Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada (kwiecień 2014)


Tomasz Kołodziejczak udzielił odpowiedzi na pytania z forum, zdradzając między innymi, że Egmont wyda Wiedźmina z Dark Horse, integrale Yansa i trylogii Nikopola, na MFKiG ma ukazać się "Człowiek z Panamy" Kasprzaka, a niektóre tytuły przejmą inni wydawcy...
Witam serdecznie

Sporo pytań, dziękuję. Jak zwykle – nie na wszystkie jestem w stanie/mogę odpowiedzieć (np. o kwestie kontraktowe i biznesowe). Na pewne grupy pytań (np. dotyczące Nowego DC) odpowiadam zbiorczo, bo musiałbym powtarzać ten sam tekst przy każdym pytaniu.

Generalnie – Egmont w tym roku wyda więcej komiksów niż w poprzednim, część z nich to wznowienia dawno niedostępnych tytułów, zazwyczaj w nowym formacie wydawniczym (np. integrale jak w przypadku Yansa, albo odwrotnie – jak przy Tintinie – pojedyncze tomy).

Zapraszamy na majowe targi książki – będziemy mieli duże stoisko, można będzie obejrzeć naszą ofertę i porozmawiać z nami.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury komiksów Egmontu.

Tomasz Kołodziejczak


Nowe DC Komiks – zbiorczo.
Nasze plany dotyczące linii NOWE DC KOMIKS na rok 2014 zaprezentowaliśmy w ulotce dołączonej do tomu „Batman – Śmierć rodziny”. Ostateczne decyzje wydawnicze dotyczące roku 2015, także dotyczące wprowadzania nowych serii i kontunuowania poprzednich, będziemy podejmować w okolicach października/listopada 2014. Oczywiście, będą one uzależnione od wyników sprzedaży linii NOWE DC KOMIKS, którą wydajemy teraz z dość dużą intensywnością. Przypomnę, że w drugiej połowie 2014 uruchamiamy aż 4 nowe serie: Wonder Woman, Jonah Hex, Szpon (Talon) i Batman – The Dark Knight.
Jeśli chodzi o pozostałe komiksy z DC, to wznawiamy „Powrót mrocznego rycerza” i „Zabójczy żart”, a także wydamy Batman: The Man Who Laughs. Wszelkie Państwa sugestie i pomysły pieczołowicie zbieramy i będziemy je rozważać pod kątem 2015.


Cieszę się, że nie wykluczacie Shazama w serii Nowe DC Comics, trzymam kciuki za wydanie tego komiksu. A Flash i Aquaman?
Patrz wyżej.
Czy Ligę Sprawiedliwości wydacie tylko te tomy rysowane przez Jima Lee, czy dalej też?
Patrz wyżej.
Witam jest szansa na wydanie w ramach serii Mistrzowie Komiksu, The World's Greatest Super-Heroes Alexa Rossa?
Patrz wyżej.
Planujecie dodrukować Batman Detective Comics Oblicza Śmierci?
Robiliśmy już jeden dodruk. Jeśli następny – to nie w tym roku.
Co sądzicie o wydaniu u nas Superman Unchained Scotta Snydera i Jima Lee?
Patrz wyżej.
A może The Amazing Screw-On Head and Other Curious Objects, lub Baltimore Mignoli?
Patrz wyżej.
Będzie kontynuacja Ligi Sprawiedliwości - podobno seria po odejściu Jima Lee jest jeszcze lepsza?
Patrz wyżej.
A skoro jesienią ma wystartować serial tv Flash, może to odpowiedni moment na wrzucenie komiksowego Flasha do Nowego DC Comics?
Patrz wyżej.
Czy będziecie kontynuowali Action Comics po runie Morrisona? A jeśli nie, to czy wprowadzicie inną serię z Supermanem?
Patrz wyżej.
Wiadomo już coś na temat wznowienia Batman: Rok pierwszy? Będzie?
Będzie, ale w 2015.
Czy Wasze wydanie Batman: The Man Who Laughs będzie również zawierać dodatkową historię Made of Wood?
Tak.
Panie Tomaszu, dołączam do pytania o ewentualne plany wydania Batman - Mroczny Rycerz Kontratakuje w takiej samej edycji jak Powrót Mrocznego Rycerza, którego II wydanie na już planowany dodruk? W stanach taki integral się ukazał więc technicznie nie byłoby z tym problemu.
Powinniśmy go zrobić, żeby był do kolekcji, tylko to jest, niestety, słaby komiks. Tak więc na razie wciąż odkładamy go na później, kierując siły na wznawianie komiksów świetnych bądź publikację nowości.
Czy planujecie wydanie komiksu Justice League Dark?
Raczej nie.
Z tego co mi wiadomo rozszerzacie listę komiksów z Nowego DC o kolejne serie. Czy macie w planach wydanie takich serii jak "Batman i Robin", "Flash", "Green Arrow"?
Patrz wyżej.
Na ten rok zaplanowane są dodruki "Powrót Mrocznego Rycerza" i "Zabójczy Żart" a co z "Batman Rok Pierwszy". Pod koniec zeszłego roku była informacja że zastanawiacie się na wznowieniem tej pozycji. Czy wydawnictwo zrezygnowało jednak z tej pozycji? I czy istniej możliwość wznowienia "Mroczny Rycerz Kontratakuje" w postaci zbiorczej w HC.
Patrz wyżej.
Czy wydacie?
Czy zostanie wydany w 2014 roku zbiór szortów "Pictures That Tick 2" Dave'a McKeana, które mają się ukazać w USA pod koniec marce? I jeszcze jedno pytanie o Mckeana, czy jest szansa na "Cages"?
Pictures 2 – nie. Cages – jest, ale nie wcześniej niż w 2015.
Kiedy i czy w ogóle będę kontynuowane wznowienia hellboya?
Jest szansa na kolejne wznowienia Hellboya?
Nie w 2014.
Do kiedy jest wstrzymana w wydawaniu seria Amerykański Wampir?
Wiem że seria "Amerykańki wampir" został wstrzymana. Czy macie zamiar do niej wrócić, czy już całkowicie zakończyliście jej wydawanie.
Seria nie będzie wydawana w 2014, ale jesienią tego roku zdecydujemy, czy zrestartować ją w 2015. Wtedy kolejne tomu ukazywałyby się w szybszym tempie.
Zamierzacie kiedyś wydawać kolejne tomy Hellblazer?
Wycofaliśmy się z tej serii.
Czy jest szansa na wznowienie któregoś z niedostępnych tomów Sin City w HC, przy okazji premiery filmu?
Interesują mnie też wiadomości o dodrukach Sincity w twardych okładkach, szczególnie Ten żółty drań - będzie coś z tego?
Wszystkie brakujące tomy będą wznowione w lipcu (wersja twardookładkowa).
Witam. Czy Egmont ma zamiar wznowić serię Fables (Baśnie) ?? Dostanie większości tomów jest bardzo trudne, a jeżeli się już pojawiają to po zaporowych cenach. Pozdrawiam
Czy komiks Baśnie będzie przez Państwa kontynuowany, czy kończycie go na tomie 12?
Moje dane mówią, że brakuje nam w magazynie tomów 1 i 2, pozostałe są dostępne. Planujemy wznowienie tych dwóch brakujących i wydawanie kolejnych tomów serii, ale już w 2015.
Czy planujecie ponowne wydanie trudno dostępnych komiksów z serii Mistrzowie Komiksu i Plansze Europy?
Zdecydowanej większości – nie. Niektóre będziemy wznawiać (np. „Umowa z Bogiem” Eisnera).
Kolekcje SF i XX/XXI wiek - Czy zamierzacie coś wydać w nich w najbliższym czasie nie licząc "Antaresa"?
W tym roku tylko Antares.
Czy po sukcesie kolekcji Grzegorza Rosińskiego , rozważacie Państwo rozszerzenie projektu na kolejnych mistrzów takich jak Andreas (Rorki, Cromwell Stone), Bilal (trylogia Nikopola, tetralogia potwora, polowanie), czy Moebius oczywiście (Feralny Major, Incal, Aarzah)?
Może wydacie Kwadrologię Potwora lub Trylogię Nikopola Bilala w twardej okładce?
W tym roku wznowimy w wersji integralnej komiksy: Yans (3 tomy po 4 tomy, 2 w 2014 i 1 w 2015), trylogię Nikopola (Bilal) , Piotrusia Pana (Liosel) , Polowanie+Falangi Czarnego Porządku (Bilal). Planujemy je na jesień, ale produkujemy te tytuły wspólnie z oryginalnymi wydawcami, więc dokładne terminy będziemy podawać, kiedy sami uzyskamy potwierdzenia.
Czy zamierzacie wydać jeszcze jakiś komiks Alana Moora, pomijając V for Vendetta i Lige Niezwykłych Dżentelmenów? Chyba nie powiedzieliście jeszcze "Nie" w kwestii Toma Stronga? :)
Toma raczej nie wydamy. Na ten rok Liga + V jak Vendetta, na przyszły 2. tom Nemo.
A może by tak wydać brakujące tomy Iznoguda (zwłaszcza te ze scenariuszem Gościnnego) oraz najlepiej wydać jeszcze raz już wydane tomy ?
Jestem fanem Iznoguda tak jak Pan, ale jest nas w Polsce za mało. Niestety, nie.
Wiadomo już co dalej z ARQ? Będzie integral 13-15 i 16-18, czy może 13-18? Chyba, że seria zawieszona...
Apeluję do Państwa aby nie dzielić 3 cyklu ARQ ani Antares na dwa integrale. Jest kilka powodów:
-będzie to droższe dla czytelnika
-wzrasta ryzyko niedokończenia danej serii (ktoś kto zainwestował w dwa ARQ uznałby coś takiego za prawdziwe świństwo)
-tworzy się w ten sposób anomalia na półce z powodu różnych formatów w ramach jednej serii
Arq, czy dalej chcecie wydać dwa tomy zbiorcze po 3 zeszyty? Ostatni tom powinien pojawić się w przyszłym roku, więc lepiej poczekać na komplet i wydać jeden sześcioczęściowy integral, tak jak wcześniej.
Będziemy wydawać, ale w kwestii objętości opinie w redakcji są, że tak powiem – sprzeczne. Z tego co zauważyłem – opinie czytelników również. Niezależnie od ostatecznej decyzji, nic się nie pojawi na rynku wcześniej niż w 2015.
Kiedy wznowienie pierwszego tomu Sambre ? Równocześnie wyrażam nadzieję, że seria będzie kontynuowana w przyszłości w niezmienionym formacie.
Czy wydacie album "La Légende des Sambre" ?
Seria będzie kontynuowana, na razie nie planujemy wznowienia.
Czy wiadomo co z Piratem Izaakiem, może macie Państwo informacje, czy/kiedy autor zamierza stworzyć szósty tom?
Nie wiemy.
Może warto się powoli zastanowić nad kontynuacją Bouncera ? To naprawdę fajny komiks.
Wiemy, że fajny, ale nie planujemy.

