baner

Recenzja

Pojedynek na łące wśród czerwonych motyli

Maciej Gierszewski recenzuje W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Droga łowcy
8/10
Pojedynek na łące wśród czerwonych motyli
8/10
„Droga Łowcy” to trzeci album drugiego sezonu serialu fantasy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”. Egmont wznowił go po niespełna czterech latach. Z bieżącego tomu dowiadujemy się, jak Bragon poznał Łowcę o imieniu Ridż, który później został jego nauczycielem „szermierki” .

Początek historii jest dość stereotypowy: w karczmie, umiejscowionej gdzieś na skraju wielkiej puszczy, zbiera się grupa śmiałków. Jest ich kilku, a każdy z nich wierzy, że w dniu, gdy legendarny mistrz opuści swoją samotnię, położoną gdzieś w niedostępnych i niebezpiecznych leśnych ostępach, to właśnie jego wybierze na swego ucznia. Wszyscy chcą terminować u Łowcy, poznać tajniki wielkiego paladyna. Każdemu marzy się zostać wielkim i niepokonanym rycerzem. Wśród nich przesiaduje małomówny Bragon, znany ze swoich czynów na arenie gladiatorów (patrz album: „Księga Bogów”). Również on na to liczy, bo zdaje sobie sprawę, że jeśli dostąpi honoru stania się uczniem, a w konsekwencji prawdziwym rycerzem, będzie miał jakiekolwiek szanse u księżniczki Mary.

A tymczasem siedzą i czekają, umilając sobie nudę kilkoma głębszymi oraz dzieląc się „bohaterskimi” opowieściami – czyli przechwalając się swoimi wyczynami. Sytuacja się zmienia się diametralnie, gdy przybywa bezczelny i pewny siebie Devel, który jest członkiem złowrogiego Zakonu Znaku. Jego podstępna misja sprawia, że kandydaci na adeptów Ridża wyruszają do puszczy. Tam czyha na nich wiele śmiertelnych (dosłownie!) niebezpieczeństw. Czy jakich okolicznościach Bragon spotka swego nauczyciela? Kogo ze śmiałków będzie chciał szkolić? Czy Devel i akolici Zakonu Znaku zrealizują swoją misję? Na czym ona polega? Tego dowiedzą się już jedynie ci, co po album sięgną. Zapewniam, warto!

Zwracałem już uwagę, w poprzedniej recenzji, że każdy z trzech dotychczas wydanych albumów został narysowany przez innego twórcę. Tym razem za oprawę graficzną odpowiada Vincent Mallié i muszę przyznać, że świetnie poradził sobie z przedstawieniem świata Akbaru. Album urzeka niezwykle żywą i rozbuchaną przyrodą puszczy – wspaniałe sceny pojedynku na łące wśród krążących wokół walczących czerwonych motyli (plansze od 19 do 33). Docenić należy również dynamiczne kadrowanie oraz zmianę sposobu przedstawiania postaci. Bragon nie jest już gładkolicym młodzieńcem, rysy twarzy mu stężały – co rysownik podkreśla częstymi najazdami na fizis.

Ze wszystkich wznowionych w tym roku tomów „W poszukiwaniu…” omawiany jest najciekawszy i zarazem najbardziej atrakcyjny wizualnie. Warto album nabyć i przyjechać z nim do Łodzi na 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, ponieważ Régis Loisel – scenarzysta i autor storyboardów – będzie jednym z gości imprezy, więc jest szansa na autograf.

Opublikowano:W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Droga łowcy

W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Droga łowcy

Scenariusz: Serge Le Tendre, Regis Loisel
Rysunki: Vincent Mallie
Kolor: Francois Lapierre
Wydanie: II
Data wydania: Wrzesień 2014
Seria: W poszukiwaniu Ptaka Czasu
Tytuł oryginału: La voie du Rige
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor, offset
Oprawa: miękka
Format: 21x29 cm
Stron: 66
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0224-8
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-