baner

NEWS

- Zapowiedzi

Zapowiedzi wydawnictwa Ongrys na MFKiG


Wydawnictwo Ongrys przygotowało na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier pięć komiksów: Z archiwum Jerzego Wróblewskiego - 4 - Przygody szeregowca Kromki, Saga Valty #2, Tajfun: Zagadka układu C-2, 30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi oraz Josephine. W rozwinięciu newsa okładki i wszystkie informacje dotyczące tych publikacji.

Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca Kromki

Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca KromkiScenariusz: Jerzy Wróblewski
Rysunki: Jerzy Wróblewski
Okładka: Jerzy Wróblewski, Andrzej Janicki
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Z archiwum Jerzego Wróblewskiego
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4 pozioma
Stron: 40
Cena: 26,90 zł
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-49-3


Album zbiera 101 humorystycznych pasków komiksowych z „Przygodami Szeregowca Kromki”. Były one pierwotnie drukowane na łamach gazety wojskowej „Żołnierz Polski Ludowej” w latach 1962-64. Album uzupełniają trzy strony żartów rysunków, które Jerzy Wróblewski stworzył dla tej samej gazety.
Jerzy Wróblewski od 1959 roku rysował paski komiksowe dla bydgoskiej popołudniówki „Dziennik Wieczorny”. Współpracę z dziennikiem rozpoczął będąc jeszcze uczniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Gdy dwa lata później dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w redakcji rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania sposobu w jaki sposób utrzymać współpracę ze swoim rysownikiem. Redaktor naczelny napisał pismo do dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego z prośbą aby szeregowy Wróblewski mógł wieczorami rysować nadal paski komiksowe. Dopiero wówczas zorientowano się w dowództwie kogo mają w jednostce. Tak się akurat składało, że rysownika poszukiwała gazeta „Żołnierz Polski Ludowej”, która była rozdawana wśród poborowych z Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Wróblewski został więc przeniesiony do redakcji wojskowej gazety. Dostał własne biurko, kartki i narzędzia do rysowania. I zaczął robić to co lubił najbardziej. Gdy jego koledzy nudzili się w świetlicy, albo stali w kolejce w kantynie – on pracował równocześnie dla dwóch gazet.
Pierwszy jego rysunek w „Żołnierzu Polski Ludowej” ukazał się 6 stycznia 1962 r. Na początku rysował winiety, ilustracje do wojskowych opowiadań i żarty rysunkowe. Sześć miesięcy później na łamach gazety pojawił się pierwszy komiks. Były to „Przygody Szeregowca Kromki”. Paski z jego przygodami ukazywały się przez ponad dwa lata. Wówczas Wróblewski zakończył już służbę wojskową. Ale cały czas – już jako cywil – współpracował z gazetą Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Szeregowca Kromkę zastąpił inny bohater komiksowy – szeregowiec Rakieta.
Ze względu na fakt, że „Żołnierz Polski Ludowej” ukazywał się tylko w obiegu wewnętrznym w jednostkach i nie był sprzedawany w kioskach, komiksy drukowane na jego łamach nie były do tej pory znane fanom. Niekompletne roczniki gazet znajdują się obecnie jedynie w kilku bibliotekach na terenie Polski. Dzięki porównaniu ich zawartości udało się zebrać kompletne „Przygody Szeregowca Kromki”.


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca Kromki Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca Kromki Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca Kromki


30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi

30 lat Tajfuna - w hołdzie Tadeuszowi RaczkiewiczowiAutor: Robert Adler, Michał Śledziński, Maciej Prożalski, Przemysław Surma, Artur Ruducha, Tomasz Niewiadomski, Jarosław Ejsymont, Tomasz Kleszcz, Paweł Adamski, Paweł Ciołkiewicz, Piotr Harmaciński, Piotr Kaczmarek, Maciej Kruger, Daniel Mucha, Paweł Przygoda, Jan Sidorownin, Dawid Skąpski, Michał Smoroń, Jakub Szymczak, Mariusz Topolski, Rafał Trejnis
Okładka: Robert Adler
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Tajfun, Antologia w hołdzie
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 160 x 240 mm
Stron: 24
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-47-9


Antologia komiksów i ilustracji z Tajfunem, narysowanych w hołdzie Tadeuszowi Raczkiewiczowi z okazji 30-lecia premiery przygód kosmicznego agenta, obchodzonej na Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi. W antologii znalazły się prace takich autorów, jak: Robert Adler, Michał Śledziński, Maciej "empro" Prożalski, Przemek Surma, Artur Ruducha, Tomasz Niewiadomski, Jarosław Ejsymont, Tomasz Kleszcz, Paweł Adamski, Paweł Ciołkiewicz, Piotr Harmaciński, Piotr Kaczmarek, Maciej Kruger, Daniel Mucha, Paweł Przygoda, Jan Sidorownin, Dawid Skąpski, Michał Smoroń, Jakub Szymczak, Mariusz Topolski oraz Rafał Trejnis

