baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-03-30 - Recenzje

She-Hulk: Samotna Zielona Kobieta


She-Hulk to postać drugoligowa, która występowała na kartach komiksów w Polsce naprawdę sporadyczne. Teraz, w ramach wielkiej kolekcji dostajemy z nią cały album. Zielona Kobieta podbije serca Polaków?

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "She-Hulk: Samotna Zielona Kobieta".
2014-03-28 - Film

Noe: Wybrany przez Boga


Dzisiejszą "komiksową" premierą jest film "Noe: Wybrany przez Boga" w reżyserii Darren Aronofsky'ego. Przypomnijmy, że reżyser jest też współautorem komiksu "Noe" publikowanej w Polsce przez wydawnictwo Sine Qua Non.
2014-03-27 - Zapowiedzi

Krakers #43


Kolejny "Krakers" ma szansę pojawić się na przełomie 2014/2015. Antologia ma mieć 180 stron i kosztować ok. 50 zł. Można już zarezerwować sobie egzemplarz u wydawcy, a także zakupić archiwalne egzemplarze numerów 40 i 42.
2014-03-26 - Recenzje

Kick-Ass #2 & Hit-Girl


Dyptyk „Kick-ass 2” i „Hit-girl” to komiks wciągający, stworzony wedle schematu „mocniej, szybciej, więcej”, do którego w tym przypadku należałoby również dodać „brutalniej”. Przerysowanie jest dla Millara głównym środkiem wyrazu i esencją jego komiksu. Każdy, kto lubi superbohaterskie historie opowiedziane z przymrużeniem oka, powinien się dobrze bawić.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Kick-Ass #2 & Hit-Girl".
2014-03-25 - Ukazały się

Dwie nowości


Do sprzedaży trafiły dwa nowe komiksy. Są nimi "Reprobus" (scen. i rys. Markus Farber) z kultury gniewu oraz "Ralph Azham #2: Śmierć na początku drogi" z wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy.
2014-03-25 - Konkurs

Konkurs komiksowy dla uczniów: Fantastyczny świat


Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie na komiks pt. "Fantastyczny świat" na podstawie książki Jana Brzechwy pt. "Akademia Pana Kleksa". Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji do szablonu komiksu. Zwycięskie prace zostaną opublikowane w polsko-czeskim wydawnictwie pokonkursowym.
2014-03-25 - Konkurs

Konkurs 25. MFKiG na krótką formę komiksową


Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzkie Centrum Komiksu ogłosili dzisiaj konkurs na krótką formę komiksową na 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Tematyka prac dowolna. Termin nadsyłania prac mija 31 sierpnia 2014. Pula nagród wynosi 18.000 złotych (6.000 złotych za pierwsze miejsce).
2014-03-24 - Recenzje

Another #2


Tajemnicza klątwa ciążąca nad pechową klasą trzecią ce japońskiego gimnazjum zaczyna zbierać swe krwawe żniwo. W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne osoby z nią związane. Tymczasem główny bohater, sympatyczny Sakakibara, zaczyna powoli odkrywać kolejne sekrety szkoły, dopasowując elementy układanki.

Karol Sus recenzuje komiks "Another #2".
2014-03-22 - Rozmaitości

Bonifacy Superraper


Spider-Man, Batman i Superman, Entombed i Wilq. Ci superbohaterowie stali się bohaterami utworu "Superraper" Bonifacego z gościnnym udziałem Jaco. Komiksowe postacie występują także w klipie do tego hiphopowego kawałka.
2014-03-21 - Rozmaitości

Komiks na 103 urodziny


Filip Bąk, prowadzący audycję "Prosto z kadru" stworzył siedmiostronicowy komiks z okazji 103. urodzin swojego dziadka, Józefa Boguckiego. Prezent dla dziadka można zobaczyć tutaj. Jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego.
2014-03-20 - Film

Asteriks w 3D


Wczoraj była mowa o "Fistaszkach", dzisiaj przypominamy, że już w listopadzie do kin trafi kolejna adaptacja "Asteriksa". Tym razem na warsztat wzięto "Osiedle Bogów" - będzie to pierwszy filmowy "Asteriks" zrealizowany techniką 3D.
2014-03-19 - Zagranica

Wiedźmin z Dark Horse po polsku


Na oficjalnej stronie wydawnictwa Dark Horse, za 3,99$ można kupić polską wersję pierwszej części komiksu "The Witcher" (scenariusz: Paul Tobin, rysunki: Joe Querio, kolor: Carlos Badilla, okładka: Dan Panosian, Dave Johnson). Nie jest to wersja papierowa, a na urządzenia mobilne.
2014-03-19 - Rozmaitości

