baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Podróże małe i duże bohaterów polskich komiksów


17 lipca w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (ul. Niemierzyńska 18a) odbędzie się wernisaż wystawy "Podróże małe i duże bohaterów polskich komiksów". Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki. Będzie ją można oglądać do 25 października.
„Podróże małe i duże” to tytuł wakacyjnej wystawy Wojtka Łowickiego przygotowanej dla Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki” w Szczecinie

Wszyscy – mali i duzi – uwielbiają wakacje. A jak wakacje to czas podróży! Dzieci z utęsknieniem wyczekują końca czerwca, kiedy zaraz po odebraniu świadectw chowają podręczniki w najciemniejsze zakamarki pokoju. Tornister zamieniają na plecak i rzucają się w wir wakacyjnej przygody. Dorośli również przez cały rok planują urlopy, czekając na odpowiedni czas. Dla większości jest to sezon letni, ale i zima ma swoje uroki – narty, sanki lub snowboard.

Podróże służą nie tylko przemieszczaniu się z punktu A do punktu B. To również wyprawy badawcze, naukowe, niekoniecznie służące li tylko przyjemności, ale przede wszystkim dające ludzkości wiedzę, pozwalającą z kolei na rozwój tak ważnych dziedzin jak medycyna, fizyka czy biologia. Ludzkość wędrowała od samego początku jej stworzenia. Co zresztą było motorem napędowym rozwoju cywilizacji, zwłaszcza techniki. Człowiek wędrował niekiedy wiele setek mil, by znaleźć lepsze miejsce do życia. Z czasem zaczął wykorzystywać do tego udomowione zwierzęta. Doskonale przydatne okazały się konie i osły, zwłaszcza ich mieszanka – muł – silny i odporny na najtrudniejsze nawet warunki. Wszystko jednak ‘stanęło na głowie’ po wynalezieniu koła. Jak ważne było to odkrycie możemy obserwować do dziś w każdej niemal sferze życia. Użycie tego kształtu jako elementu nośnego stało się rewolucyjne. Wydarzyło się to aż 5 i pół tysiąca lat temu. Od tego czasu wiele jeszcze wynalazków wydała na świat nieustająca ludzka wyobraźnia: silniki parowe, spalinowe, odrzutowe, elektryczność i rakiety, dzięki którym już dziś jesteśmy w stanie wybrać się w kosmiczną podróż.Na naszej ekspozycji zaprezentujemy wszelkie rodzaje podróży: tych małych i tych dużych. Zobaczymy jaka technologia, jakie wynalazki jej służyły kiedyś, a jakie dzisiaj. Obejrzymy to wszystko w nietypowym ujęciu, bo za pomocą komiksowych kadrów! Oto kilka przykładów haseł, o których będzie mowa i które wraz z komiksowymi ilustracjami oraz popularnonaukowymi komentarzami i ciekawostkami znajdziemy na wystawie: czar czterech kółek, obozy harcerskie, podbój Dzikiego Zachodu, riksza, tratwa, list w butelce, rower, bocianie gniazdo, sanki, motor, „żelazny koń”, harleyowcy, balon, śmigłowiec, parowiec, i jeszcze wiele, wiele innych.

Zatem przyjemnej zabawy, no i spełnienia wakacyjnych planów (letnich i zimowych). Może wystawa ta posłuży Państwu za inspirację? Tego życzymy!

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

ul. Niemierzyńska 18a

Wystawa do obejrzenia od 17 lipca do 25 października


[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-