baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2015-07-31 - Recenzje

Ekspedycja w nostalgię


Są komiksy, które po latach nadal sprawiają świetne wrażenie. I są też takie, których czas bezpowrotnie przeminął. Niestety do tej drugiej grupy zalicza się „Ekspedycja. Bogowie z kosmosu”.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Ekspedycja. Bogowie z kosmosu".
2015-07-29 - Zapowiedzi

Szóste życie kota rabina


W sierpniu ukaże się szósty tom serii Joanna Sfara "Kot rabina" zatytułowany "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Wraz z premierą nowego tomu Wydawnictwo Komiksowe wznowi po raz trzeci zebrane w jednym albumie pięć pierwszych części tej serii.
2015-07-29 - Recenzje

Coraz większy pęk mistycznych kluczy


Nagradzana Eisnerami seria dobiła do połowy. Autorzy bawią się niedopowiedzeniami, ale wciąż pozostawiają nam więcej pytań niż odpowiedzi.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Locke & Key #03: Korona cieni".
2015-07-29 - Ukazały się

Trzy razy Egmont


Do sprzedaży trafiły trzy albumy z wydawnictwa Egmont: "Lobo. Portret bękarta", "All New X-Men #1: Wczorajsi X-Men" oraz "Avengers #1: Świat Avengers". Zapraszamy do zerknięcia na opisy i przykładowe plansze.
2015-07-28 - Recenzje

Nautilusem w nazistów


Mimo pewnej awersji Alana Moore'a do tworzenia spin-offów, decyzja o poszerzeniu świata Ligii Niezwykłych Dżentelmenów wydaje się być jak najbardziej naturalna. Tylko czy przygody córki kapitana Nemo to wciąż ten sam poziom, co opowieści o samym kapitanie i jego towarzyszach?

Karol Sus recenzuje komiks "Nemo. Berlińskie róże".
2015-07-28 - Zapowiedzi

Merlin #01: Kanapka z szynką


Jeszcze pod koniec lipca ma ukazać się nowa seria humorystyczna dla młodszego odbiorcy autorstwa Joanna Sfara i Jose-Luisa Munuery. Komiks opowiada o dziecięcych latach czarnoksiężnika Merlina. Okładka i przykładowe plansze do obejrzenia przedpremierowo na Alei.
2015-07-27 - Recenzje

Dobre odbicie Barmana


Zastanawiam się, kiedy fanom komiksu przejedzą się historie z Batmanem w roli głównej. Na razie jednak nie może być o tym mowy. Batman schodzi się na pniu. Rodzi to pokusę wydawania wszystkiego z Mrocznym Rycerzem, jak leci, nie patrząc na jakość historii. Na szczęście w przypadku "Mrocznego odbicia" napisanego przez Scotta Snydera i zilustrowanego przez Francesco Francavilla oraz Jocka można być spokojnym.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman. Mroczne odbicie".
2015-07-26 - Recenzje

Superbohaterowie na tropie


Dużo miejsca w albumie poświęca się psychologii postaci, uczłowieczeniu największych superbohaterów. To opowieść o stracie i smutku, o pragnieniu zemsty, wreszcie o pustce nie do wypełnienia.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Kryzys tożsamości".
2015-07-25 - Recenzje

Ryjówka w ogniu


Po raz trzeci spotykamy się z dzielnymi ryjówkami. Ponownie muszą one stawić czoła wyzwaniu, za którym tym razem stoi nie kto inny jak człowiek.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Powrót rzęsorka".
2015-07-24 - Recenzje

Powrót Króla


Paweł Gierczak po długiej nieobecności nie zasypia gruszek w popiele i powraca do swojej sztandarowej serii.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Ołtsajders: Reaktywacja".
2015-07-24 - Zapowiedzi

Darmowy komiks na MFKiG 2015


Wydawnictwo Komiksowe wyda darmowy komiks "Ostatnia melodia" autorstwa Stephena Collinsa. Tłumaczem minialbumu jest Grzesiek Ciecieląg, założyciel i wieloletni redaktor naczelny Alei Komiksu. Okładkę i przykładową planszę można zobaczyć już teraz.
2015-07-23 - Recenzje

Towarzysz ze Stali


Franz Kafka, George Orwell, Benjamin Franklin – w przedmowie do „Czerwonego Syna” przywoływane są nazwiska wielkie. Tym większa szkoda, że największą zaletą albumu i jednocześnie jego największą wadą jest pomysł.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Superman. Czerwony Syn".
2015-07-22 - Zapowiedzi

Zbiórka na najnowszy komiks Gawronkiewicza na wspieram.to


Na portalu crowdfundingowym wspieram.to ruszyła zbiórka na wydanie najnowszego komiksu Krzysztofa Gawronkiewicza "Krzesło w piekle". Przy wsparciu za 75 złotych wspierający otrzymają 340 stronicowy komiks. Jeżeli zbiórka się nie powiedzie, komiks i tak zostanie wydany przez kulturę gniewu, ale jego nakład będzie ograniczony, a cena będzie wynosiła 150 złotych.
2015-07-21 - Recenzje

Co by było, gdyby Batman...


