baner

Komiks

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I zebrane
Data wydania: Czerwiec 2021
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 576
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149045
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!
Nowe wydanie popularnej serii „Usagi Yojimbo”. Ósma księga zbiera historie wydane w tomach „Dwieście posążków Jizo”, „Złodzieje i szpiedzy” oraz „Piekielne malowidło”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie.
Tym razem Usagi dwukrotnie będzie pomagał inspektorowi Ishidzie. Wspólnie wyjaśnią sprawę podwójnego morderstwa w pewnej przydrożnej gospodzie oraz rozwiążą zagadkę malowidła, które według legendy jest obciążone klątwą sprowadzania nieszczęść. Odważny królik znów natknie się na swoje dawne znajome – sprytną złodziejkę Kitsune oraz byłą przywódczynię klanu ninja, waleczną Chizu. Obie wciągną go w krwawą walkę o tajemniczy zwój. Sprawa okaże się mieć dużo większe znaczenie – i to dla całej Japonii – niż samuraj początkowo sądzi. Długouchy ronin stawi także czoła demonicznemu wysłannikowi króla Portugalii, będzie świadkiem zaskakującego finału wieloletniej rozgrywki między jednorękim szermierzem a bezwzględnym łowcą dłoni oraz przekona się, że handel sosem sojowym może być interesem tyleż smakowitym, co śmiertelnie niebezpiecznym.

Seria „Usagi Yojimbo Saga” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai, a nowe wydanie zostało wzbogacone o kolorową galerię okładek.

Recenzja

Tułaczka bez końca, Jan Sławiński

Galerie

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8 Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8 Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

wkp -

USAGI W DRODZE



Seria o „Usagim Yojimbo” powoli zbliża się do końca. Owszem, nie będzie to koniec przygód naszego dzielnego samuraja, jednak skończą się zbiorcze wydania, bo na razie zabraknie na nie materiału. I to razem z dodatkowymi tomami, które też zostaną zebrane w te pokaźne tomiszcze. Szkoda, bo chociaż seria ma swoje minusy, to kawal bardzo dobrej rozrywki, którą znakomicie się czyta i warta jest poznania, czy lubicie podobne komiksy, czy nie.



Losy Usagiego i inspektora Ishidy znów się przetną, by obaj mogli wyjaśnić zagadkę podwójnego morderstwa oraz pewnego przeklętego malowidła. Złodziejka Kitusne też pojawi się na drodze naszego długouchego samuraja, a jakby tego było mało, także Chizu pojawi się po to, by wciągnąć go w ich sprawy. Ale to sprawy wykraczające daleko poza pojmowanie Usagiego, bo mające znaczenie dla całej Japonii! A to przecież jedynie fragment tego, co na niego czeka.



Pisać, jaki jest „Usagi Yojimbo”, po dziesięciu ponad pięćsetstronicowych tomach, chyba mija się z celem. Każdy, kto miał przeczytać tę serię, już to zrobił i wyrobił sobie o niej zdanie, zwłaszcza, że jest na polskim rynku już dwadzieścia lat, ale spróbujmy, by sprawiedliwości stało się zadość. A zatem, jaki jest „Usagi Yojimbo Saga”? Nie ma co ukrywać, że to seria specyficzna. Jej autor, urodzony zresztą w Japonii, choć wychowany już w USA, pełnymi garściami czerpie z mangowej estetyki i bogactwa azjatyckich legend oraz historii. Jego pochodzenie i wychowanie pozwoliło mu spojrzeć na komiksy japońskie i amerykańskie z pewnego dystansu i stworzyć coś, co bardziej przypomina hołd złożony mangom, niż cokolwiek innego. Nie będę ukrywał – pisałem to zresztą nieraz – że gdyby to była opowieść graficzna z Kraju Kwitnącej Wiśni, wyszłaby pewnie lepiej, ale i tak „Usagi” jest rzeczą bardzo dobrą.



A jaki jest ten tom? Taki sam, jak poprzednie. Stan Sakai z zadziwiającą konsekwencją, trzymając się jednego poziomu, snuje rozległą sagę o podróżowaniu przez feudalną Japonię, walczeniu o sprawiedliwość i szukaniu swojego miejsca. Odtwarza tu samurajskie legendy, bawi się przypowieściami i plącze relacje, między bohaterami, którzy potrafią na łamy serii powrócić po latach. Wszystko to ma swój niespieszny rytm, mimo dynamicznych scen walki, jakiś spokój emanujący ze stron u niezaprzeczalny urok, balansujący na krawędzi oddzielającej dziecinne opowieści i baśnie, od legend i historycznych dzieł dla dorosłych.



Do tego mamy ujmujące w swej prostocie ilustracje, interesujący klimat i świetne wydanie. Grube tomy w dobrej cenie stają się ozdobą biblioteczki, kto szuka dobrego mangowego komiksu – ale nie mangi – albo kto lubi azjatyckie legendy i samurajskie klimaty, niech sięgnie, to lektura dla niego.