baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2013-03-30 - Recenzje

Za imperium. Honor


„Za Imperium” to nowa komiksowa seria Centrali, która przy bliższym kontakcie okazuje się europejskim komiksem głównego nurtu, bardziej przystającym do oferty Egmontu lub Taurusa. Dzieło Merwana i Vivesa nie jest jednak przypadkowym wyborem i doskonale wpasowuje się między inne „mądre komiksy” poznańskiej oficyny.

Paweł Panic recenzuje komiks "Za imperium. Honor".
2013-03-29 - Film

Panienka z pudełka


W konkursie "Bierzcie i kręćcie" startuje film zatytułowany "Panienka z pudełka", którego współscenarzystą jest nasz redakcyjny kolega Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński. Film możecie zobaczyć pod tym linkiem, zaś więcej o projekcie przeczytacie tutaj. Sławiński zagrał również w filmie epizodyczną rolę.
2013-03-29 - Recenzje

Czerwony Pingwin musi umrzeć! #1


Michał Śledziński nie kryje, że "Czerwony Pingwin musi umrzeć!" jest konsekwentną ucieczką w zajawkę grami i hołdem dla czystej rozrywki nieskażonej ideologią. Fani czekający na kolejne pokoleniowe dzieło „Giedroycia polskiego komiksu” tym razem obejdą się smakiem. W komiksie tym widać, że nastąpiła zmiana pokoleniowa w kreowaniu popkultury i do głosu doszli obecni piękni 30-letni. Chcąc nie chcąc, Śledziowi wyszedł kolejny manifest.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Czerwony Pingwin musi umrzeć! #1".
2013-03-28 - Ukazały się

Komiks "Orędzie" o liście biskupów polskich do biskupów niemieckich


Nakładem wrocławskiego Ośrodka Pamięci i Przyszłości ukazał się komiks "Orędzie" (autorzy: Juliusz Woźny, Wojciech Kucharski) opowiadający o kulisach historii powstania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich (stał się on jednym z najważniejszych dokumentów w historii Kościoła). Komiks powstał w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz przykładowymi planszami tych publikacji. Ośrodek zapowiada również wydanie innych komiksów.
2013-03-28 - Recenzje

Gyo: Odór śmierci


Polscy czytelnicy mieli okazję zapoznać się z twórczością Junji Ito dzięki „Uzumaki”, również wydanej przez JPF. Pozycja ta została bardzo ciepło przyjęta, co w konsekwencji pozwoliło wydawnictwu zaplanować publikację również innych mang tego poczytnego autora. Drugim komiksem japońskiego mistrza horroru trafiającym do rąk polskich fanów jest „Gyo. Odór śmierci” (a wydanie kolejnych mang już jest przez wydawnictwo oficjalnie potwierdzone).

Karol Sus recenzuje komiks "Gyo: Odór śmierci".
2013-03-27 - Zapowiedzi

Dwa rodzaje Kundli od Dema


Jakub "Dem" Dębski na koniec marca zapowiedział wydanie komiksu "Kundle" zbierającego 69 Kundli - czyli krótkich pasków komiksowych. Komiks będzie miał dwie alternatywne okładki. Jedna z edycji (100 egzemplarzy) będzie dostępna wyłącznie na spotkaniach na których występować będzie autor.
2013-03-27 - Ukazały się

Czerwony Pingwin musi umrzeć!


Do sprzedaży trafiła pierwsza część nowego cyfrowego komiksu Michała Śledzińskiego zatytułowana "Czerwony Pingwin musi umrzeć!". Na maj planowane jest wydanie papierowe komiksu z bonusami. Premierze Czerwonego Pingwina towarzyszy promocja - przy zakupie dostaje się kod umożliwiający darmowe pobranie innego cyfrowego komiksu Śledzia zatytułowanego "Biegunka".
2013-03-27 - Zapowiedzi

Ostatnie Łowy Kravena


Kolejnym, 10. już tomem w cyklu "Wielka kolekcja komiksów Marvela" będzie album zatytułowany "Ostatnie Łowy Kravena".
2013-03-26 - Film