Umieszczenie superbohaterów w zupełnie nowej konwencji, tworzenie tzw. elserowldów, daje w zasadzie nieograniczone możliwości kreacji scenarzyście, niezwiązanemu żadnymi wcześniejszymi przygodami postaci. Jednym z przykładów takiego podejścia do znanych bohaterów jest "Earth One" z DC.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman. Ziemia Jeden.
2015-07-21 - Zapowiedzi

ONEPUNCH-MAN


W grudniu premierę będzie mieć pierwszy tom nowej serii "Onepunch-Man". Cykl liczy 9 tomów i ciągle powstaje. Tomik będzie kosztować 25,2 zł.
2015-07-20 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wyprawa do wnętrza głowy Łukasza Kowalczuka


Od 25 lipca do 8 sierpnia we Wrocławskiej mia ART GALLERY (ul. Św. Mikołaja 61-62) odbędzie się wystawa komiksów, ilustracji i innych działań Łukasza Kowalczuka. Dodatkowo 25 lipca odbędą się warsztaty "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o tworzeniu komiksu, ale nie macie kogo zapytać", oraz odbędzie się premiera Artbooka limitowanego do 50 egzemplarzy "Wyprawa do wnętrza głowy Łukasza Kowalczuka".
2015-07-19 - Recenzje

It tastes like a chicken!


Druga część przygód sympatycznego, aczkolwiek nieco zagubionego cybopaty tropiącego nielegalne spożycie kurczaków przenosi czytelników w bardziej egzotyczne regiony świata.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Chew #02: Międzynarodowy smak".
2015-07-17 - Recenzje

Walt Disney odwiedza Macondo


Od czasu do czasu do księgarń wracają tytuły, które ze względu na szczególne walory warte są przypomnienia. Jednym z nich jest komiks „Trzy cienie” Cyrila Pedrosy, który po pięciu latach nieobecności wraca na rynek za sprawą Kultury Gniewu.

Karol Sus recenzuje komiks "Trzy cienie".
2015-07-15 - Recenzje

Mścicielka dorasta po okiem Mela Gibsona


Lektura pierwszego tomu serii „Szklane miecze” wyraźnie daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z komiksem przeznaczonym dla młodszej młodzieży. Pozostali mogą czuć się sfrustrowani schematycznością fabuły.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Szklane Miecze #01: Yama".
2015-07-13 - Recenzje

To nie jest powrót do Edenu


Sprawdzony autor, krótkie historie, niemal pół tysiąca stron. Czy coś mogło pójść nie tak? Mogło...


Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Hiroki Endo - krótkie historie".
2015-07-11 - Recenzje

Ocean's Twelve albo ryzykowna gra


Adaptując kolejną z powieści Richarda Starka, Darwyn Cooke korzysta ze schematów „heist movie”. „Zdobycz” to opowieść napisana zgodnie z żelaznymi prawami gatunku.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Parker #3: Zdobycz".
2015-07-10 - Zapowiedzi

Dwa komiksy z rysunkami Tomasza Kleszcza wydane przez warszawskie ZOO


Za kilka dni swoją oficjalną premierę będą miały dwa komiksy wydane przez Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie - "Historia Jednej Pięknej Figurki, Czyli gdyby słonie umiały mówić", "Historia Przemycanego Żółwia, Czyli gdyby żółwie umiały mówić" (autorzy: Agnieszka Czujkowska, Tomasz Kleszcz). Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów i przykładowe plansze.
2015-07-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Lecimy Bibliolotem tropem Tytusa de Zoo


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach w ramach akcji Lato z Książką 2015 ogłosiła szereg imprez odbywających się w jej filiach pod nazwą "Lecimy Bibliolotem tropem Tytusa de Zoo". W ramach imprezy odbywać się będą spotkania, warsztaty komiksowe (prowadzenie Szymon Teluk) oraz inne aktywności komiksowe. Zajęcia odbywają się w każdy tydzień lipca od wtorku do czwartku w godzinach 11:00-14:00.
2015-07-09 - Recenzje

Uczennica boga wojny


Altruizm i troska o los bezbronnych wpakowała Wonder Woman w nieliche kłopoty. Znowu ktoś musi uratować cały świat.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Wonder Woman #03: Żelazo".
2015-07-07 - Recenzje

Miłość do macek trwa


Seria „Fatale” wydawana w Polsce przez Muchę wreszcie powróciła wraz z drugim tomem zatytułowanym „Diabelski interes”. Wreszcie, choć muszę przyznać, że po ukazaniu się pierwszej części trochę przysnąłem. W międzyczasie zdążyłem przeczytać sporo komiksów i prawie zapomniałem, jak dobrą rzecz zaserwowali czytelnikom Ed Brubaker i Sean Phillips.

Michał Misztal recenzuje komiks "Fatale #02: Diabelski interes".
2015-07-05 - Recenzje

Rozpruwacz, ale nie Kuba


Wiktoriański detektyw złapał już rzeźnika siejącego grozę w Whitechapel. Rozwiązanie sprawy niekoniecznie może jednak oznaczać zrozumienie zagadki. Czy mu się uda?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Gilles McCabe #2".
2015-07-03 - Recenzje

Szukając Mushi


Świat pełen jest tajemniczych istot. Nie wszyscy potrafią je jednak zobaczyć. Ginko nie tylko je widzi, ale pomaga zrozumieć i jeśli trzeba, chronić przed nimi.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Mushishi #01".
2015-07-03 - Konkurs

Wygraj Tajfuna


Szybki konkurs weekendowy. Do zgarnięcia "Tajfun: Bez kompromisów". Wystarczy w komentarzu napisać, dlaczego tajfun ma wąsy, i mieć trochę szczęścia. Konkurs trwa do niedzieli (5 lipca) do godziny 23.59.