baner

NEWS

- Galeria

Tardi i Birek, Miller i Pynchon


Przykładowe plansze z komiksów Leopolda Maurera i Jacquesa Tardiego oraz spis treści treści książki o komiksie Wojciecha Birka. Premiera w październiku.

Miller i Pynchon

Miller i PynchonScenariusz: Leopold Maurer
Rysunki: Leopold Maurer
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Tłumaczenie: Anna Biskupska
Oprawa: miękka
Format: 146 x 205 mm
Stron: 172
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-38-8
Wydanie na polski rynek.


Dla naszych bohaterów, Millera i Pynchona, pozornie łatwe zadanie wytyczenia linii demarkacyjnej rozrasta się do znacznie większych rozmiarów. Najpierw decydują się podjąć ambitniejszego wyzwania i precyzyjnie wyznaczyć punkt kulminacji Wenus, a potem na tej podstawie obliczyć odległość Ziemi od Słońca. W miarę jak uświadamiają sobie skalę tego przedsięwzięcia, ogarnia ich też poczucie bezsensu własnej egzystencji, i z każdym kolejnym pomiarem coraz bardziej skupiają się na tym, jaki kierunek przyjmuje ich życie. Skłonny do melancholii Pynchon rozpamiętuje śmierć ukochanej żony, podczas gdy pragmatyczny Miller z determinacją szuka zapomnienia w rozpuście.

Żal, skrucha, wiara, farsa, druga płeć, dzieci, gadające krokodyle oraz ser – to tylko niektóre z tematów, które porusza dwadzieścia tajemniczych przypowieści Millera i Pynchona. Może i ludzie nauki czują się bezpiecznie w otoczeniu liczb, ale niektórych rzeczy nie da się przełożyć na wykresy.

Leopold Maurer
Urodzony w 1969 r. w Wiedniu. W latach 1988-1994 studiował socjologię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Przez kolejne cztery lata był studentem malarstwa i grafiki na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Żyje i pracuje w Wiedniu i Trautmannsdorfie.
Komiks „Miller i Pynchon” ukazał się w Austrii (Luftschacht), w Anglii (SelfMadeHero), we Francji (Editions Cambourakis) oraz w Japonii (Suisei Inc.)

Wydano dzięki dofinansowaniu ze środków Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon Miller i Pynchon


To była wojna okopów

To była wojna okopówScenariusz: Jacques Tardi
Rysunki: Jacques Tardi
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Tłumaczenie: Katarzyna Dargiel
Oprawa: twarda
Format: 225 x 290 mm
Stron: 128
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-36-4
Wydanie na rynek polski.


Ze wstępu Autora:
Interesuje mnie wyłącznie człowiek i jego cierpienia, i moje oburzenie jest ogromne… Chodzi o naszą Historię, Historię Europy, to w Sarajewie zaczyna się XX wiek, wiek uprzemysłowienia śmierci. „Pierwsza Wojna Światowa” , wynalazek, który najwyraźniej się spodobał: gazy otworzyły nowe horyzonty, przyczyniły się do powstania nowych idei, wszystko to było bardzo „nowoczesne”… Wszystkie te idee były już dobrze zakorzenione u człowieka z Cro-Magnon. To okrucieństwo, które człowiek nosi w sobie. Tylko metody eksterminacji stały się bardziej wyrafinowane, i w tym względzie powinniśmy chylić czoła przed wojną 1914-1918!


Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów


Studia z teorii komiksu. Propozycje i obserwacje

Studia z teorii komiksu. Propozycje i obserwacjeAutor: Wojciech Birek
Okładka: Małgorzata Herba
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 242
Cena: 40,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-37-1


Wojciech Birek
Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje.

Seria: Refleksje i analizy, tom 2
Pod redakcją Michała Traczyka

Recenzenci:
prof. dr hab. Grzegorz Gazda
prof. UAP dr hab. Izabela Kowalczyk


Spis treści
Komiks – estetyka i narracja. Poszukiwania tożsamości medium w XXI wieku
Z poetyki komiksu: ekwiwalencja graficzna jako chwyt znaczeniotwórczy
Formy sylwiczne w komiksie
Komiks a film – pokrewieństwa i związki
Komiksowe adaptacje literatury – problemy badawcze
Komiks dla dzieci w Polsce
Staś i Nel w obrazkach. Ilustrowane i komiksowe edycje W pustyni i w puszczy
Grzegorz Rosiński i „kolorowe zeszyty”. Studium stylistyczne
Nota bibliograficzna
Indeks nazwisk
Spis ilustracji


Wojciech Birek
Urodzony w 1961 roku. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (praca magisterska Poetyka opowieści rysunkowej. Zagadnienie potencjalności tworzyw), obecnie adiunkt na polonistyce Uniwersytetu Rzeszowskiego (doktorat pt. Główne problemy teorii komiksu). Badacz i teoretyk komiksu, autor monografii Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu; tłumacz wielu komiksów z języka francuskiego; autor scenariuszy do serii Strażnicy Orlego Pióra wydawnictwa Mandragora (rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) oraz komiksów historycznych dla rzeszowskiego Oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek); narysował m.in. komiksy Naznaczony mrokiem („Komiks Forum”), Miasto trędowatych („Awantura”), Kacper i Grotańczycy („Boom!”), Układ, Na dworze Króla Ćwieczka i Kosmiczny Kumpel („Krakers”). Kurator wystaw komiksowych, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu i organizator Podkarpackich Spotkań z Komiksem, notoryczny członek jury łódzkich konkursów na krótką formę komiksową. Mieszka w Rzeszowie, a podczas wakacji w Górach Wałbrzyskich.

[opis wydawcy]




[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-