Wydajcie kolejne przygody Giuseppe Bergmana
Zakończyliśmy wydawanie tej serii.
Z tego co widzę niebieski tom "Lucky Luke'a" (zaledwie sprzed 2 lat) został już wyprzedany. Z tego co pamiętam to w przypadku LL taka sytuacja się nie wydarzyła, żeby tom/album tak szybko się wyprzedał. Czy to oznacza, że po zmianie formatu wydawania sprzedaż wzrosła?
Wspominał pan , że w tym roku ukaże się integral z komiksami o Luckym Lucku. Kiedy zostanie on wydany i jakie tomy będzie zawierać ?
Poza tym z tego co widzę tylko 5 albumów ze scenariuszem Goscinny'ego zostało do wydania (pomijam zbiory opowiadań). Co planujecie po tym? Pierwsze przygody Morrisa czy może późniejsze ze scenariuszami innych twórców?
Ogólnie o LL: seria sprzedaje się na tyle dobrze, byśmy ją kontynuowali, ale nie na tyle dobrze, byśmy intensyfikowali tempo publikacji. Tak więc, na kilka lat mamy jeszcze zapewnione scenariusze Goscinnego, a o dalszej perspektywie porozmawiajmy za trzy lata…
Mam pytanie o komiksy wydawane w latach 90., a konkretnie o komiks Tetfol czy wydawnictwo rozważy wydanie całej serii ?
Nie będziemy wydawać.
Wiem że już o to pytałem jednak warto pomarzyć "Star trek" najnowsze części z uniwersum nowego filmu ???
Nie będziemy wydawać (cierpię, bo jestem - amatorskim - fanem tego uniwersum).
Od wielu lat z sukcesem jak mi się wydaj sprzedają państwo komiksy "Thorgal" Wydania integralne będzie przez państwa brane pod uwagę w tej samej formie jak wydawane kolekcje G. Rosińskiego ???
Nie planujemy.
Dodruk komiksu "Wieczna wojna" albo może zalegają wam gdzieś w magazynie chętnie kupię.
Nie planujemy dodruku, musi Pan szukać na rynku wtórnym.
Co z seriami ze ŚWIATA TROY- Trolle nie dokończone a inne serie aż się proszą o wydanie. Na rynku wtórnym ciężko uświadczyć komiksy ARLESTONA.
Witam, chciałbym zapytać o komiksy z cyklu Świata Troy (Trolle z Troy), czy będziecie je Państwo kontynuować, czy seria została zamknięta, od czasu wydania ostatniego albumu mineło już dość sporo czasu.
Sprzedaż ostatnich tomów serii była bardzo słaba, na razie nie mamy w planach powrotu do tego cyklu.
Czy Egmont miałby ochotę wydać serie Pata Millsa i Oliviera Ledroita- REQUIEM, KRONIKI CZARNEGO BARONA??? najlepiej w formie Integrali po 4 bądź 6 albumów.
Nie.
"Piotruś Pan" Loisela w integralu jest już w języku angielskim ponad 300stron- czy planujecie wydanie go w Polsce??? ( o Składzie Głównym nie wspomnę- ktoś go zaraz podkupi za was i wyda)
PP - tak. Skład Główny – wręcz namawiam kolegów wydawców, żeby go przejęli.
Jak na dzień dzisiejszy wygląda możliwość wydania przez Egmont "Piotrusia Pana" i "W poszukiwaniu ptaka czasu" w integralu ?
W poszukiwaniu – nie będzie w integralu. Wznawiamy teraz pierwszy cykl, wydamy nowy tom i przymierzamy się do głównego cyklu na 2015.
Skoro o dodrukach zacząłem mam pytania o dodruk komiksów z serii "W poszukiwaniu ptaka czasu" pierwsze cztery tomy osiągają na aukcjach niesamowite ceny dodruk mile był by widziany.
Patrz wyżej.
Wydawnictwo Egmont wznawia wydania drugiego cyklu 'Ptaka czasu' czy cykl pierwszy również będzie wznowiony??
Patrz wyżej.
Wznawiacie drugą serię "W poszukiwaniu ptaka czasu", czy jest szansa na wznowienie pierwszej w takiej samej formie??
Patrz wyżej.
Pisali państwo że będzie dodruk serii "Skarga utraconych ziem" pierwsze cztery tomy są łatwiejsze do zdobycia niż dwa ostatni czy możemy liczyć na dodruk tych właśnie tomów również??
Czy zamierzają Państwo wydać integral 2 cyklu Skargi utraconych ziem (rzecz jasna kiedy wyjdzie ostatni tom)?
Wznawiamy/wydajemy pierwszy cykl w miękkiej oprawie. Nie planujemy integrala. Drugi cykl – dostępny w ramach kolekcji dzieł Grzegorza Rosińskiego.
Jak wygląda na dzień dzisiejszy sytuacja z Yansem ?
Czy zbiorcze wydanie Yans'a to pewniak, a wydawnictwo oczekuje jedynie na udostępnienie materiałów do druku? Czy są jakieś nowe informacje w tej sprawie ?
Czy jest szansa na wznowienie serii Yans w formie HC (jak seria Thorgal).
Ostatnio obiło mi się o uszy, że Egmont planuje wydanie Yansa w dwóch integralach - czy może Pan to potwierdzić?
Pisałem o tym wyżej. Wydamy całość w 3 tomach, po 4 tomy w każdym. Ok. 99 zł z tom. Edycję przygotowuje nasz licencjodawca, będziemy z nim komiks koprodukować. Tom pierwszy na rynku zapewne od września, następne tomu co 2-3 miesiące.
Czy planujecie wydanie w integralach, w twardych okładkach następujące serie: drugi cykl Skargi Utraconych Ziem (Rycerze Łaski), obu cykli W poszukiwaniu Ptaka Czasu, Piotruś Pan?
Patrz wyżej.
Czy "Skład główny" nie będzie już przez Was kontynuowany na 100% ? Owszem znam ostatnią odpowiedź jednak wcześniejsza brzmiała: nie w tym roku.
Nie będzie.
Jest na rynku zapotrzebowanie na dodruk serii van Hamme - XIII, głównie tomy 14-19 i oczywiście nowsze, co wy na to???
My już nic, niestety. Z tego co wiem, inny wydawca przejmie serię, na szczęście.
Marzy mi się integral komiksu HUGO-Bernarda Dumont nawet jeśli na rynku wtórnym pojedyncze komiksy wydane przez Orbitę kosztują 5-10zł to sam bym chętnie dał 100zł za fajny integral
To jest nas już dwóch. To jeden z moich ulubionych komiksów, ale nie sądzę, żebyśmy znaleźli klientów na komiks dla dzieci za stówę. Ale, obiecuję, nie przestanę myśleć o tym tytule.
Władcy Chmielu van Hamme- zostało 3 tomy do wydania - coś może w tym temacie??? - Pytam bo Egmont dużo wydaje van Hamme.
Nie wydamy.
Czy rozważycie wydanie: NAVIS 5 tomów- jako uzupełnienie ARMADY pojedynczo w HC? VALERIAN- jako 3 Integrale? Pelissa- jako Integral?
Valeriana będzie ktoś inny wydawał, wydaje mi się. Armada – na razie seria główna jedynie.
Czy po reedycji Asteriksa, wprowadzicie na rynek jakąś serię humorystyczną?
Ruszamy z reedycją Tintina, na razie.
http://www.glenatbd.com/bd/little-alice ... 484732.htm da radę wydać?
Radę to byśmy dali, ale raczej nie wydamy.
Czy zamierzacie wydać "XXe ciel.com" (Wspomnienia z XX-tego nieba)-YSLAIRE (cykl Sambre tego autora przyjął się świetnie)
Jest na naszej długiej liście, ale chyba raczej nie.
Czy wydacie: Cycle de Cyann- Bouergon i ASLAK- Hub, Weytens, Michalak, Drac- wyszły dopiero 2 tomy ale seria zapowiada się świetnie
Nie.
Chciałbym podsunąć jeden tytuł, który wygląda obiecująco i chyba jeszcze nie wydany na zachodzie: Les Contresang http://www.sandawe.com/fr/projets/les-contresang
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 246&type=3
Dziękuję za propozycję, ale raczej nie.
Ostatnia odpowiedź dotycząca komiksu "Pasażerowie wiatru" brzmiała: rozmawiamy o tym komiksie zastępując poprzednią informującą o tym, że nie planujecie go wydać. Jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy? Z tego co wiem wspomniane przez Pana kłopoty z licencją to fakt, iż ich właścicielem jest autor.
Nic się nie zmieniło, niestety.
Książę nocy" w integralu - dlaczego nie ? Czy przypomnienie tego komiksu w tej formie jest w ocenie wydawnictwa nierentowne?
Nie sądzę, żebyśmy wznawiali ten tytuł.
Czy możemy spodziewać się kolejnego komiksu z wydawnictwa Lombard z Collection Signe? Zakładam, że jak Pan wie w tej w serii ukazał się inny komiks Cosey'a z afrykańską tematyką w tle.
Nie planujemy.
Czy Egmont zapozna nas jeszcze z kolejnymi przygodami Dylan Doga?
Nie, czego bardzo żałuję, bo bardzo lubię tę serię. Dlatego próbowałem z nią wejść na rynek dwukrotnie. Niestety, mojej (i jak rozumiem – Pańskiej) sympatii nie podzielała dostateczna liczba polskich czytelników.
Egmoncie, czy możemy liczyć na kontynuację Sky Doll? Jakiś materiał na drugi tom jest, a z chęcią kupiłbym kontynuację po polsku, zamiast szukać angielskiego wydania.
Popieram Sky Doll, fajnie i wdziękiem narysowany komiks. Przeglądając zagraniczne serwisy natrafiłem na ŚWIETNY komiks ZOO- Frank & Bonifay (graficznie podobny do cyklu SAMBRE)
No właśnie nie ma materiału na drugi tom. 3 tomy, które wyszły – wydaliśmy.
Czy jest szansa na wydanie w Polsce komiksu THE SANDMAN: OVERTURE, jeśli tak to kiedy?
Oczywiście – 2015.
Wróciliście do wznowień serii Sandman. Czy istniej szansa na wznowienie "Sandman - Noce nieskończone", na obecną chwilę komiks ten jest nie do zdobycia. Czy macie w planach także wydanie zbiorczego albumu "Sandman Overture" jeśli się ukaże?
Wznawiamy brakujące tomy w wersji HC i wydajemy te, których jeszcze nie było (na przestrzeni 2014-2015).
Pytanko o van Hamme- LARGO WINCH....czy planujecie dalej tą serię czy odpuszczacie
Odpuszczamy, ale są chętni do kontynuowania, z tego co wiem (z czego się cieszę, rzecz jasna).
Zaczytałem się ostatnio w prekursorze Yansa czyli ROZBITKOWIE CZASU- fajnie by było jakby Egmont zdecydował się na dokończenie tego cyklu (dla swoich wiernych fanów i klientów)
Sprzedaż pierwszego tomu była dramatycznie niska. Dramatycznie. Gdyby była po prostu niska, to byśmy dorobili dwójkę. Ale nie ma na to szans.
Witam. Padła kiedyś w odpowiedziach informacja, że czekacie na materiały na ponowne wydanie YANSA (w sumie minęło już z 10 lat od wydania ostatniego tomu- a wiadomo że Rosiński się u nas sprzedaje) Pytanie w jakiej formie planujecie wydanie tego komiksu? Czy będą to 3 integrale po 4 albumy??? I w jakim tempie planujecie je wydać??...Kolejne pytanie pod jaką serię będziecie chcieli je podpiąć- czy jako Kolekcja Rosińskiego, czy PE bądź MK.
Patrz wyżej.
Przejeliście BLACKSAD po Siedmiogrodzie- myślę, że BARDZO by pomogło waszej dystrybucji tego świetnego komiksu wznowienie numerów 2 (po Siedmiogrodzie) i 3 - Czerwona Dusza (która była już wydana przez WAS )
Ma Pan rację, oczywiście. Rozważamy to. Problem jest taki, że to komiks, który z przyczyn licencyjnych musi być drukowany poza Polską, dla małych nakładów wychodzą dramatycznie wysokie ceny. Być może w 2015. Do potwierdzenia pod koniec 2014.
Moze 300 Franka Millera? premiera filmu mogłaby pomóc promocji zwiększyć zainteresowanie komiksem
To nie nasz tytuł.
Czy zamiast reedycji Tintina nie lepiej wydać np. Sprycjana i Fantazjusza? Mam Tintina i nie potrzebuję kolejnego wydania, natomiast Sprycjana wziąłbym natychmiast.
Nie lepiej. Należy Pan do grona, jak oceniam, 300 czytelników w Polsce, którzy Sprycjana wzięliby natychmiast. Jestem tym samym fanklubie, ale jako wydawca muszę powiedzieć „nie”.
Zamierzacie Państwo wydać Tintina w normalnym formacie (A4), czy jest jakaś szansa na wydanie przynajmniej niektórych komiksów zawartych w magazynie Fantasty Komiks w podobnym formacie? Większość komiksów z tego magazynu jest naprawdę bardzo dobra, z tym, że jest problem z czytaniem komiksów w tak małych formatach i żeby dokładnie się przyjrzeć rysunkom trzeba niekiedy używać lupy.
Nie planujemy. Format FK nie jest idealny, oczywiście, ale umożliwiał nam sprzedawanie Państwu 3 komiksów francuskich w cenie niższej, niż obecny standard cenowy na naszym rynku za 1 taki osobny komiks w A4. Dodam jeszcze, że w oryginalnym magazynie Soleil też część komiksów drukowana jest w takim formacie.
Panie Tomaszu, czy wydawnictwo Egmont planuje lub chociaż rozważa wydanie:
1. Coś jeszcze z dorobku Moebiusa (np. "Les yeux du chat", "Starwatcher", "Fusions", "Griffes d'ange")?
2. "Final Incal", Ladronna i Jodorowskiego?
3. Nawiązujący do Białego Lamy "Péma Ling]" Bessa?
4. Zakończoną i dawno wydaną w integralu serię "Juan Solo" Jodo i Bessa?
5. Jeśli odpowiedzi na wszystkie powyższe nie brzmią twierdząco, to jakie są przewidywania, że w niedalekiej przyszłości wrócicie do wydawania w większej ilości komiksów europejskich (nie licząc serii humorystycznych i Thorgali)?
Nie wydamy tych tytułów, przynajmniej nie w tym i przyszłym roku. Komiks francuski – wydajemy go obecnie nieco więcej niż w minionych 3 latach (ale nie tyle, co wcześniej). Raczej nie będziemy zwiększać tej podaży.
Co z dalszymi seriami od LEO? Był Aldebaran, Betelgeza, a co dalej i czy w ogóle?
W tym roku kolejny tom z tego cyklu.

