baner

Recenzja

Thorgal #16: Wilczyca

Yaqza, Yaqza recenzuje Thorgal #16: Wilczyca
„Jam jest Wor Wspaniały- słuchajcie mnie, dzielni Wikingowie! Jestem wodzem z Wielkiego Fiordu Południowego! Althing wyznaczył mnie do zjednoczenia pod swym przywództwem wszystkich plemion Wikingów, by połączeni w jedną całość ruszyć mogli na ziemie Anglów i Sasów! Słuchajcie mych słów, poddajcie się memu zwierzchnictwu, a czekają was chwała i bogactwo!”

„Oczywiście wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze kim jest Wor ani czemu się pojawił na naszych ziemiach...Ja domyśliłem się tego później, ale było już za późno dla mnie, dla mego ludu, dla spadkobierców Gandalfa Szalonego...Jam jest Hierulf Myśliciel, reprezentujący Althing na tych ziemiach. Ale teraz nic już nie mogę zrobić...”

„To spotkanie na morzu powinno było wzbudzić moje podejrzenia- ale nie sądziłem że ktokolwiek będzie chciał zrobić coś takiego...Nie wiem co się stało z Aaricią, mą ukochaną żoną, nie wiem jaki los spotkał Jolana, mego syna. Możliwe, że już nie żyją...Pozostało mi już tylko jedno- pomścić ich śmierć. Pomścić ich ból sprawiając by moi wrogowie odczuli go na sobie. By poczuli strach i świadomość nieuchronnej zguby- i w ten sposób ukoić też swą udrękę. Czas rozpocząć łowy...”

Załóżmy- czysto hipotetycznie- ze Arricia zginęła. Załóżmy też, że Jolana spotkał podobnie nieciekawy los. I dodajmy do tego, iż za ich śmierć odpowiedzialni są Wikingowie, podwładni dzielnego wodza dążącego do zjednoczenia pod swą silna władzą wszystkich Ludzi Północy...Jak zachowa się Thorgal- przykładny ojciec, kochający mąż? Ten spokojny, zawsze szukający pokojowego wyjścia z sytuacji pacyfista, zabijający tylko w imię wyższej racji?
Czy zastanawialiście się jak bardzo niebezpieczny byłby nasz bohater, gdyby porzucił swój dotychczasowy tryb życia i bez reszty oddał temu w czym jest najlepszy? Teraz macie okazję poznać odpowiedź na nigdy niewypowiedziane pytanie i ujrzeć na własne oczy potencjał tkwiący w Dziecku Z Gwiazd...

„Wilczyca” to najlepszy- moim skromnym zdaniem, oczywiście- album przygód Thorgala- Van Hamme, scenarzysta komiksu, wspiął się tutaj na szczyty swych umiejętności dramaturgicznych i stworzył dzieło, jakiego nie zapomina się łatwo, którego treść wciąż i wciąż na nowo do nas wraca...
Genialne stopniowanie napięcia, zaskakująca fabuła nie pozwalająca nawet na chwilę oderwać się od lektury, z obawy że możemy przegapić coś ważnego...jakkolwiek dziwacznie by to nie brzmiało, poparta genialnymi, przepełnionymi milionem i jednym szczegółem rysunkami Grzegorza Rosińskiego, okraszonymi na dodatek wspaniałą kolorystyką....Obok tego komiksu nie można przejść obojętnie- nie ze względu na głębokie treści i frapujący temat jaki podjęto (bo w tej materii „Wilczyca” wielkim odkryciem nie jest), ale w kwestii napięcia, jakie towarzyszy czytelnikowi zmuszając serce do szybszego pompowania krwi wypełniającej skronie głuchym łomotem.... Smaczku dodają wspaniałe sceny walki rozwścieczonego Thorgala ze swymi prześladowcami (pozwalające w zupełnie inny sposób spojrzeć na naszego dzielnego Wikinga- już nie jako ojca i męża, ale wojownika z krwi i kości, który niczym bicz boży karze tych, którzy mieli pecha wejść mu w drogę), pościgi i nieustannie towarzyszące im napięcie- tego nie da się opisać słowami! W powietrzu wręcz wisi ciężka atmosfera niebezpieczeństwa, towarzysząca na każdym kroku naszym bohaterom, a obejmująca też swymi zimnymi ramionami czytelnika- szczególnie gdy zdaje on sobie sprawę z faktu, że nie zna wszystkich postaci dramatu...

Tłumaczenie niewiele różni się od tego zaprezentowanego 13 lat temu przez Stanisława Kroszczyńskiego- co prawda widoczne są pewne zmiany, ale nie maja one rewolucyjnego charakteru: to po prostu podanie tego samego dania w nieco odmiennym sosie. Oba smaczne i pożywne i- co najważniejsze- tej samej klasy.

Polecam gorąco- kawał świetnego komiksu, najlepszy- jak już wspomniałem- moim zdaniem odcinek serii, tak w warstwie fabularnej jak i graficznej...Nie zwlekajcie- jeśli jeszcze nie czytaliście marsz do księgarń!

Opublikowano:Thorgal #16: Wilczyca

Thorgal #16: Wilczyca

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Kolor: Grzegorz Rosiński
Okładka: Grzegorz Rosiński
Wydanie: II
Data wydania: Listopad 2003
Seria: Thorgal
Tytuł oryginału: Louve
Rok wydania oryginału: 1990
Wydawca oryginału: Lombard
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 21x29 cm
Stron: 48
Cena: 16,90 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-9037-2
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
10 /10
Zagłosuj!

Tagi

Thorgal

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-