baner

Recenzja

Zabawa w kotka i myszkę

Tymoteusz Wronka recenzuje Bug #02
5/10
Zabawa w kotka i myszkę
5/10
Za sprawą tajemniczej pozaziemskiej interwencji na Ziemi padła cała elektronika. Świat pogrążył się w chaosie, a kluczem do wyjaśnienia wydarzeń może być Kameron Obb – kosmonauta, który zapewne był przyczyną buga, a teraz posiada w głowie całą utraconą przez ludzkość wiedzę.

Tak prezentowały się wydarzenia z pierwszego tomu serii Enkiego Bilala. Nowa część przynosi ich kontynuację w najłatwiejszej do przewidzenia treści (zresztą przedsmak tego już był w pierwszym tomie): rozpoczyna się polowanie ma Obba, a zainteresowane złapaniem go są nie tylko agencje rządowe, ale także mafia i inne nieoficjalne grupy. Bohater, wraz z towarzyszką, musi wymykać się pogoni, unikać pułapek, a jednocześnie nie ulec szantażowi i uwolnić córkę. Nie jest to łatwe, ale jeśli ma się pod ręką całą wiedzę ludzkości i władzę nad elektroniką, to może się to udać.

Fabuła drugiego tomu „Buga” przypomina trochę zabawę w kotka i myszkę. Bohaterowie skaczą z lokacji do lokacji, przeżywają różne przygody i perypetie, napotykają kolejnych antagonistów. I… w zasadzie tyle. Ta gonitwa niespecjalnie wywołuje u czytelnika poruszenie. Pierwszy tom oferował zagadkę, cyfrową apokalipsę, kształtowanie się ruchów „po”. W drugiej odsłonie cyklu sprawa pochodzenie buga i jego intencji została odsunięta na dalszy plan, podobnie jak pozostałe wzmiankowane wątki. W zamian zaś otrzymaliśmy fabułę bardziej pasującą do opowieści sensacyjnej, której Bilal po prostu nie czuje. Pojawiają się co prawda elementy, które w przyszłości mogą mieć znaczenie dla rozwikłania tajemnicy, ale na razie to jedynie okruchy, które nie są w stanie podtrzymać zainteresowania.

Graficznie „Bug” rzecz jasna się nie zmienił. Jeśli lubi się ilustracje Bilala, to powinno się być zadowolonym. Sporo to koncentrowania się na postaciach, odmalowywania ich twarzy, co dzieje się kosztem przede wszystkim tła. Dominują stonowane barwy, dzięki czemu żywsze akcenty (ale nie jaskrawe) się wyróżniają i podkreślają znaczenie.

Ten tom jest rozczarowaniem: typową środkową częścią na przeczekanie. Niewiele wnosi do obrazu całości, a bieżącą fabułą niespecjalnie potrafi zainteresować. Średnia zachęta, by sięgnąć po następną część.

Opublikowano:Bug #02

Bug #02

Scenariusz: Enki Bilal
Rysunki: Enki Bilal
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2019
Seria: Bug, Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 234x312 mm
Stron: 80
Cena: 69,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328197060
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Zabawa w kotka i myszkę Zabawa w kotka i myszkę Zabawa w kotka i myszkę

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-