Polskie
Proponuję też wydanie polskiej serii ,,Binio Bill'' .
Nie planujemy.
Czy wydawnictwo nie zainteresuje się wydaniem a raczej kontynuacją serii "Świat kropli" Piotra Zwierzchowskiego?
Nie planujemy.
Jako duże wydawnictwo nie zechcieli by państwo zlecić namalowanie nowego "Wiedźmina" i czy wydawnictwo planuje wydanie powstającego w USA w języku polskim??
Zleciliśmy, nasz wiedźmin ukazał się kilka lat temu (w 2 zeszytach). Tak, będziemy wydawać komiks z Dark Horse. Zapewne jeszcze w tym roku.
Wiem i rozumiem że nie lubicie pytań o komiksy innych wydawnictw jednak wydawnictwo Muza porzuciło projekt chyba całkowicie a z fanpage pana Polcha dowiedziałem się iż wydanie komiksu przez Muzę jest zerowe. Może zechcieli by państwo nie tylko wydać komiksy z serii "Bogowie z kosmosu" ale i je nieco odświeżyć niektóre technologie w owym dziele są zwyczajnie przestarzałe, świeże spojrzenie może przynieść niespodziewany zysk.
Nie planujemy, a już na pewno nie sądzę, żeby jakikolwiek wydawca, chciał coś zmieniać w ewentualnej reedycji komiksu.
Jakiś czas temu pytałem o Żbiki, które wyszły spod ręki Pana Rosińskiego. Nie wykluczył Pan możliwości realizacji takiego pomysłu. Czy poza tym faktem i wspomnieniem o rozmowach z autorem oraz brakiem dostępu do oryginalnych plansz coś więcej dzieje się w tej sprawie?
Nic nowego się nie wydarzyło.
Kiedy można się spodziewać ostatniego tomu przygód Kleksa - "Złoto alaski"
W połowie 2014. A wcześniej wydanie „Gucka i Rocha” Christy – oba tomy w jednym i w kolorze!
Czy są szanse i ew. plany wydania Ekspedycji?
Nie.

