Recenzja

Tułaczka bez końca

Jan Sławiński recenzuje Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8
8/10
Tułaczka bez końca
8/10

To będzie recenzja pisana dla formalności. Siódmy i ósmy tom „Usagi Yojimbo Saga” (a w zasadzie dziewiąty i dziesiąty tom przygód królika-samuraja, bo „Sagę” poprzedzały dwa opasłe albumy z dopiskiem „Początek”) to kolejne potwierdzenie talentu Stana Sakaiego. Autor od 1987 roku tworzy kolejne historie o swoim bohaterze i wciąż robi to na najwyższym poziomie. Jest tu przygoda, jest historia XVI-wiecznej Japonii, jest walka o honor samuraja i niekończąca się tułaczka po świecie. Jak zwykle Usagi przypadkiem wplątuje się w najróżniejsze tarapaty.

Na tom siódmy tradycyjnie składają się trzy osobno wydane wcześniej albumy - „Zdrajcy ziemi” (2012), „Miasto zwane piekłem” (2013) i „Czerwony skorpion” (2014). Spośród historii różnej długości na pewno warto wspomnieć o tej, w której długouchy ronin musi zmierzyć się z zombie, miasto zwane piekłem okaże się terytorium, na którym o władze ścierają się dwa gangi, a Usagi zostanie oszukany, zaś „Czerwony skorpion” to banda złodziei i morderców, z którymi królik spotyka się w kilku miejscach i w różnych sytuacjach.

Z kolei na ósmy tom „Usagi Yojimbo Saga” składają się albumy: „Dwieście posążków Jizo” (2015), „Złodzieje i szpiedzy” (2016) oraz „Piekielne malowidło” (2017). Krótkie historie przeplatają się z dłuższymi opowieściami, wracają starzy bohaterowie (złodziejka Kitsune, inspektor Ishida) i pojawiają się całkiem nowi (jednoręki szermierz). Usagi pomoże rozwiązać dwie zagadki kryminalne w stylu Agathy Christie, dołączy do wieśniaków, którzy mierzą się z klęską żywiołową i ponownie przekona się, ile znaczy honor u schyłku XVI wiecznej Japonii.

A obu komiksach dostajemy to, co doskonale znamy z poprzednich tomów. Nie brakuje jednak szczypty świeżości, więc czytelnik nie może narzekać na nudę ani „zmęczenie materiału”. Stan Sakai wciąż kombinuje i wyciska ze swoich historii nową jakość. Historie o potopie, jednorękim szermierzu, tajemniczym zwoju czy krwawym malowidle opierają się na dobrze znanym schemacie, ale za każdym razem oferują coś nowego i zaskakującego w warstwie fabularnej. Nie brakuje emocji i humoru, nagłych zwrotów akcji, mądrych morałów i zaskakujących puent. Sakai może korzysta ze znanych motywów, ale cały czas dokłada coś nowego, co nie pozwala się nudzić. Czytanie „Usagi Yojimbo Saga” to czysta przyjemność i rozrywka na najwyższym poziomie.

Opublikowano:Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8

Usagi Yojimbo. Saga: Księga 8

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydanie: I zebrane
Data wydania: Czerwiec 2021
Seria: Usagi Yojimbo
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x20,5 cm
Stron: 576
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328149045
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!

Galerie

Tułaczka bez końca Tułaczka bez końca Tułaczka bez końca

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-