik można kupić między innymi w punktach Informacji Turystycznej we Wrocławiu. W rozwinięciu okładka oraz kilka przykładowych plansz.
2014-09-10 - Recenzje

Stal, olej, braterstwo


Na okładce pierwszego tomu zmechanizowany wojak dumnie powiewał flagą Francji. Tym razem niesie ciało jednej z ofiar wojny. W kolejnych przygodach jego ręce zaczyna pokrywać krew.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Wartownicy #2: Wrzesień 1914. Marna".
2014-09-08 - Ukazały się

Drugi Atlas zwierząt od Dema


6 września swoją premierę miała drugi zeszyt z serii "Atlas zwierząt" autorstwa Jakuba Dema Dębskiego. Jak pisze autor: "Drugi atlas zawiera 11 nowych, wyczerpująco opisanych istot. Na kartkach tego tomiku znajdują się komiksy o fokach, kapibarach, pangach, klaunach i innych zwierzętach."
2014-09-08 - Recenzje

Wartownicy #1: Stalowe żniwa


Superbohater musi po raz kolejny obronić niewinnych, a także zaprowadzić ład i pokój. Tym razem straceńca, który nie chce, ale musi ratować swoją ojczyznę, wykreowali do spółki Francuz z Argentyńczykiem. Czy ich dzieło da się zestawić z amerykańskimi przygodami herosów w trykotach?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Wartownicy #1: Stalowe żniwa".
2014-09-06 - Recenzje

Tytani atakują Polskę


Atak tytanów szturmem przetacza się po całym świecie. Fani szaleją. Fanki piszczą. Pierwszy tom japońskiej serii w końcu dotarł nad Wisłę.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Atak tytanów #1".
2014-09-05 - Zapowiedzi

Nowy Benek Dampc z dwiema różnymi okładkami


Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi (3-5 października) swoją premierę będzie miał nowy numer komiksu z przygodami Benka Dampca "Benedykt Dampc vs. Pogromca Pornografów" (scenariusz: Jerzy Szyłak, rysunki: Maciej Pałka). Komiks będzie dostępny z dwiema okładkami: Anny Heleny Szymborskiej oraz Grzegorza Pawlaka.
2014-09-05 - Zapowiedzi

Spin-off Ksionza na tegorocznym MFKiG


Na oficjalnym blogu komiksu "Ksionz" ukazała się informacja, że na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi nakładem Timof Comics swoją premierę będzie miał spin-off serii "Ksionz - Diablo Boy" (scenariusz: Dominik Szcześniak, rysunki: Marcin Rustecki). Nakład limitowany.
2014-09-04 - Zapowiedzi

Mouse Guard w Polsce?


Na oficjalnym profilu BUM Projekt na FB pojawiła się enigmatyczna wiadomość, z której można wnioskować, że komiks "Mouse Guard" (autor: David Petersen) - zdobywca nagrody Eisnera - ukaże się w Polsce.
2014-09-04 - Spotkania, wystawy, imprezy

Akcja kreacja w świecie komiksu


W poniedziałek 8 września w salce zabawowo–edukacyjnej "Sosnowa szpilka" (Izabelin, ul. Tetmajera 2) odbędą się zajęcia pokazowe "Akcja kreacja w świecie komiksu". Podczas spotkań znane baśnie, bajki czy legendy, a także różne hasła staną się inspiracją do tworzenia obrazkowych historii. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 13:30.
2014-09-04 - Recenzje

Egipskie księżniczki #2


Przygoda sióstr Kiki-Nefer i Titi-Nefer w przeklętym mieście dobiega końca. Zanim jednak życie młodych księżniczek radykalnie się odmieni, dane nam będzie poznać kawałek niezwykłej historii staroegipskiego Nowego Państwa.

Paweł Panic recenzuje komiks "Egipskie księżniczki #2".
2014-09-02 - Rozmaitości

Portrety Wojenne z komiksowymi tłami


Dzisiaj o 22:40 w TVP 2 startuje seria "Portrety Wojenne" do stworzenia której wykorzystano materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, ale również stylizowane na komiks kadry oparte na nowoczesnej technice wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. W tym miejscu można posłuchać wywiadu z jednym z reżyserów serii - Tomaszem Matuszczakiem.
2014-09-02 - Galeria

ABC Warriors: Czarna Dziura


W tym miesiącu nakładem wydawnictwa Studio Lain ukaże się komiks "ABC Warriors: Czarna Dziura" (scenariusz: Pat Mills, rysunki: Simon Bisley). Zapraszamy premierowo do zapoznania się z przykładowymi planszami tej publikacji. Wkrótce nakładem wydawnictwa ukaże się również inny album z uniwersum 2000AD - Absalom.
2014-09-02 - Rozmaitości

Osiedle Swoboda rozśpiewane


W ostatnim czasie do sieci trafiły aż dwie piosenki inspirowane kultową serią "Osiedle Swoboda" Michała Śledzińskiego. Pierwszy utwór wykonał sam Śledziu do tekstu Jana Sławińskiego, Łukasza Kolendra i muzyki Obiboków. Nuta promuje nowy pakiet Kultury Gniewu, w którym znalazły się dwie Osiedlowe pozycje. Tutaj możecie przeczytać o procesie powstawania utworu. Drugi kawałek pochodzi z nadchodzącego TrueSzczurs Mixtape i jego wykonawcami są Jeżozwierz i Junes.
2014-09-02 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksowie goście Coperniconu 2014


Gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon, który odbędzie się w Toruniu między 19 a 21 września 2014 roku, będą między innymi Jakub "Dem" Dębski, Ilona "Kobieta Ślimak" Myszkowska i Katarzyna "Kiciputek" Babis. Aleja Komiksu patronuje tej imprezie.
2014-09-01 - Recenzje

Locke & Key #1: Witamy w Lovecraft


Czy nad Lovecraft świeci ten sam srebrny księżyc co nad Providence? Czy sąsiedzi są tam równie gościnni co mieszkańcy Insmouth? I czy nie za blisko stamtąd do Arkham? Debiutująca na polskim rynku seria niekoniecznie przynosi odpowiedzi na następujące pytania. Taka wszak natura tajemniczych opowieści. Pozostawiają nas bez odpowiedzi. Zagubionych w mroku. I zdesperowanych w oczekiwaniu na drugi tom.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Locke & Key #1: Witamy w Lovecraft".