Inne
Czy naprawdę Skład Główny tak kiepsko się sprzedał ?
Tak. Też jestem zdziwiony.
______
Kiedy kończy się Egmontowi licencja na komiks Cromwell Stone? Czy ewentualnie Egmont byłby skłonny na odsprzedaż tej licencji wydawnictwu Sideca ?
Na tego typu pytania, oczywiście, nie odpowiadam.
_____
Kolejny raz proszę o rozważenie wydania kontynuacji "rozbitków czasu" w formie zamówień przed wydawniczych z przedpłatą ???
Niestety, niemożliwe.
_____
Poruszę temat który zaproponowano na wielu forach komiksowych aby zapewnić sprzedaż danej pozycji- jeśli Egmont będzie miał z prawdziwego zdarzenia sklep internetowy to w pierwszej kolejności powinien zaproponować czytelnikom możliwość głosowania w sprawie nowości jakie były by pożądane przez czytelników zamieszczając tytuł, okładkę, przykładowe plansze można by stworzyć ranking popularności i zwycięzców wydawać. Następnie w przypadku decyzji o wydaniu komiksu o który proszą swymi głosami użytkownicy wprowadzić częściową bądź nawet pełną wpłatę która zagwarantuje sprzedaż pozycji.
Nie planujemy prowadzić tego typu akcji (co nie oznacza, że w naszym sklepie nie pojawią się korzystne oferty przedpłatowe).
W kwietniu 2013 na Waszej stronie pojawiła się informacja, że dyptyk "Człowiek z Panamy" Kasprzaka ukaże się na MFKiG, na którym pojawi się sam autor. Podobno nie stało się tak z powodu opóźnienia w wydaniu we Francji drugiego tomu - na jakim etapie w tej chwili jest ten projekt?
Planujemy wydać komiks na MFKiG – oba tomy w jednym.
_____
Witam Panie Tomaszu
Jak widać po ilości postów nie należę do grona aktywnych użytkowników tego forum. Nie ukrywam jednak, że swoje konto założyłem jakiś czas temu właśnie po to, aby skierować kilka pytań do wydawnictwa Egmont, a tym samym do Pana. Ostatnio wspomniałem o zauważalnym w mojej ocenie wyhamowaniu w publikacji komiksów przez Wasze wydawnictwo. Minął prawie rok od tamtego czasu i niestety moja ocena nie uległa zmianie. Mam ogromny sentyment do Waszej firmy, bo to dzięki takiej publikacji jak "Świat komiksu" wróciłem do czytania komiksów, których lektura towarzyszyła mi w latach 80. Nie chcę formułować słów krytyki i napiszę tylko, że coś się zmieniło. Dawniej zastanawiałem się jakie pozycje od innych wydawców dokupić do komiksów wydanych przez Was. Dzisiaj niestety patrzę co zamówić z Waszego wydawnictwa do komiksów zakupionych od innych wydawców. Rynek komiksu w Polsce przez ostatnie 10 lat zmienił się i to bardzo. Jest wielu wydawców, różnorodność gatunków czy też jakość wydań o których można było kiedyś tylko pomarzyć. I bardzo dobrze, ale podwaliny pod ten rynek w mojej ocenie stworzyliście Wy. Jeszcze jakiś czas temu Wasze zapowiedzi miały charakter długoterminowy. Niekiedy niektóre się nie sprawdzały, ale z reguły były realizowane. Dzisiaj zapowiedzi to plany na miesiąc czy dwa w przód. Ostatnio z zaciekawieniem czytałem plany innych wydawców na 2014 r. i pełne zaskoczenia i radości komentarze czytelników pod niektórymi pozycjami. Panie Tomaszu, ja tez tak chcę. Chcę zapowiedzi z kolekcji Mistrzowie Komiksu, Plansze Europy, których będę wyczekiwał z niecierpliwością. Dlatego patrzę na zapowiedzi i ... w marcu widzę "Nemo" Moore'a (fajnie). Będzie też zapowiedziany na ubiegły rok nowy komiks Pana Kasprzaka (świetnie). Jest też Thorgal, którego zakup od lat uzasadniony jest wyłącznie sentymentem do serii. Z tego co można ostatnio zaobserwować na naszym rynku swoją kolejną świetność przeżywają amerykańskie komiksy z superbohaterami. Ma w tym udział również Wasze wydawnictwo publikując komiksy z serii Nowe DC comics. Prawa rynku nie omijają takiej działalności jak wydawanie komiksów co jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe. Ale czy to nie Wasze wydawnictwo odpowiada za publikację "W poszukiwaniu Piotrusia Pana"? Bo ja panie Tomaszu jestem tym typem czytelnika komiksu, który zapytany o komiks wspomni dla przykładu o powyższym tytule. Dlatego trzymam kciuki za kolejne takie publikacje pod Waszym szyldem. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie Wasza firma umożliwi mi pozostawianie jej większej ilości gotówki.

