baner

Recenzja

Opowieści z najdalszych przedmieść

Karol Sus recenzuje Opowieści z najdalszych przedmieść
Shaun Tan ma niewątpliwy i niezwykle rzadki dar opowiadania prostych historii z zaskakującą lekkością i smakiem. Po genialnym i uznanym komiksie „Przybysz”, który doczekał się już wznowienia, czytelnicy mogą poznać australijskiego autora od nieco innej strony: jako pisarza dla dzieci i młodzieży. Specjalizująca się w komiksie Kultura Gniewu sięgnęła po bogato ilustrowaną prozę Shauna Tana.

„Opowieści z najdalszych przedmieść” zawierają piętnaście krótkich form literackich przeznaczonych głównie, choć nie tylko, dla młodszego czytelnika. Senna i nudna proza codziennego życia mieszkańców przedmieść wielkiego miasta zostaje zburzona przez drobne incydenty, nieznaczne wydarzenia wprowadzające nieco kolorytu w otaczający świat. Rzeczywistość miesza się z fantastycznym światem dziecięcej wyobraźni. To, czego dorośli zdają się nie zauważać, w oczach dziecka urasta do niezwykłych i zaskakujących wydarzeń. Rozbudzona dziecięca wyobraźnia wyjaśnia tajemnice nigdy niepublikowanych wierszy, pojawienia się morskiego ssaka na trawniku kłótliwych sąsiadów czy dziwnie urwanego planu miasta. Shaun Tan wykazuje wspaniałą wrażliwość na dziecięcą, niezaspokojoną ciekawość świata. Jednocześnie przypomina dorosłym o sile wyobraźni, sprawiając że podczas czytania książki na ich ustach nieraz pojawia się lekki uśmiech, jakby do własnych wspomnień zabaw z czasów beztroskiej młodości.

Każda z historii zilustrowana jest przepięknymi pracami autora. Shaun Tan nie boi się eksperymentować, a każda technika sprawia mu dużo frajdy podczas tworzenia, co widać w końcowym efekcie. W zbiorze opowieści można podziwiać imponującą różnorodność technik, poczynając od rysunków ołówkiem czy węglem, poprzez pastele i akryl, a na interesujących kolażach kończąc. Każda z ilustracji to swoiste dzieło sztuki, nie tylko cieszące oko, ale również wprowadzające lekko nostalgiczny nastrój podczas czytania.

Shaun Tan, zapraszając czytelnika do zwiedzenia najdalszych przedmieść, otwiera przed nim magiczny świat dziecięcej wyobraźni. Niezwykłe zdarzenia burzą rzeczywisty porządek świata, ukazując czytelnikowi jego drugie, bajkowe oblicze. Wspaniałe opowieści, w sam raz jako preludium fantastycznych snów nie tylko małego brzdąca, ale i rodzica czytającego „Opowieści z najdalszych przedmieść” do poduszki.

Opublikowano:Opowieści z najdalszych przedmieść

Opowieści z najdalszych przedmieść

Scenariusz: Shaun Tan
Ilustracja: Shaun Tan
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2013
Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 185 × 240 mm
Stron: 96
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-76-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Opowieści z najdalszych przedmieść Opowieści z najdalszych przedmieść Opowieści z najdalszych przedmieść

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-