Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-04-30 - Zagranica

The Amazing Spider-Man #1


Ukazał się pierwszy numer zrestartowanego "The Amazing Spider-Man", w którym Peter Parker powraca do roli Człowieka-Pająka. Zamówienia na ten zeszyt przekroczyły nienotowaną od lat liczbę 500.000 egz., pomimo dość wysokiej ceny: $5.99.
2014-04-29 - Spotkania, wystawy, imprezy

Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych 2014


Czwarta już edycja festiwalu komiksu historycznego odbędzie się tradycyjnie w Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Warszawie (Marszałkowska 21/23) 17 maja. Tegoroczna formuła została poszerzona o gry planszowe. W programie są wystawy, spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz giełda. Gośćmi festiwalu będą między innymi Marek Oleksicki, Tomasz Kołodziejczak, Jakub Kijuc, Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski. Szczegółowy program tutaj (pdf 2 MB).
Aleja Komiksu objęła swoim patronatem FKiPGH.
2014-04-29 - Rozmaitości

Baranowski powyżej uszu


Na podcaście "Powyżej uszu" prowadzonym przez Kubę Ryszkiewicza można odsłuchać rozmowę z Tadeuszem Baranowskim. Część pierwsza, wraz z Anną Baranowską tutaj, druga tu. Na podcaście pojawi się jeszcze trzecia część.
2014-04-29 - Recenzje

Blacksad #5: Amarillo


Piąty tom przygód czarnego kota rozbudza nadzieje już samą okładką. Pierwsze skojarzenie jest oczywiste: opowieść drogi. I owszem, wraz z Blacksadem będziemy tym razem przemierzać południe USA, a klimat historii będzie się zmieniał równie często jak środki transportu, którymi pokonywane będą kolejne kilometry.

Paweł Panic recenzuje komiks "Blacksad #5: Amarillo".
2014-04-25 - Rozmaitości

Wystąp w teledysku o Pinkim


Jutro, w sobotę 25 maja Szaweł Płóciennik będzie kręcić klip o Pinkim, bohaterze swojego komiksu, który Kultura Gniewu wyda już w maju. Żeby w nim wystąpić, wystarczy zjawić się o 18.30 pod warszawską knajpą Plan B (Plac Zbawiciela).
2014-04-25 - Recenzje

The Breaker #4


„The Breaker” to typowy przykład manhwy skierowanej do nastoletniego czytelnika. Ma wszystko, co jest potrzebne w serii tego typu. Sympatyczny bohater kreowany w stylu „od zera do bohatera”, mnóstwo akcji i niezłe rysunki podbarwione lekką erotyką.

Karol Sus recenzuje komiks "The Breaker #4".
2014-04-25 - Zapowiedzi

KG w maju i czerwcu


W maju Kultura Gniewu planuje wydać 4 komiksy: kolorową wersję "Ostatniego żubra" Tomka Samojlika (za kolory ostatecznie nie odpowiada Śledziu) i nowe albumy Jacka Świdzińskiego, Pawła Płóciennika i Rutu Modan. W czerwcu ma zaś ukazać się kolejna książka Shauna Tana.
2014-04-24 - Spotkania, wystawy, imprezy

DwuTakt: Muzyka i Komiks


Przypominamy, że między 14 a 15 czerwca w Toruniu odbędzie się festiwal DwuTakt: Muzyka i Komiks. Na imprezie pojawią się między innymi Krzysztof Ostrowski, Edward Lutczyn, Ryszard Dąbrowski i Maciej Parowski. Festiwalowi będzie towarzyszyć 14. edycja Sympozjum Komiksologicznego.
Aleja Komiksu objęła swoim patronatem DwuTakt.
2014-04-23 - Rozmaitości

Wykład - Szekspir w komiksie


Dzisiaj w godzinach 11:40-13:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technicznym (Al. Zwycięstwa 96/98) w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej Obrazy Szekspira odbędzie się wykład mgr Anny Wołosz-Sosnowskiej na temat "Szekspir w komiksie. Próba przełożenia języka poetyckiego na język obrazu na przykładzie Hamleta".
2014-04-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe w Gdyni


W sobotę 26 kwietnia w ramach pierwszego weekendu literackiego akcji "Miasto Słowa – Czytelnik-Kreator" w godzinach 16:00-18:00 odbędą się warsztaty komiksowe z dr Elżbietą Żukowską (scenariusz) i Jakubem Babczyńskim (rysownik) - współautorami komiksu o Gdyni "Miasto z widokiem". Ilość miejsc: 30. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
2014-04-23 - Recenzje

Wolverine. Geneza


Trzech zaprawionych w boju autorów zabrało się za jeden z najbardziej fascynujących tematów komiksowych wszech czasów - młodość Logana. Kim jest? Skąd się wziął? Czy komiks od początku skazany na sukces udźwignął spoczywającą na nim odpowiedzialność?