Film Jeż Jerzy walczy o nagrodę ANIRMAU


Film animowany na podstawie komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka "Jeż Jerzy" jest jedną z siedmiu produkcji walczących o wygraną na hiszpańskim festiwalu filmów animowanych ANIRMAU (8-13 kwietnia 2013).
2013-03-26 - Recenzje

Hellboy. Lichwiarz i inne opowieści


Duże zróżnicowanie zarówno historii jak i stylów zaprezentowanych w „Lichwiarzu i innych opowieściach” czynią ten tom bardzo dobrą i wciągającą lekturą. Wracamy w formie do początków cyklu - znów mamy do czynienia ze zbiorem krótszych historii. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć interpretacje mitów i legend z różnych kręgów kulturowych. Jak zawsze w historiach o Hellboyu, klimat wręcz wylewa się z kart komiksu i otacza nas niczym całun, zapewniając niezapomniane wrażenia i nie pozwalając oderwać się od lektury

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Hellboy. Lichwiarz i inne opowieści".
2013-03-24 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #144 - Gaiman znów w Marvelu


W tym tygodniu jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się spoty promujące "Iron Mana 3" i ujawniono że sam Robert Redford prowadzi rozmowy w sprawie udziału w "Captain America: The Winter Soldier", lecz najgorętsza informację był powrót Neila Gaimana do Marvela. Tym bardziej sensacyjny, że wraz z nim przejdzie pewna postać znana czytelnikom serii Spawn wydawnictwa Image.
2013-03-24 - Recenzje

Asteriks. Niezgoda


Gajusz Juliusz Cezar ma nie lada problem. Jakby było mało, że na drodze jego spektakularnych podbojów stoi jedna, jedyna galijska wioska, to w dodatku Senat zaczyna szeptać i spiskować po kątach. Rzymscy politycy domagają się jednoznacznego zwycięstwa w Galii. Tylko jak pokonać przeciwnika dysponującego tajną bronią w postaci magicznego napoju, obdarzającego każdego, kto spróbuje choć łyk tego specyfiku, nadludzką siłą i szybkością?

Karol Sus recenzuje komiks "Asteriks. Niezgoda".
2013-03-22 - Film

Filmy na Ligatura 2013


Na tegorocznej edycji festiwalu Ligatura, która odbędzie się między 18 a 21 kwietnia w Poznaniu, będzie można zobaczyć także filmy poświęcone komiksowi. Będą nimi "Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują", "Wonder Woman: Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek" i "Comic Book Confidential".
2013-03-21 - Zapowiedzi

Pierwszy zeszyt Szybkiego Lestera na Bydgoskiej Sobocie z Komiksem


ATY na swojej stronie poinformowało o drugiej ze swoich planowanych premier na tegoroczną Bydgoską Sobotę z Komiksem (23 marca). Jest to pierwszy z zaplanowanych pięciu zeszytów przedstawiający przygody Szybkiego Lestera - jednego z bohaterów występujących w produktowej serii "Pokolenia". Okładkę stworzyła Anna Helena Szymborska (drugiego numery należy się spodziewać na Komiksowej Warszawie). Komiks przeznaczony jest dla dojrzałego czytelnika.
2013-03-21 - Ukazały się

Gyo. Odór śmierci


Do sprzedaży trafił kolejny album z serii "Mega Manga". Tym razem to 400. stronicowy komiks Junji Ito pt. "Gyo. Odór śmierci". JPF ma w planach wydanie i innych komiksów tego autora: "Black Paradox", "Hellstar Remina" oraz "Tomie".
2013-03-20 - Spotkania, wystawy, imprezy

Drobne zmiany w planie Bydgoskiej Soboty z Komiksem


Organizatorzy Bydgoskiej Soboty z Komiksem (23 marca 2013) udostępnili nowy - nieznacznie zmieniony - plan Imprezy. Dwie ważniejsze zmiany, to dodatkowe spotkanie z autorami komiksu It's Not About That, oraz zmiana charakteru spotkania dotyczącego komiksu "Nieskończonej miłości, którą do ciebie czuję i innych historii" (z powodu nieobecności autora spotkanie o komiksie poprowadzi Jakub Jankowski). Do programu Imprezy dołączyła również możliwość otrzymania swojej własnej karykatury.
2013-03-20 - Zapowiedzi

