reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Agata Zbylut - wystawa z cyklu Metrowe Komiksy


Do końca września w warszawskiej Galerii A19 Marymont (antresola stacji metra Marymont) można oglądać wystawę komiksu "Taniec, który trwa sekundę" Agaty Zbylut. Jest to kolejna wystawa z cyklu Metrowe Komiksy.
Taniec, który trwa sekundę

Białe, kompletnie puste tło; na nim – figura nagiej dziewczyny, powtórzona 25 razy, lecz za każdym razem w innym ujęciu. Dziewczyna tańczy. Właściwie – nie ona wykonuje taneczne pas, lecz intensywnie czerwona peleryna fruwająca wokół jej ciała, którego… nie ma. Zostało wytarte, wycięte. Nie widać twarzy ani nawet zarysu głowy; nie ma światłocienia. Jest tylko płaska sylwetka. Duch? Może duch, ale jakże żywotny!
Zgrabną figurę tancerki podkreślają wysokie obcasy, a biel „pustego” ciała kontrastuje z ostrą barwą i połyskliwą, pofałdowaną materią płaszcza. Tylko on został sfotografowany z fakturą i światłocieniem. Nie byle jakie to okrycie, lecz specjalnie uszyta peleryna, kopia tych, które noszą Rycerze Chrystusowi. Imponujący, zarazem groźny strój. Kieruje naszą wyobraźnię ku przeszłości. Kojarzy się z płaszczami Krzyżaków, z powieściami fantasy („Batman”, „Superman”), z Wenecją czy Paryżem minionych epok i ich romansowo-artystyczną aurą, z tajemniczymi zamaskowanymi damami okutanymi pelerynami, przemykającymi pod osłoną nocy do garsoniery kochanka…Choreografia, taniec, a nade wszystko – pomysł i wykonanie pracy są zasługą Agaty Zbylut, znanej artystki ze Szczecina (ostatnio coraz częściej bywającej w Warszawie). Jej projekt łączy fotografię z malarstwem, rysunkiem, projektowaniem. Jest kropką nad „i” w proponowanym przeze mnie cyklu projektów dla stacji metra Marymont.
Dotychczas w serii „Metrowych komiksów” udział wzięło czworo znakomitych artystów z różnych miast w Polsce (kolejno: Piotr Macha, Marcin Podolec, Małgorzata Jabłońska, Adam Wójcicki).
Agata tańczy ostatni numer tego balu, potem bierzemy płaszcze i do domu!
Ale jeszcze do końca września impreza trwa. Kto dotrzyma Agacie kroku?

Monika Małkowska, kuratorka projektu „Metrowe komiksy”

współpraca
IBPP - Marta Nadolle


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-