baner

Recenzja

Ach te zarazy!

Tymoteusz Wronka recenzuje Green Class #01: Pandemia
5/10
Ach te zarazy!
5/10
Wydawnictwo Egmont nie mogło – stety lub niestety – trafić lepiej z terminem wydania pierwszego tomu komiksu „Green Class”.

Działania powstrzymujące koronawirusa ograniczają nam coraz to nowe aspekty życia. Literatura i komiksy postapokaliptyczne wiedzą jednak swoje: może być jeszcze gorzej. Przykładem na to jest pierwszy tom serii „Green Class”. Tytuł tomu, „Epidemia”, jest symptomatyczny: mamy tu do czynienia z początkiem, a później eskalacją, pandemii.

Bohaterami serii jest grupa młodzieży, która ostatnie dni spędziła w dziczy na ćwiczeniach terenowych (i chyba stąd tytuł serii). Gdy z bagien dociera do cywilizacji, natrafiają na wybuch epidemii i zostają uwiezieni w odseparowanej strefie; trochę z własnego wyboru postanawiają ratować kolegę, który też się zaraził.

Czym jest ta epidemia? To coś na kształt tak popularnej w popkulturze apokalipsy zombie. Nie mamy co prawda żywych trupów, ale nabywające roślinnych/drzewnych kształtów osoby zapominają o wcześniejszym życiu i wpadają w morderczy szał. I podobne dla konwencji zombie jest postępowanie bohaterów, którzy początkowo próbują wydostać się z zagrożonej strefy, a potem przystępują do działania.

Fabuła w dużej mierze opiera się na dynamice grupy nastolatków, razem z ich miłostkami, antypatiami i impulsywnymi zachowaniami. Do pewnego momentu to działa, ale Jerome Hamon zbyt wiele razy powtarza rozwiązania, przypomina o kwestiach już dla czytelnika jasnych. Irytują dodatkowo niekonsekwencje i brak logiki. I nie chodzi tu o postępowanie bohaterów, bo ludzie mają to do siebie, a nastolatkowie w szczególności. Tu po prostu mamy do czynienia z naginaniem rzeczywistości do aktualnych pomysłów. Można to tłumaczyć tajemnicą i brakiem informacji dotyczących natury zarazy, ale na razie wydaje się to nieuzasadnionym usprawiedliwianiem.

Finalnie pod ładnym opakowaniem (oprawa jest miejscami chropowata, prezentuje się zacnie) mamy do czynienia z komiksem mocno przeciętnym. Graficznie nie jest źle, acz z czasem ujawnia się spora powtarzalność rozwiązań. Gorzej, że sama historia nie oferuje nic nowego czy interesującego. Choć, patrząc na bohaterów, grupą docelową są raczej nastolatkowie. Może dostrzegą w tej historii coś więcej?

Opublikowano:Green Class #01: Pandemia

Green Class #01: Pandemia

Scenariusz: Jerome Hamon
Rysunki: David Tako
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2020
Seria: Green Class
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Oprawa: twarda
Format: 21,6x28,5 cm
Stron: 72
Cena: 59,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328196872
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Ach te zarazy! Ach te zarazy! Ach te zarazy!

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-