Kukułki Bouzona


Na Bydgoskiej Sobocie z Komiksem, która odbędzie się 23 marca, swoją premierę będzie mieć komiks "Kukułki Bouzona" autorstwa Anouk Ricard. Komiks został zwycięzcą 11 edycji Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego festiwalu w Angoulême: polski wybór.
2013-03-20 - Zapowiedzi

Sentinelles i Urban od Taurusa


Taurus poinformował na forum Gildii Komiksu, że wyda w tym roku pierwsze tomy dwóch nowych serii, którymi będą "Sentinelles" Xaviera Dorisona (scenariusz) i Enrique Breccii oraz "Urban" Luca Brunschwiga (scenariusz) i Roberto Ricciego (rysunki). Przykładowe plansze z pierwszego komiksu można zobaczyć tutaj, z z drugiego tutaj.

2013-03-19 - Galeria

Wielka gra Atroszki


Na tegorocznej edycji Bydgoskiej Soboty z Komiksem swoja premierę będzie mieć komiks Szczepana Atroszki zatytułowany "Wielka gra". Okładka i przykładowe plansze z tej publikacji do obejrzenia są już dziś.
2013-03-18 - Konkurs

Wszystkie tegoroczne publikacje z ATY do wygrania


ATY - wydawcy między innymi magazynu "Biceps" ogłosili na Facebooku konkurs w którym do wygrania są wszystkie ich publikacje, które będą miały swoją premierę w 2013 roku. Żeby wziąć udział w konkursie należy udostępnić na swojej tablicy jedną grafikę. Zwycięzca zostanie ogłoszony 21 marca w godzinach popołudniowych.
2013-03-18 - Artykuły

Sieńczyk w Lublinie - relacja z wystawy


W piątek, 15 marca w Galerii Białej miał miejsce wernisaż wystawy Macieja Sieńczyka „Przygody na bezludnej wyspie”. Wystawa została zrealizowana w ramach akcji EndeNeu, która deklaruje między innymi chęć „przezwyciężania modernistycznych zapóźnień pokutujących w naszym art-worldzie”. Sięgnięcie po komiks wydaje się więc być jak najbardziej adekwatne.

Maciej Pałka pisze o wystawie "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka.
2013-03-17 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #143 - Zapowiedzi na czerwiec


Powiększyły się obsady "Guardians of the Galaxy" Jamesa Gunna i "X-Men: Days of Future Past" Bryana Singera. Zaprezentowano też nowe zdjęcia z planów "The Wolverine" i "Amazing Spider-Man 2" oraz pierwszy trailer "Kick-Ass 2". Marvel zaliczył wpadkę w postaci promocji Marvel #1 i pokazał, co będzie wydawał w czerwcu tego roku.
2013-03-17 - Konkurs

Jury Ligatura Pitching 2013


W jury tegorocznej edycji Pitchingu na festiwalu Ligatura, który odbędzie się między 18 a 21 kwietnia w Poznaniu, znajdą się między innymi przedstawiciele Strapazina i Kus!a. Pitching to spotkania wybranych na podstawie zgłoszeń twórców komiksów z wydawcami.
2013-03-15 - Zapowiedzi

Thorgal od Hachette?!