Bler na Androida


"Bler. An Improved Version Of Life" to anglojęzyczna wersja na urządzenia z Androidem wydanego w 2010 roku komiksu Rafała Szłapy. Pierwsze 17 stron jest darmowe. W planach jest przeniesie kolejnych części na tablety i komórki, także pod iOS. Komiks można pobrać tutaj.
2014-03-19 - Film

Fistaszki na dużym ekranie


Pojawił się teaser filmu "Fistaszki" (org. Peanuts), który w październiku 2015 roku trafi na ekrany kin. Obraz, tworzony na podstawie jednego z najsłynniejszych komiksów świata, ma być zrealizowany techniką 3D. W jego produkcję jest zaangażowany syn oraz wnuk Charlesa Shulza, nieżyjącego już autora "Fistaszków".
2014-03-18 - Film

Moico Enjoy Movies – Przegląd Adaptacji Komiksów


Co tydzień od 5 do 26 kwietnia od godziny 20:30 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a) odbędzie się kolejna odsłona Moico Enjoy Movies kontynuująca ideę poprzedniej edycji – Przeglądu Filmów Klasy B – i pokazująca kino w krzywym zwierciadle. Tym razem organizatorzy na warsztat biorą mniej znane odsłony kultowych, komiksowych postaci. Przegląd otworzy „Batman” z 1966 roku. Seanse poprzedzą prelekcje, które poprowadzi krytyk filmowy Bartosz Czartoryski.
2014-03-18 - Konkurs

Drugi konkurs na komiks o Nowej Hucie


Inicjatywa Magistrat Nowohucki ogłosiła 2. Konkurs na KOMIKS O NOWEJ HUCIE. Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie pracy komiksowej opowiadającej wybraną historię nowohucką (wskazane są historie autentyczne wzięte z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Nowej Huty). Konkurs trwa do 7 lipca 2014 r. Głowna nagroda wynosi 1.500 złotych.
2014-03-17 - Rozmaitości

Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach


W piątek, 11 kwietnia obędzie się konferencja „Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach” organizowana przez FOR, organizatora konkursu na komiks ekonomiczny i wydawcę pokonkursowej antologii. W programie poświęcono miejsce wykorzystaniu komiksów w nauce. Udział jest bezpłatny, zgłaszać można się do 5 kwietnia. Aleja Komiksu patronuje temu wydarzeniu.
2014-03-17 - Recenzje

Spider-Man. Niebieski


Śmierć Gwen Stacy była jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu Petera Parkera. Jeph Loeb i Tim Sale, autorzy z wieloletnim doświadczeniem próbują opowiedzieć tę historię na nowo. Czy tragedia młodych kochanków jest wstrząsająca tak, jak powinna?

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Spider-Man. Niebieski".
2014-03-15 - Recenzje

Black Paradox


Wielbicieli twórczości Junji Ito w Polsce z pewnością nie brakuje. Po dobrze przyjętych „Uzumaki” i „Gyo” JPF zdecydowało się na wydanie wszystkich mang Japończyka. „Black Paradox” otwiera kolekcję horrorów słynnego mangaki.


Karol Sus recenzuje komiks "Black Paradox".
2014-03-14 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 33: Splinter Cell Echoes


W sierpniu 2013 swoją premierę miały różne edycje gry "Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist". W pudełkach dwóch z nich można było znaleźć komiksy po polsku: w Edycji The 5th Freedom - 100 stronicowy komiks "Tom Clancy's Splinter Cell Echoes", w Edycji Ultimatum - 28 stronicowy komiks zawierający wyłącznie pierwszy rozdział - "Tom Clancy's Splinter Cell Echoes. Act one".
2014-03-14 - Ukazały się

Polacy na festiwalu w Lipsku


Dziś rusza trzydniowy festiwal niezależnego komiksu w Lipsku (program). Na imprezie premierę będą miały dwa komiksy polskich autorów: "Mydło Zin: Crazy Animals" i "Space-Cats: The Beginning", autorski albumik Jakuba Grocholi, który będzie w Lipsku. Na niemieckim festiwalu będzie obecna także Centrala. Przykładowe plansze i okładki z premierowych komiksów można zobaczyć już teraz, w Polsce do sprzedaży ziny trafią 19 marca.
2014-03-13 - Ukazały się