Szanowny Panie – bardzo dziękuję za list i miłe słowa. Pańską gotówkę przygarniemy z radością:) Rynek się zmienia - to naturalne. Nowi wydawcy szukają swoich segmentów i nisz – to naturalne. Nasza polityka wydawnicza się zmienia – to naturalne.
Egmont jest najdłużej działającą na rynku firmą nieprzerwanie wydającą dużo komiksów (nie licząc wydawnictw mangowych). Nowi wydawcy przychodzili i odchodzili, co parę lat pojawia się ktoś, kto ogłasza, że wie jak uzdrowić komiks polski, a Egmont jest do kitu. Po dwóch latach go nie ma, a nasza łódka ciągle płynie. Cały czas szukamy nowych rozwiązań, wracamy do starych, gdy ma to sens (np. kilka lat temu nastąpił renesans SW, więc wróciliśmy do tej linii), staramy się korygować błędy. I od piętnastu lat jesteśmy nieodmiennie zdecydowanym liderem rynku, więc jakoś chyba dajemy radę.
Chętnie wydawałbym więcej komiksów takich jak „W poszukiwaniu Piotrusia Pana”. Dla nich właśnie uruchomiliśmy linię „Plansze Europy”. Cóż, okazało się, że polski czytelnik, nawet ów mityczny znawca i fan komiksu, kupujący w sklepach komiksowych, nie jest zainteresowany Boucq, Coseyem czy Toppim – my nie sprzedaliśmy nawet 1000 sztuk albumów tych doskonałych artystów. Nie 5000. Nie 3000. Tysiąca! No to ich nie wydajemy.
Zapowiedzi – staramy się oficjalnie zapowiadać tytuły i terminy ostatecznie potwierdzone, a na które mamy kontrakty i wiemy, że na pewno się w danym miesiącu ukażą. O wielu tytułach wspominam wcześniej, w sytuacjach takich jak niniejsza.

__
Witam, Kiedy dokończenie cyklu Trolle z Troy? Robicie wznowienie zeszytowe Ptaka Czasu...wszyscy czekali na integral...buuu Robicie wznowienie zeszytowe Skargi 5,6...a każdy czekał na integral....buuuu Kiedy w końcu posłuchacie głosu ludu ????
Wydalibyśmy integral, też by było buuu… bo Ci co kupili pierwsze tomy na miękko i w takiej właśnie formie chcieliby dokończyć zbieranie, mieliby do nas (słuszne) pretensję. Wznowienia Skargi i Ptaka – przecież to oczywiste, wystarczy chwilę się zastanowić . Tych tomów od wielu lat nie ma na rynku. Jeśli wydamy tom 3 czy 4, to kupią go wyłącznie ci, którzy kiedyś tam zaczęli te serie zbierać i jeszcze o tym nie zapomnieli. Wznawiamy pierwsze tomy dla nowych klientów , dla nich robimy akcję promocyjną w Thorgalach (Egmont buduje rynek, oklaski, oklaski!), a finałem będzie pierwsza edycja końcówek serii, która ucieszy i ich, Pana (jak mniemam). To nie Egmont wstrzymywał ukazanie się epilogów tych serii przez lata, one po prostu nie powstały (a zakończenie Skargi było zagrożone i teraz, po śmierci Delaby’ego, ale wiemy już że seria będzie dokończona w tym roku przez innego twórcę).
O Trollach pisałem wyżej.

