reklama baner reklama

Nowe Teksty

Wysyp Venomów
Panic o "Amazing Spider-Man. Globalna sieć #08: Venom Inc."
Mighty Mike
Kleszcz o "Uniwersum DC według Mike`a Mignoli"
Brzydki i słaby
Kleszcz o "Superman. Action Comics #03: Polowanie na Lewiatana"
Okładka miesiąca: październik 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Piękny finał dobrej serii
Sławiński o "Czarny Młot #04: Era Zagłady. Część 2"

Zapowiedzi

Reklama baner Reklama

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

NEWS

- Zapowiedzi

3xIPN


Na styczeń IPN zaplanował aż trzy komiksy historyczne: "Niepodległość na Namiestnikowskiej", "Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej" i "Srebrni na szlakach Niepodległej".
Niepodległość na Namiestnikowskiej

Niepodległość na Namiestnikowskiej

Scenariusz: Tomasz Wilczkiewicz
Rysunki: Tomasz Wilczkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej

Komiks dla młodzieży znanego lubelskiego rysownika Tomasza Wilczkiewicza opowiada o wydarzeniach w Lublinie na przełomie października i listopada 1918 r. Bohaterami są młodzi mieszkańcy miasta starający się czynnie uczestniczyć w dziejącej się na ich oczach historii. Po 123 latach zaborów Polska odzyskuje niepodległość. Rozbrajanie Austriaków, ustąpienie generalnego gubernatora, próba utworzenia nowego rządu przez Radę Regencyjną, powstanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Wartka akcja, ciekawe dialogi w atrakcyjnej dla młodzieży formie komiksu.

Konsultacja historyczna Marcin Kruszyński.
Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej

Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 15,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 9788380985032
Sam komiks ma 45 stron.

Gotowość walki Polaków o wolną Ojczyznę była w XX wieku powszechnie znana. W czasie I wojny światowej na całym świecie pojawiały się różnego rodzaju inicjatywy, których wspólnym mianownikiem była wizja odrodzonego Państwa Polskiego. Na terenie Rosji w niezwykle trudnych warunkach rozkładu armii rosyjskiej, później zaś przewrotu bolszewickiego i wojny domowej działały trzy polskie korpusy oraz szereg mniejszych jednostek wojskowych. Historię jednej z nich – 5 Dywizji Syberyjskiej – przypomina komiks Oddziału IPN w Warszawie pt. „Pochód zimowy”.

Dywizja, utworzona latem 1918 r., do 10 stycznia 1920 r. toczyła zażarte walki z siłami bolszewickimi. Jej epopeja to gotowy scenariusz filmu przywodzący z pamięci sceny z Uciekającego pociągu Andrieja Konczałowskiego. To udane rajdy konno i parowcem po rzece Ob w Kraju Murmańskim w lecie 1919 r. To zażarte boje o kolejne stacje kolejowe (w tym bitwa o stację Tajga w grudniu 1919 r.) w trakcie „zimowego pochodu”, które dały szansę na ratunek nie tylko żołnierzom, lecz także ludności cywilnej znajdującej się po opieką dywizji. A wszystko to w warunkach srogiej syberyjskiej zimy zamieniającej każdą najprostszą czynność w walkę o życie. To historia zdrad dowództwa korpusu czeskiego i francuskiego generała Janina, którzy skazali oddziały polskie na zagładę. To historia przedarcia się resztek dywizji dowodzonych przez płk. Kazimierza Rumszę do Harbinu w Mandżurii i ich powrót statkiem „Jarosław” do Gdańska w lipcu 1920 r. To wreszcie plejada wspaniałych postaci, dowódcy wojsk „białych” na Syberii gen. Kappela, polskich dowódców, którzy z dala od kraju potrafili dać świadectwo heroizmu i przywiązania do Ojczyzny: płk. Czumy, płk. Rumszy, mjr. Wernera i kpt. Werobeja.

Zapraszamy już wkrótce do lektury. Wysoki poziom artystyczny i literacki zapewnia znany duet Krzysztof Wyrzykowski – rysownik i Sławomir Zajączkowski – scenarzysta wsparty przez historyków dr. Kazimierza Krajewskiego i dr. Tomasza Łabuszewskiego.
Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej Pochód zimowy 1918-1920: Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej
Srebrni na szlakach Niepodległej

Srebrni na szlakach Niepodległej

Scenariusz: Michał Konarski
Rysunki: Hubert Ronek
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2019
Seria: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 152
Cena: 29,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 9788380985254

Seria trzech komiksów wzbogaconych o prolog i epilog ukazuje losy jednej z wielu polskich rodzin, rozdartych pomiędzy trzy państwa zaborcze. Ich przedstawiciele – trzej kuzyni: Mikołaj, Jan i Kacper Srebrni, wychowani w duchu patriotycznym przez seniora rodu, powstańca styczniowego dziadka Melchiora – muszą sprostać wyzwaniom I wojny światowej. Ten konflikt międzynarodowy, w którym w trzech różnych armiach walczyły miliony Polaków (często wbrew własnej woli i przeciwko sobie), rodził także realne nadzieje odzyskania niepodległości. O różnych, skomplikowanych i krętych drogach prowadzących do wolnej Polski opowiadają trzy odrębne historie kuzynów. Są one reprezentatywne dla losów tysięcy Polaków, biorących tak jak oni udział w inicjatywach niepodległościowych. Mimo różnych doświadczeń wszyscy bohaterowie spotykają się w jednym Wojsku Polskim, aby stawić czoła najazdowi bolszewickiemu w 1920 r.

[opis wydawcy]


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-