1241 w dwóch wersjach językowych


W lutym 2014 nakładem wrocławskiego Ośrodka Pamięci i Przyszłości ukazał się komiks "1241" (autor: Juliusz Woźny) opowiadający o Błogosławionym Czesławie - Patronie Wrocławia i obrońcy Śląska. Komiks powstał w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz przykładowymi planszami tych publikacji. Ośrodek zapowiada również wydanie innych komiksów.
2014-03-13 - Zapowiedzi

W poszukiwaniu Ptaka Czasu


Na kwiecień zapowiedziane jest oficjalnie drugie wydanie tomu "Przyjaciel Javin". Najprawdopodobniej zostaną wznowione także kolejny tomy, a swoją premierę będzie miał ósmy tom cyklu "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" zatytułowany "Rycerz Bragon". Okładki można zobaczyć już teraz.
2014-03-13 - Zapowiedzi

Dodruki Sin City


Z okazji premiery filmu "Sin City. Damulka warta grzechu" (sierpień) Egmont zapowiedział dodruki komiksów "Damulka warta grzechu", "Krwawa jatka", "Ten żółty drań" i "Girlsy, gorzała i giwery". Premiera przewidziana jest na lipiec.
2014-03-13 - Recenzje

Baśnie #12: Czasy mroku


Wszyscy ci, którzy pragną poznać kontynuację przygód swoich ulubionych bohaterów, znajdą ją właśnie tutaj, jest ona jednak tak sprytnie skonstruowana, by również nowi czytelnicy mogli zacząć przygodę z serią od tego właśnie tomu.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Baśnie #12: Czasy mroku".
2014-03-11 - Zagranica

Darkness z rysunkami Marka Oleksickiego


W czerwcu w USA ukaże się komiks "The Darkness: Close Your Eyes" do którego rysunki stworzył Marek Oleksicki (scenariusz Ales Kot). Będzie to one-shot opowiadający historię innego sprzed stu lat. Jak mówi scenarzysta - będzie to brakujący kawałek układanki z historii Darkness. Cena komiksu wyniesie 3,99$.
2014-03-11 - Rozmaitości

Wilq w... CD-Action?


Do sprzedaży trafił kolejny numer magazynu CD-Action. Numer jest wyjątkowy z dwóch powodów. Powód pierwszy: pismo obchodzi swoje 18. urodziny. Powód drugi, ważniejszy: w środku znajduje się specjalny odcinek "Wilq"!
2014-03-11 - Recenzje

Wieże Bois-Maury #5: Alda


W piątym tomie rewelacyjnej serii Hermanna Huppena rycerz Ayar i jego wierny giermek Oliwera docierają do ziem starego przyjaciela rycerza, Yvona Portela. Jakie tajemnice kryje dawno niewidziany kompan?

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #5: Alda".
2014-03-10 - Konkurs

Konkurs plastyczny: Komiks Śląski


Siemianowickie Centrum Kultury ogłosiło konkurs plastyczny "Komiks Śląski". Celem konkursu jest promowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku śląska i Ślązaków oraz popularyzacja komiksu, jako pełnoprawnej formy sztuki. Pula nagród wynosi 1500 zł. Prace należy przesyłać do 1 października 2014.
2014-03-10 - Ukazały się

Marcowe nowości Egmontu


Po "Thorgalowych" nowościach do sprzedaży trafiła druga część marcowego pakietu Egmontu. Oprócz dwóch nowości ze świata DC, mamy także pierwszą odsłonę spin-offu "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" oraz wznowienie "Skarga Utraconych Ziem #5: Morigany".
2014-03-08 - Wywiady

Tomasz Kołodziejczak o komiksach dla dzieci i ich rodziców


"Generalnie dla rynku komiksu dziecięcego nie jest istotne, czy „środowisko” się zachwyci tym czy innym tytułem, tylko czy polscy rodzice zaczną kupować swoim dzieciom komiksy, jako alternatywę dla książek."