Niestety Panie Tomaszu dołączam swój głos do powyższego "buuu". Nie tak miało być. Swoją drogą zastanawia mnie jaką kalkulacją podparta została ta decyzja. Dla przykładu z mojej strony wygląda to tak, że posiadając powyższe komiksy w wydaniu zeszytowym nie zdecyduje się na ich ponowny zakup. Z drugiej strony z ogromną przyjemnością dokonałbym zakupu tych komiksów uzupełniając kolekcję o wydania integral. Ktoś kto w ogóle nie posiada tych komiksów w mojej ocenie dokona zakupu wydania jakie znajdzie się aktualnie w Waszej ofercie. I jakbym nie patrzył 2 klientów to więcej niż 1 klient. Mnie niestety Panie Tomaszu w tej kolejce nie będzie.
Należy Pan, być może, do miłego sercu każdego wydawcy grona zbieraczy, którzy kupują każde wydanie, każdego komiksu (a przynajmniej nie jest to dla Pana problemem). Dla Pana właśnie szykujemy rozliczne wznowienia dawno nieobecnych na rynku serii w nowych edycjach – pisałem o tym powyżej. Zapraszamy po nie do kolejki. Ale wielu czytelników chce po prostu dokończyć serie, które kiedyś zaczęło kupować w jakiejś postaci. Wielu innych, tych potencjalnie nowych, NIE wyda stówy na nieznany komiks, ale chętnie spróbuje pierwszego tomu za 30 zł. Proszę też zwrócić uwagę (a kto wie, może i… no sam nie wiem, czy to w ogóle możliwe… docenić), że i Skarga i Ptak są NAJTAŃSZYMI komiksami w formacie BD na rynku, po to właśnie, by ułatwić do nich dostęp nowemu odbiorcy (Egmont buduje rynek, oklaski, oklaski!:).
__
Witam. Jacy wszyscy, dla mnie żadne buuu. Mam 3 tomy Ptaka i 2 tomy Skargi i po co mi integral. Już raz to przerabiałem z Halloween Blues. Kupujesz pojedyncze tomy, a potem żeby poznać całą serię jeszcze raz od początku. Dziękuję bardzo. Lud mówi różnymi głosami.
Pozdrowienia dla Pana Tomasza.
I takie stanowisko popieram:)
_____
Nie pamiętam już, czy zawiesiliście wydawanie Blueberry'ego, czy zakończyliście i na pewno nie wydacie już kolejnych tomów? Bo jeśli zakończyliście, czy jest możliwość by serię tą przejął jakiś inny wydawca?
Proszę wrócić z tym pytaniem na koniec czerwca. Jeszcze się nie poddaliśmy, będę miał ostateczne decyzje.
_____
Szanowny Panie Tomaszu,
jako powracający po latach niebytu fan komiksu usilnie starający się uzupełnić kolekcję mam kilka pytań do Pana i wydawnictwa Egmont. Proszę pozwolić, że od razu przejdę do rzeczy:
1) Obecnie Egmont wydaje (lub planuje wydać) całkiem sporą ilość tytułów z Nowego DC. Nie można zapominać jednak, że Państwa wydawnictwo ma duże tradycje w wydawaniu w Polsce komiksów ze „starego” świata DC – wydaliście w przeszłości kilka świetnych klasyków – głównie z Batmanem, ale nie tylko. Nie mogę więc nie zacząć od pytania czy w chwili obecnej Egmont rozważa wydanie - w roku bieżącym lub latach następnych - jakiegoś komiksu ze „starego” świata DC czy też (jeśli chodzi o superbohaterskie komiksy z DC) skupiają się Państwo tylko i wyłącznie na „New 52”? (w tym pytaniu abstrahuję od ewentualnych dodruków raz już wydanych komiksów).
A może pokusiliby się Państwo o zrobienie czegoś w rodzaju kolekcji "DC Classics" (jako odpowiedzi na marvelowską WKKM) wychodzącej regularnie np. raz na miesiąc, w niskiej cenie i prezentującej najlepsze klasyki ze świata DC?
Witam, od lat systematycznie repetujemy starsze tytuły Batmana (proszę spojrzeć na jakieś listy typu „top 20 Batmanów ever” – wydaliśmy większość z nich). W minionych 2 latach z przyczyn oczywistych skoncentrowaliśmy się na operacji o Nowe DC – zależało na tym i nam, i naszemu licencjodawcy. Tyle komiksów superbohaterskich nie było w Polsce od dawna. Oczywiście, zastanawiamy się, co dalej i na pewno sięgniemy po starsze tytuły. Ile i jakie – za wcześnie o tym mówić.
2) Jeśli jest rozważane wydanie jakichś komiksów ze „starego” DC to czy może Pan zdradzić jakieś szczegóły na ten temat - np. jakie tytuły wchodzą w grę i czy takie wydanie będzie możliwe jeszcze w 2014 roku?
Pisałem o tym powyżej, proszę też zajrzeć do nowego Batmana.
3) W lecie tego roku w USA jest planowana premiera wydania zbiorczego „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów: Stulecie”. Czy rozważą Państwo wydanie zbiorczego „Stulecia” również w Polsce?
Mamy jeszcze magazynie końcówkę naszych wydań, więc jeśli już – to dopiero w 2015.
4) Pytanie trochę powiązane z pytaniem poprzednim – w razie gdyby nie było planów wydania zbiorczego „Stulecia” w Polsce to czy jest nadzieja na dodruki 1 i 3 tomu „Stulecia” („1910” i „2009”)? – zdaje się, że nakład tych komiksów już się wyczerpał.
Nie, jeśli będziemy wznawiać, to jako integral.
5) Skoro o dodrukach mowa – w pierwszej połowie 2014 r. mają Państwo w planach dodruki 2 Batmanów (Zabójczy Żart, Powrót Mrocznego Rycerza). Czy jest szansa na dodruki jakichś innych Batmanów wydanych przez Egmont w latach 2003 – 2010? Obecnie praktycznie każdy Batman wydany przez Egmont w tych latach osiąga na allegro zaporowe ceny i to przy każdym pojawieniu się na aukcji. Osobiście najbardziej bym się cieszył z „Husha”, „Co się stało z zamaskowanym Krzyżowcem” i - skoro dodrukowują Państwo "Powrót Mrocznego Rycerza" - "Mroczny Rycerz Kontratakuje" (może tym razem w formie integrala :) ).
Patrz wyżej.
A może rozważyliby Państwo przygotowanie 1- lub 2-częściowego, dużego integrala zbierającego wszystkie (lub większość) wydanych już wcześniej przez Egmont, starszych Batmanów (często są to relatywnie cienkie zeszyty) – to naprawdę mógłby być prawdziwy hit sprzedażowy.
6) Czy jest szansa na dodruk 1. lub 2. tomu "Baśni" (tom 2 juz od dłuższego czasu jest niedostępny w sprzedaży, a jego ceny na allegro grubo przekraczają 100 zł), "Śmierci" Neila Gaimana i/lub "Supermana - Na wszystkie pory roku" (teraz, po "Długim Halloween" wydanym przez Muchę, "Spiderman Blue" (WKKM) oraz szykowanym "Dark Victory" tych samych autorów, myślę, że byłoby sporo chętnych)?
Z tej listy – Baśnie na pewno. Może Śmierć w 2015.
7) Czy wiadomo już coś na temat ewentualnego wydania miniserii z Nowego DC „Shazam” G. Johnsa i G. Franka? Za oceanem komiks ten zbiera genialne recenzje, a dodatkowo warto wspomnieć, że jest ilustrowany przez Gary’ego Franka, którego kreska jest niezwykle plastyczna, zapadająca w pamięć i myślę, że na wielu osobach zrobi duże wrażenie.
Patrz wyżej.
8) Planują Państwo wydać prequel „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” w zeszytach (tomy od "Przyjaciela Javina"). Czy jest szansa również na integral tego komiksu, np. już po wydaniu zeszytowym?
Nie planujemy integrala.
9) Czy planują Państwo wydać pierwszą, oryginalną serię „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” (tomy od „Muszli Ramora” do „Jaja Mroków”) – jeżeli tak to w formie integrala czy zeszytów? (osobiście prosiłbym o integral :-) ).
Patrz wyżej.
10a) Czy w obliczu sukcesu zbiorczego wydania „Rorka” wydanego ostatnio przez Wydawnictwo Sideca rozważą Państwo reedycję "Cromwell Stone’a"? (użyłem słowa „sukces” na podstawie informacji z oficjalnej strony Sideci na facebooku, gdzie wydawnictwo to napisało, że nie spodziewało się tak dobrej sprzedaży „Rorka” – wpis z 24.12.2013r.).
Rozważamy, ale bez konkretów na razie.
10b) Pytanie trochę uzależnione od poprzedniego – jeżeli nie zamierzają Państwo wznawiać "Cromwell Stone’a" to czy mógłby Pan – choćby w skrócie – napisać skąd taka decyzja (o braku reedycji). Pytam ponieważ ta sprawa wywołuje liczne kontrowersje i zażarte dyskusje na forach komiksowych. Forumowicze przywołują m.in. informacje, że „Cromwell Stone” był jednym z najszybciej wyprzedanych tytułów w historii Egmontu (stąd zdziwienie, że nie chcą Państwo zrobić dodruku komiksu, który się tak świetnie i szybko sprzedał). Jednocześnie komiks ten był wydany w ramach Plansz Europy - a o ile mi wiadomo nie było obietnicy braku dodruków Plansz Europy (tak jak było to w wypadku Mistrzów Komiksu).
Krótka informacja od Pana na ten temat na pewno bardzo by ucieszyła komiksiarzy i ucięła zażarte dyskusje i snucie najrozmaitszych teorii na forach :) Jednocześnie ewentualna informacja, że np. nie mają już Państwo praw do tego tytułu utnie zadawanie Panu pytań o ten tytuł w przyszłości, a fani zaczną „męczyć” inne wydawnictwa ;).
11) Egmont kiedyś obiecał, że komiksy wydane w ramach Mistrzów Komiksu nie będą dodrukowywane ze względu na limitowany nakład. Rozumiem tę obietnicę i wynikające z niej uzasadnienie dla braku dodruków takich komiksów jak np. „Azyl Arkham” czy „Kingdom Come”. Jednocześnie obecnie planują Państwo dodruk np. „Strażników” i „Zabójczego Żartu” wydanych w ramach Mistrzów Komiksu. Zakładam, że możliwość dodruku tych 2 komiksów jest uzasadniona tym, że w ich wypadku nie było już mowy o limitowanym nakładzie, więc dawne zobowiązanie Egmontu o braku dodruków jest w ich wypadku nieobowiązujące. Czy w takim razie mógłby Pan napisać, od którego komiksu wydanego w ramach „Mistrzów Komiksu” deklaracja o braku dodruków jest nieaktualna (innymi słowy: na reedycje których komiksów z „Mistrzów Komiksu” można mieć nadzieję w przyszłości, a co do których jest to wykluczone?)
Ogólnie w tej sprawie: żaden wydawca nie jest w stanie zagwarantować, że dany tytuł nie będzie wznawiany. Może obiecać, że sam go nie wznowi przez kilka lat, albo że dana edycja ma ograniczony, konkretny nakład. Prawa do wydania kupuje się na kilka lat. Jeśli po tym czasie do licencjodawcy przyjdzie ktoś nowy z ofertą, a stary wydawca nie wznowi komiksu, to po prostu ktoś przejmie te prawa. Więc proszę przyjąć założenie, że każdy tytuł, który dziś na allegro kosztuje kilka stówek może być wznowiony, i że wiele z nich – będzie wznowionych. Przez kogo, kiedy i jak, to już są decyzje biznesowe poszczególnych licencjodawców i wydawców.
12) Znając stanowisko Egmontu w kwestii możliwości dodruku pierwszych komiksów z serii Mistrzowie Komiksu (np. Azyl Arkham, Noce Nieskończone, Umowa z Bogiem) chciałem jeszcze zapytać, czy mógłby Pan napisać kiedy kończą się Państwu licencje na pierwsze komiksy z tej serii (czyli od Feralnego Majora) - a jeżeli nie byłoby możliwe podanie konkretnego roku ich upływu, to może choć opisowe określenie tego (np. że licencje kończą się Państwu w najbliższym czasie, albo przeciwnie, że jeszcze przez dłuższy czas mają Państwo prawa do tytułów)? A czy po upływie licencji zamierzają Państwo je przedłużać?
O naszej polityce licencyjnej i szczegółach kontraktów nie będę informował na forum, z przyczyn oczywistych.
Taka informacja byłaby cenna nie tylko dla osób, które nie mają tych komiksów (z tego względu, że po upływie licencji Egmontu wydać je może inne wydawnictwo, a dobrze byłoby wiedzieć, kiedy pojawi się nadzieja na ich powtórne wydanie :) ), ale też dla ich szczęśliwych posiadaczy (hipotetyczne 2. wydanie spowoduje mocny spadek cen, a posiadacze tych komiksów - zgaduję - pewnie chcieliby być uprzedzeni o zaistnieniu takiej okoliczności, a nie być zaskoczeni wiadomością o nowym wydaniu przez jakieś inne wydawnictwo).
Na koniec dołączam się do próśb o wydanie pozostałych zeszytów „Arq” w formie 1 integrala, o wydanie serii z New 52 "Superman Unchained" Scotta Snydera/ Jima Lee oraz o powtórne rozważenie dokończenia "Rozbitków Czasu".
O tych sprawach już pisałem.
Pozdrawiam serdecznie.
PS. Ponieważ są to moje pierwsze pytania zadane Panu na tym forum pozwolę sobie - już nie w formie pytania, ale komenatarza - przyłączyć się do próśb wielu komiksiarzy o powtórne rozważenie dokończenia rozpoczętych serii Alana Moore'a: "Top 10" (został do wydania tylko 1, niegruby tom... albo -alternatywnie - całość w formie fajnego integrala ;) ) oraz "Saga o Potworze z Bagien". Myślę, że jeszcze niedawno prośby te - biorąc pod uwagę (jak Pan sam pisał) słabą sprzedaż tych komiksów - nie miałyby rzeczywiście sensu. Obecnie wydaje się jednak, że systuacja na polskim rynku komiksowym uległa diametralnej zmianie - widoczne jest chyba zdynamizowanie sprzedaży, do komiksów powróciło wiele osób z "pokolenia TM-Semic" (sam jestem tego przykładem) i osoby takie często, po początkowym powrocie do mainstreamowego komiksu superbohaterskiego, zaczynają szukać coraz bardziej wyrafinowanych pozycji. Jestem pewien, że teraz, szczególnie po wydaniu "Strażników" i zapowiedziach wydania "V jak Vendetta", kolejne arcydzieło Moore'a - "Saga o Potworze z Bagien" - znalazłoby dużo większą ilość nabywców (jako potwierdzenie tej tezy można zaobserwować rosnące ceny 2 pierwszych tomów "Sagi (...)" na allegro).
Do Sagi nie wrócimy. Top Ten – też raczej nie.
...a może by w tym celu spróbować nawet skorzystać z sugestii pojawiających się na forach komiksowych i wprowadzić system przedpłat dla chętnych na ten komiks?
_______
Panie Tomaszu,
Do napisania do Pana zmobilizowała mnie informacja nt mających się ukazać w 2014 roku 2 kolejnych tomów Sandmana. W tej sprawie miałbym nietypowe pytanie dotyczące sprawy technicznej – chodzi mianowicie o numerację stron, którą stosowali Państwo na planszach Sandmana w tomach 3-5 (mam na myśli tomy w twardej oprawie). W tych tomach były białe kwadraciki z numerami stron w środku, dość bezceremonialnie naniesione na poszczególne strony. O ile na stronach gdzie ramki z rysunkami komiksu nie zajmowały całych powierzchni stron (były "klasyczne", białe marginesy naokoło ramek z rysunkami) nie przeszkadzało to bardzo, bo rzeczona numeracja stron wypadała na tych marginesach, o tyle tam gdzie rysunki były na całą stronę (czyli nie było marginesów) wyglądało to moim zdaniem strasznie – była to po prostu bardzo brzydka ingerencja w rysunek. (Zresztą tak samo źle wyglądało to na tych (bardzo wielu) stronach gdzie marginesy naokoło rysunków występowały, ale były w kolorze czarnym – te białe kwadraciki pośród czerni też mocno "biły po oczach" i psuły nastrój plansz tak przecież ważny w Sandmanie).
Panie Tomaszu – zapewne wie Pan lepiej ode mnie, że integralną częścią komiksu jest rysunek – proszę zwrócić uwagę na psucie komiksów przez nakładanie obcych elementów w postaci białych kwadracików z numerami stron na rysunki. To tak jakby wydać album z reprodukcjami obrazów Matejki i na każdy obraz nanieść mały, biały kwadracik z jakimś numerem w środku; zgodzi się Pan ze mną chyba, że – choć to z pozoru taka mała rzecz – ciężko sobie wyobrazić, jakikolwiek album z obrazami wydany w ten sposób. Moim zdaniem jest to szczególnie istotne w takich komiksach jak Sandman, gdzie wytwarzany przez rysunki nastrój jest kluczowym elementem komiksu, a opisana wyżej ingerencja naprawdę przeszkadza w odbiorze.
Przyznam szczerze, że mi paginacja nie przeszkadza w odbiorze (i nie mamy innych sygnałów tego typu), a wygląd stron repetujemy za wydawcą oryginalnym.
Podsumowując i zadając właściwe pytanie: czy jest szansa, że te białe kwadraciki bezpośrednio na rysunkach - a także na marginesach w kolorze czarnym - znikną z wydawanych przez Egmont komiksów (bo chodzi nie tylko o Sandmana, ale też np. o Baśnie)? (pytanie odnosi się również do ewentualności, że to nie Egmont, ale bezpośrednio DC jest odpowiedzialna za nanoszenie kwadracików w niektórych wydaniach danego komiksu)