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Wolverine. Geneza".
2014-04-18 - Zapowiedzi

Kapitan w Bydgoszczy


Na tegorocznym Bydgoskim Konwencie Komiksu i Gier (26 kwietnia) swoją premierę będzie miała publikacja "Kapitan w Bydgoszczy", w której będzie można znaleźć 15 ilustracji Kapitana Żbika, oraz jeden krótki komiks z tym bohaterem, które wykonane zostały przez współczesnych polskich twórców komiksów.
2014-04-17 - Rozmaitości

Historia z komiksem! Nowy projekt edukacyjny dla szkół podstawowych


Muzeum w Gliwicach zaprasza uczniów gliwickich szkół podstawowych (klasy V i VI) do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym Miasto scenerią zdarzeń w komiksie historycznym, bazą realizowanych w jego ramach zajęć będzie komiks "Człowiek z żeliwa" autorstwa Mikołaja Ratki, pochodzący z wydanej w 2012 roku przez Muzeum w Gliwicach antologii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice".
2014-04-16 - Zagranica

Nominacje do Eisner Awards 2014


Ogłoszone tegoroczne nominacje do Nagrody Eisnera. Wśród nominowanych są między innymi "Battling Boy" Paula Pope'a, który jest w planach Kultury Gniewu i "Zaduszki" Rutu Modan (wydane przez KG) oraz "When David Lost His Voice" Judith Vanistendael, które w grudniu wyda Wydawnictwo Komiksowe. Pełna lista nominowanych tutaj. Zwycięzców zostaną ogłoszeni 25 lipca na Comic-Con International w San Diego.
2014-04-16 - Zapowiedzi

Nowe DC w 2014 roku


Oprócz wydawanych już serii z Batmanem, Supermanem i Ligą Sprawiedliwości pojawią się cztery nowe serie: Wonder Woman, All Star Western, Szpon i Batman: Mroczny Rycerz! Na pierwszy ogień Egmont wyśle w sierpniu kobietę...
2014-04-16 - Ukazały się

Koziorożec #13


Do sprzedaży trafił trzynasty (a dwunasty w oryginalnym wydaniu) komiks z serii "Koziorożec". Album potwierdza zamiłowanie Andreasa do eksperymentów: album nie ma tytułu, jest "niemy" i ma adekwatną do formy okładkę.
2014-04-16 - Zagranica

Koniec Superior Spider-Mana


Dzisiaj ukazał się ostatni zeszyt z serii "Superior Spider-Man". Tym, którzy nie śledzą zawiłych losów telenowel komiksów Marvela, przypominamy, iż wraz z końcem 2012 r. umysł i ciało Petera Parkera opanował Dr Octopus, starając się być ulepszoną wersją Spider-Mana.
2014-04-14 - Rozmaitości

Powstaną komiksy o SuperHanysie?


Śląski rysownik Jacek Siegmund stworzył komiksową postać SuperHanysa, która będzie sprawowała pieczę nad całym śląskim regionem. Na razie gotowa jest sylwetka bohatera oraz trwają pracę nad scenariuszami dla konkretnych śląskich miast. Więcej o bohaterze można przeczytać w tym miejscu.
2014-04-14 - Recenzje

Ród M


Co by było, gdyby świat wyglądał inaczej? Często zadajemy sobie to pytanie, zadał je także Brian Michael Bendis w swojej opowieści, w której zaskoczy wartką akcją, ciekawymi pomysłami i zakończeniem wgniatającym w fotel.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Ród M".
2014-04-13 - Film

X-Men: Apocalypse


Co prawda daleko jeszcze do premiery "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie", ale już wiadomo, że powstanie kolejna odsłona filmowej sagi o mutantach. W maju 2016 roku nadejdzie "X-Men: Apocalypse".
2014-04-12 - Zagranica