[opis wydawcy]

Saga Valty #2

Saga Valty #2Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Mohamed Aouamri
Wydanie: I
Data wydania: 2014
Seria: Saga Valty
Tytuł oryginału: Saga Valta 2
Wydawca oryginału: Le Lombard
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 56
Cena: 35 zł
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-46-2


Druga część Sagi Valty po raz kolejny przenosi czytelnika w ciekawy świat islandzkich legend pełnych silnych bohaterów, magicznych stworzeń oraz bogów, którzy śledzą poczynania ludzi i ingerują w nie gdy uznają to za korzystne dla siebie.

Główny bohater komiksu - Valgar z Valty próbuje odzyskać swoją ukochaną, piękną Astridr i swego pierworodnego syna. W tym celu wyrusza w długą i niebezpieczną podróż aby pozyskać potężnych sojuszników. Jednak pomoc nowym przyjaciołom zmusi go do ogromnego poświęcenia...

"Saga Valty" to przygodowy komiks autorstwa wybitnego scenarzysty Jeana Dufaux (Skarga Utraconych Ziem, Drapieżcy, Krucjata), który do współpracy zaprosił utalentowanego rysownika Mohameda Aouamirego (W Poszukiwaniu Ptaka Czasu: Księga bogów).

[opis wydawcy]

Tajfun: Zagadka układu C-2

Tajfun: Zagadka układu C-2Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Seria: Tajfun
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215 x 290 mm
Stron: 48
Cena: 35 zł
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-48-6


Salivan - baza Federacji znajdująca się w odległym układzie planetarnym C-2 - została zaatakowana przez Muunów. Dzięki błyskawicznej ucieczce agenci Nino: Tajfun i Kriss unikają pojmania. Po złożeniu raportu w sztabie powracają do układu C-2 aby zbierać informacje o działaniach Muunów oraz odnaleźć swoją współpracowniczkę Maar, która pozostała na Salivanie.

"Zagadka Układu C-2" miała swoją premierę w 1984 roku na łamach "Świata Młodych". Można powiedzieć, że od razu komiks ten stał się kultowym.
Ówczesnych czytelników zachwycały przede wszystkim liczne nawiązania do amerykańskiej popkultury (np. filmów "Gwiezdne Wojny" czy "Świat Dzikiego Zachodu") oraz naładowana akcją kosmiczna przygoda. Raczkiewicz snuł tę opowieść zupełnie swobodnie rzucając bohaterów na kolejne planety, a nawet do "czarnej dziury". A jaki dziś jest ten komiks, po trzydziestu latach? Nadal pozostaje dziełem kultowym. Bo tylko w nim można znaleźć scenę przecinania planety na pół!

[opis wydawcy]

Josephine

JosephineScenariusz: Clarence Weatherspoon
Rysunki: Clarence Weatherspoon
Wydanie: I zebrane
Data wydania: Październik 2014
Seria: Josephine
Oprawa: twarda
Format: 220x296 mm
Stron: 144
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Ongrys
ISBN: 978-83-61596-51-6


Josephine Durmaz pracuje dla Scotland Yardu. Już sam fakt, że kobieta jest detektywem jest niezwykły, a jednak Josephine ukrywa jeszcze jeden sekret: posiada amulet o tajemniczych właściwościach. Wystarczy, że upuści na niego kroplę krwi nieboszczyka, aby amulet stworzył w jej umyśle wizje ostatnich chwil życia ofiary.

Komiksy z Josephine publikowane były na łamach magazynów komiksowych: Produkt, P-Lux oraz Tfur. W niniejszej antologii po raz pierwszy ukazują się w wydaniu książkowym.

[opis wydawcy]




[Ystad za informacją prasową]

Tagi

Josephine


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

hellboyjr -

Ciekawy pakiecik, trzy tytuły na pewno trafią na moją półkę, do pełni szczęścia brakuje tylko AFERY BRADLEYA. Można wiedzieć czy będzie jeszcze w tym roku?

pirus -

kurde, widziałem kiedyś oryginalne okładki/zajawki do starego Tajfuna ze Świata Młodych. Po prostu boskie... Ta z "Na tropie Skorpiona" to majstersztyk, "Zagadka układu C-2" zresztą też była świetna.

Ongrys -

"Afera Bradleya" raczej w przyszłym roku.