Korzystając z okazji jeszcze kilka innych pytań:
- w tej turze pytań padło już pytanie o ew. reedycję "Wiecznej Wojny" - przyłączam się do tego pytania i jednocześnie chciałbym je rozszerzyć o to czy jest rozważana reedycja kontynuacji "Wiecznej Wojny" czyli "Wiecznej Wolności" ("Wieczna Wolność" była wydana już 11 lat temu, obecnie jest praktycznie niedostępna w komplecie)?
Nie planujemy tych wznowień.
- czy jest jakakolwiek szansa na powtórne wydanie "Incala" lub chociaż "Przed Incalem"?
Nie planujemy tych wznowień.
O NDC pisałem powyżej.
- czy planujecie wydać 3. część Ligi Sprawiedliwości ("Throne of Atlantis")? - w praktycznie wszystkich recenzjach z USA 3. część Ligi zbiera zdecydowanie najlepsze recenzje z dotychczas wydanych historii z Ligą (w ramach New 52 oczywiście). Byłaby wielka szkoda gdybyście ograniczyli się do wydania 2 pierwszych części i zrezygnowali z Ligi tuż przed ich najlepszym tomem.
- Czy Action Comics ograniczy się w Polsce do runu Granta Morrisona? Jeśli tak, to czy jest szansa wydania czegoś innego z Supermanem na miejsce Action Comics (np. wielokrotnie wspominanego "Superman Unchained")?
- Biorąc pod uwagę fakt, że w księgarniach jest już dostępna reedycja "Strażników" wnoszę, że sprzedaż komiksu była bardzo dobra - czy wobec tego rozważylibyście przygotowaniwe jakiegoś "kolekcjonerskiego" wydania tego komiksu? - mam na myśli wydanie np. wzbogacone o dodatkowe materiały i dodatki i/lub wydanie w formacie powiększonym (np. takim jak "Plansze Europy" lub amerykański "Absolute"). Myślę, że taki komiks jak "Strażnicy" zasługuje na takie eksluzywne wydanie i jestem przekonany, że gdyby przygotować i wydać taki komiks w ograniczonej liczbie egzemplarzy, np. kilkuset sztuk (i rzecz jasna po wyższej, opłacalnej dla Egmontu cenie) to bez problemu znalazłby on swoich nabywców, a kolekcjonerzy wręcz rzuciliby się na niego. ...a jeśli nie, to można krótko spytać o powód?
Nie planujemy, szczerze mówiąc, w Polsce prawie każdy komiks - biorąc pod uwagę nakład - to swoiste wydanie kolekcjonerskie. Strażnicy to świetny komiks, ale po bardziej ekskluzywne edycje odsyłam do wydań oryginalnych.
- w poprzedniej turze odpowiedzi pisał Pan, że Egmont „nie wydaje komiksów Marvela”. A czy jest może rozważane wydanie czegoś ze świata Marvela w przyszłości? (pytam ponieważ w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydano początki/pierwsze numery kilku bardzo dobrych serii, niestety bez kontynuacji, a myślę, że polscy czytelnicy chętnie kupiliby kontynuacje np. „New X-Men” Morrisona, “Ultimate Spider-Man” Bendisa, "Thora" Straczynskiego czy serię “The Ultimates 2” Millara (kontynuacja mającego się ukazać w ramach WKKM "The Ultimates" vol.1) ).
Nie mamy komiksów Marvela w planach na najbliższe kilkanaście miesięcy.
- czy rozważacie wprowadzenie ankiet lub podobnych form interakcji z kupującymi, w których mogliby oni wypowiedzieć się nt. oczekiwań i życzeń odnośnie wydawanych i planowanych do wydania komiksów?
Oczywiście, każdy zestaw pytań, który dostaję co kilka miesięcy, jest pełen różnych postulatów. Czytamy je i analizujemy uważnie.
- czy jest szansa na wydanie "The New Frontier" Darwyne'a Cooke'a (może w ramach Mistrzów Komiksu?), "JSA: The Golden Age" Jamesa Robinsona (świetne recenzje w USA, komiks przyrównywany nawet do "Strażników") lub czegoś z klasyków Batmana (np. "The Cult", "Strange Apparitions" albo "Absolution" znanego i uznanego u nas autora "Ostatnich Łowów Kravena" - J.M. DeMatteisa) albo Supermana (np. "Red Son" czy "Secret Identity")?
...a może - skoro Batman Snydera Wam tak znakomicie schodzi - wydać "Black Mirror" tegoż autora??
Czemu nie, czemu nie…
_____
Zacytuję Pana zdanie z wywiadu: "Natomiast generalnie dla rynku komiksu dziecięcego nie jest istotne, czy „środowisko” się zachwyci tym czy innym tytułem, tylko czy polscy rodzice zaczną kupować swoim dzieciom komiksy, jako alternatywę dla książek"
Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem, więc moje pytanie, dlaczego Wasze wydawnictwo nie wykorzystuje potencjału jaki drzemie w serii o Kajku i Kokoszu i Kajtku i Koku?