Fugazi wyjdzie we Francji


Francuskie wydawnictwo Gallimard Jeunesse kupiło licencję na wydanie komiksu Marcina Podolca "Fugazi Music Club". Szczegóły publikacji na razie nie są znane.
2014-04-11 - Zapowiedzi

Herma św. Zygmunta


Na tegorocznym Festiwalu Kultury Nadrzecznej "Flis Festiwal" w Gassach (10-11 maja) odbędzie się premiera komiksu "Herma św. Zygmunta" (scenariusz: Bartek Biedrzycki, Andrzej Stański, rysunki: Maciej Pałka). Komiks ukaże się nakładem Konstancińskiego Domu Kultury we współpracy z Dolną Półką.
2014-04-11 - Zagranica

Fugazi wyjdzie we Włoszech


Prawa do włoskiego wydania komiksu "Fugazi Music Club" kupiło wydawnictwo Bao Publishing. Szczegóły wydania we Włoszech na razie nie są znane.
2014-04-11 - Zagranica

Amazon kupił comiXology


Dystrybutor komiksów online comiXology został wykupiony przez internetowego giganta Amazon. Według oświadczeń obu firm decyzja ma pozwolić na rozwój i dotarcie z komiksem do większej grupy osób. Więcej informacji tutaj.
2014-04-11 - Zapowiedzi

Egmont odpowiada (kwiecień 2014)


Tomasz Kołodziejczak udzielił odpowiedzi na pytania z forum, zdradzając między innymi, że Egmont wyda Wiedźmina z Dark Horse, integrale Yansa i trylogii Nikopola, na MFKiG ma ukazać się "Człowiek z Panamy" Kasprzaka, a niektóre tytuły przejmą inni wydawcy...
2014-04-09 - Rozmaitości

Nowy sklep JPF


W maju ruszy nowy sklep JPF, w którym będzie można kupić mangi także innych polskich wydawców, słodycze i produkty związane z Japonią. Nie ma możliwości przeniesienia starych kont, więc trzeba wykorzystać uzbierane punkty.
2014-04-09 - Ukazały się

Egmont w kwietniu


Egmont wydał cztery komiksowe nowości - a raczej "nowości", jako że trzy pozycje są wznowieniami (znakomitych tytułów, trzeba przyznać). W drugiej połowie kwietnia do sprzedaży trafi także nowy "Batman: Śmierć Rodziny" oraz czwarty tom "Thorgal: Louve"
2014-04-08 - Spotkania, wystawy, imprezy

Pixel Heaven 2014


W programie tegorocznej edycji Pixel Heaven, której tematem przewodnim jest rozrywka lat 80. i 90. XX wieku, znalazł się komiks - blok tematyczny nazywa się "PRL Komix Zone", a atrakcjami mają być między innymi wystawa i spotkania autorskie. Cały program można zobaczyć tutaj, najtańsze bilety na dwudniową imprezę kosztują 50 złotych.
Pixel Heaven 2014 odbędzie się w warszawskim klubie 1500 31 maja i 1 czerwca.
2014-04-06 - Galeria

Jan Hardy i Woj-TECH


Ukazała trzecia część serii "Jan Hardy" Jakuba Kijuca. Jednocześnie wznowiono pierwszy zeszyt o przygodach Wyklętego Żołnierza - drugie wydanie zawiera dodatkową historię i ma nową wersję okładki. Aleja prezentuje przykładowe plansze i okładki z tych komiksów.
2014-04-02 - Rozmaitości

Pojazdy Tytusa Romka i A'Tomka z papieru


Autor bloga dpmodele.blogspot.com udostępnił kilka szablonów swojego autorstwa potrzebnych do wykonania pojazdów znanych z komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek". Można tam znaleźć do sklejenia między innymi Rozalię (II księga), Prasolot (XI księga), Rakietę z III księgi oraz Wóz dźwiękoszczelny (XVII księga). Trwają pracę nad innymi modelami.
2014-04-02 - Rozmaitości

KaZet #74: Neil Gaiman


W sieci ukazał się siedemdziesiąta czwarta odsłona magazynu KaZet. Tematem numeru jest sylwetka Neila Gaimana. Redakcja informuje również, iż od przyszłego numeru Jakub Wołosowski zastąpi na stanowisku redaktora naczelnego Michała Chudolińskiego.