Jak podała Gildia.pl, w wybranych województwach w Polsce do kiosków trafił pierwszy tom nowej kolekcji komiksowej poświęconej Thorgalowi. "Zdradzona czarodziejka" od Hachette ma pomniejszony format i kosztuje 9,9 zł. Za kolejne tomy trzeba będzie zapłacić 29,99 zł. W sumie ma wyjść 36 tomów w dwutygodniowych odstępach.
2013-03-15 - Zapowiedzi

Orły Rzymu Mariniego


W lipcu zadebiutuje w Polsce nowa seria "Orły Rzymu", której twórcą jest Enrico Marini. We Francji do tej pory wyszły trzy tomy. Przykładowe plansze można zobaczyć tutaj. W maju ukaże się zaś czwarty i ostatni tom serii "Long John Silver".
2013-03-15 - Konkurs

Nowa formuła konkursu na komiks przy MFKiG


Od tego roku konkurs na komiks, jaki jest od lat organizowany przy MFKiG, zmienił swoją formułę. Jego partnerem został NBP, wzrosła też do 45 tysięcy złotych pula nagród. W tym roku komiksy muszą jednak dotyczyć ekonomii, bo tematem tej edycji jest hasło: "Prawdy i mity o obrocie bezgotówkowym", a same prace mają przyczynić się do wzrostu świadomości o obrocie bezgotówkowym.
2013-03-14 - Zapowiedzi

Strefa Komiksu #24 Publicystycznie


Robert Zaręba ogłosił, że kolejny - 24 numer - Strefy Komiksu będzie różnił się od pozostałych. Oprócz komiksów znajdą się tam również publicystykę komiksową. Spis treści gotowy będzie na początku kwietnia, na razie gotowa jest okładka autorstwa Tomasza Bińka.
2013-03-13 - Rozmaitości

Jakub Dem Dębski w Prosto z Kadru


Gościem 271. odcinka Prosto z Kadru będzie Jakub Dem Dębski, znany w Polsce twórca web-komiksów.
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 14 marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2013-03-13 - Rozmaitości

Cheap East


Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ligatura, która odbędzie się między 18 a 21 kwietnia w Poznaniu, zostanie otwarta pierwsza w Polsce galeria komiksu, która będzie wydawać swoje pismo. Obie inicjatywy zostały nazwane Cheap East.
2013-03-12 - Galeria

It's Not About That


W marcu ukaże się komiks "It's Not About That" Bartosza Sztybora (scenariusz) i Piotra Nowackiego (rysunek) oraz Łukasza Mazura (kolor). Za okładkę odpowiada zaś Bartosz Szymkiewicz. Sprawdźcie, jaki efekt dała ta kolaboracja, oglądając przykładowe plansze i okładkę.
2013-03-12 - Recenzje

Audiobook "Żywe trupy" #1-2


Na podstawie komiksów powstawały filmy, powieści i spektakle teatralne. Nic dziwnego, że musiał pojawić się także audiobook. W Polsce takim pionierskim przedsięwzięciem jest słuchowisko oparte na "Żywych trupach" Roberta Kirkmana.

Łukasz Chmielewski recenzuje audiobook "Żywe trupy" #1-2.
2013-03-11 - Rozmaitości

Drugi komiksowy plakat promujący Festiwal Młodzi i Film


Począwszy od lutego przez pięć miesięcy (do czerwca) Festiwal MŁODZI I FILM (24-29 czerwca) promowany jest przez plakaty w formie komiksów do których scenariusze przygotował Bartosz Sztybor. Za grafikę drugiego - marcowego - plakatu odpowiada Jakub Rebelka. Nazwiska pozostałych rysowników będzie można poznać w momencie ujawnienia poszczególnych plakatów przez organizatorów Festiwalu.
2013-03-10 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #142 - Trailer "Iron Mana 3"


W tym tygodniu zadebiutował widowiskowy trzeci trailer filmu "Iron Man 3" w reżyserii Shane'a Blacka. Do tego Nicolas Cage wypowiada się o Ghost Riderze, Halle Berry podejmuje decyzję w sprawie ewentualnego powrotu do roli Storm, a na froncie komiksowym do Domu Pomysłów wraca rysownik Joe Madureira, a finał eventu "Age of Ultron" zilustruje sam Joe Quesada.
2013-03-08 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 15: Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem


W maju 2012 w ramach projektu eTwinning „W kręgu znaków zodi@ku” realizowanego przez Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu powstał komiks "Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem". Na papierze pojawiły się dwie wersje komiksu: polska oraz polsko-angielska. W maju lub czerwcu bieżącego roku roku można się spodziewać reedycji komiksu. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po szczegóły komiksów.
2013-03-08 - Zapowiedzi