Byłym zobowiązany do dokładniejszego sformułowania tego pytania. To znaczy, tak konkretnie, o co chodzi?Tagi

Egmont Egmont odpowiada odpowiedzi Egmontu


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

gustrow -

Trykoty i kotlety

nic nowego

pokia -

W sumie dużo pytań które powtarzają się cyklicznie (PE, MK, dodruki, itp.). Oprócz tytułów które już były znane tylko kilka konkretnych informacji. Mimo to bardzo się z nich cieszę: Yans w integralach - nie myślałem o zeszytówkach, ale teraz nie odpuszczę sobie tej edycji. Dwa integrale Enki Bilal'a, a z nich mam tylko falangi, więc biorę oba. Na koniec roku też Anrates - do kolekcji będzie brakować tylko spinoffu Survivants.

Do tego nowy Eisner w czerwcu, co jest dla mnie zaskoczeniem. Ogólnie wydawnictwo pozytywnie mnie w tym roku zaskoczyło i kupie od Egmontu więcej komiksów niż planowałem, mimo że nie będą to tytuły z New DC.

To będzie trudny rok dla mojego portfela...

hellboyjr -

Jest trochę dobrych wieści dla mnie :New 52, Yans, Wiedźmin oraz kontynuacje Skargi... i Ptaka czasu....

randal63 -

Fatalna dla mnie informacja.Nie bedzie zakonczenia
"Rozbitków Czasu".Na perwszy zbiorczy album czekalem
20 lat.(wydanie z 2010).Na zakonczenie czekam juz 5 lat i oto dowiaduje sie, ze bedzie z tego wielkie "G".

General75 -

Niestety, Rozbitkowie czasu nie mają szczęścia. Zaczął Komiks potem Egmont, może kiedyś jakieś inne wydawnictwo dokończy serię.
Miękka okładka, pomniejszony format plus za wysoka cena okładkowa wystarczyło żeby tytuł nie cieszył się zainteresowaniem wśród czytelników.