Przeczytaj wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem, pisarzem, szefem Klub Świata Komiksu (Egmont), organizatorem i przewodniczącym jury pierwszej edycji konkursu na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy.
2014-03-08 - Ukazały się

Równy komiks


"Równy komiks" to ogólnopolska kampania na rzecz równego dostępu do zatrudnienia skierowana do młodzieży. Jej efektem jest komiks narysowany przez Tomka Kleszcza do scenariusza Joanny Nowickiej, wspieranej przez Bogdana Nowickiego. Komiks na nakład 60 tysięcy, jest też dostępny online. Wydaniu albumiku towarzyszy akcja, w której można wygrać tablety i indeksy wyższych uczelni.
2014-03-08 - Zapowiedzi

Sin City #2: Damulka warta grzechu


Na drugą połowę sierpnia przewidziana jest premiera drugiej części ekranizacji "Sin City" w reżyserii Roberta Rodrigueza i Franka Millera, którzy wraz Williamem Monahanem napisali także scenariusz filmu. Na razie można zobaczyć zajawkę "Damulki wartej grzechu".
2014-03-07 - Konkurs

Nagroda Kapuścińskiego nie dla komiksów


Jury V edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki wyłoniło finałową 10 książek. Niestety nie znalazły się w niej żadne komiksy, a zgłoszono "Fotografa", "Strefę bezpieczeństwa Gorażde" i 'Dzienniki rosyjskie".

2014-03-07 - Rozmaitości

Yatta.pl poszerza ofertę


W sklepie z mangą i anime Yatta.pl będzie można teraz kupić także komiksy europejskie i amerykańskie, książki, gry planszowe i RPG oraz różne gadżety, w tym figurki. Szczegóły tutaj.
2014-03-06 - Konkurs

Konkurs na komiks: Miasto i Para


Wrocławskie Centrum Kultury "Zamek" (pl. Świętojański 1) z okazji X Wrocławskich Dni Fantastyki 2014 (27-29 czerwca 2014) ogłosiło konkurs na komiks "Miasto i para". Głowna nagroda wynosi 500 złotych brutto. Termin zgłoszeń mija 1 czerwca. Więcej informacji w regulaminie.
2014-03-06 - Zapowiedzi

Rzecznik/Surma = 88/89


Wydawnictwo Widnokrąg, specjalizujące się w literaturze dla dzieci i młodzieży, zapowiedziało na maj 2014 komiks pt. "88/89" autorstwa Michała Rzecznika i Przemysława Surmy. Zapraszamy do zerknięcia na opis komiksu oraz pierwszą przykładową planszę z albumu.
2014-03-06 - Recenzje

Za imperium #2: Kobiety


Dwanaście miesięcy bez kilku dni przyszło czekać polskim czytelnikom na drugi tom trylogii „Za imperium”. „Honor” to jeden z lepszych komiksów zeszłego roku i fakt ten, w połączeniu z dosyć długim okresem oczekiwania, sprawił, że po „Kobietach” można było sobie sporo obiecywać.

Paweł Panic recenzuje komiks "Za imperium #2: Kobiety".
2014-03-04 - Spotkania, wystawy, imprezy

Trust w MBWA Leszno


W środę, 12 marca o godzinie 17.00 w Galerii w Ratuszu w Lesznie odbędzie się wernisaż Przemka Truścińskiego. Wystawę (której kuratorem jest Piotr Machłajewski) zatytułowaną "TRUST" będzie można oglądać do 10 kwietnia. Na wystawie pokazywany będzie film, w którym Truściński opowiada o swojej twórczości i poszczególnych pracach. Na ścianach galerii zawisną oryginalne prace artysty: zarówno komiksy, ilustracje i rysunki koncepcyjne jak i malarstwo.
2014-03-04 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 32: Panowie Ognia


20 października 2013 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach otworzono wystawę "Panowie ognia – hutnictwo żelaza na ziemiach polskich w starożytności". Wystawie towarzyszyła premiera komiksu "Panowie Ognia - O starożytnym hutnictwie żelaza w górach świętokrzyskich" (Scenariusz: Paweł Król, Szymon Orzechowski; Rysunki: Tomasz Łukaszczyk).
2014-03-03 - Rozmaitości

Ryms o komiksie dla dzieci


22. numer kwartalnika "Ryms" został poświęcony komiksowi dla dzieci. W piśmie będzie można przeczytać między innymi tekst "Wielki mag i jego uczeń (o serii Tymek i Mistrz, która trafi na ekran)", który napisał nasz redakcyjny kolega, Maciej Gierszewski.
2014-03-02 - Spotkania, wystawy, imprezy

Trust, Wawryniuk i Delisle na Pyrkonie 2014


Tegoroczna edycja Pyrkonu odbędzie się między 21 a 23 marca w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. W programie nie zabraknie komiksu. Gośćmi imprezy będą między innymi Przemek Truściński, Agata Wawryniuk, Robert Sienicki i Guy Delisle. Więcej informacji o programie tu, a pełna lista gości tutaj.