Egmont w kwietniu


Prezentujemy okładki oraz przykładowe plansze z komiksów, które Egmont wyda w kwietniu. Czeka nas m.in. nowy komiks z serii "Thorgal: Louve", kolejny Batman, a także zakończenie serii "Dziedzictwo".
2013-03-08 - Ukazały się

Cyfrowa Biegunka Śledzia


Na cdp.pl można kupić cyfrową wersję komiksu Michała Śledzińskiego "Biegunka", która początkowo ukazała się w trzech odcinkach w magazynie "Produkt". Autor planuje uruchomić serię "Z archiwum P", w którym będą pojawiać się zcyfryzowane wersje jego starszych komiksów.
2013-03-07 - Recenzje

W imieniu Polski Walczącej. Zamach na Kutscherę


„Zamach na Kutscherę” to udane pogodzenie prawdy historycznej ze sztuką robienia ciekawych i zajmujących fabuł, które zostało podane w bardzo efektownej oprawie graficznej.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "W imieniu Polski Walczącej. Zamach na Kutscherę".
2013-03-07 - Ukazały się

Czas Hardcore'u!


Ojciec Rene wraca do korzeni undergroundu nową serią "Czas Hardcore'u!", w której ukazywać będą się zebrane rysunki i szorty tego twórcy. Pierwszy numer można kupić tutaj. Tradycyjnie już jest to pozycja wyłącznie dla dorosłych odbiorców.
2013-03-06 - Recenzje

Podniebny orzeł


„Podniebny orzeł” to ciekawy i sprawnie zrobiony komiks. Zawiodą się na nim raczej ci, którzy szukają historii rodem z powieści Karola Maya. Fani powieści wojennych powinni być jednak w pełni usatysfakcjonowani. Natomiast samo zakończenie zrobi wrażenie na każdym.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Podniebny Orzeł".
2013-03-04 - Zapowiedzi

Asgard, czyli niechciany spinoff Thorgala


Pod koniec marca trafi do sprzedaży pierwszy tom serii "Asgard" zatytułowany "Żelazna Noga". Pierwotnie miała to być seria poboczna Thorgala, ale ostatecznie ukazała się jako niezależny cykl. Okładkę i przykładowe plansze z francuskiego wydania można zobaczyć tutaj.
2013-03-04 - Zapowiedzi

Zeszyty komiksowe o Batmanie


Na festiwalu Ligatura, który w tym roku odbędzie się między 18 a 21 kwietnia w Poznaniu, swoją premierę będzie mieć 15 numer "Zeszytów komiksowych", który będzie poświęcony Batmanowi. Znany już jest wstępny spis treści tego pisma.
2013-03-04 - Recenzje

The Breaker #1


Komiksy rodem z Korei Południowej to dość rzadki gość na rodzimym poletku. Nie licząc kilku tytułów zaprezentowanych przez wydawnictwo Kasen, polski czytelnik raczej na wysyp manhwy nie mógł narzekać. Po latach posuchy amatorzy azjatyckiego komiksu mogą zapoznać się z serią „The Breaker” duetu Jeon Geuk-Jin (scenariusz) i Park Jin-Hwan (rysunki).

Karol Sus recenzuje komiks "The Breaker #1".
2013-03-03 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #141 - Marvel #1?


Marvel zaczął tydzień z grubej rury – prezentując dwa enigmatyczne teasery. Tymczasem nastąpił wysyp zdjęć z planu "Amazing Spider-Man 2", zaprezentowano nowe plakaty do "Iron Man 3", a Bryan Singer zatrudnił kolejnych aktorów do filmu "X-Men: Days of Future Past".
2013-03-01 - Zapowiedzi

Droga do Woodbury


Na początku marca ukaże się druga powieść z cyklu "The Walking Dead. Żywe trupy" zatytułowana "Droga do Woodbury". Jej autorami są Robert Kirkman i Jay Bonansinga. Pierwszy rozdział tej powieści opartej na komiksie można przeczytać tutaj (pdf).