baner

Recenzja

Shazam! inny niż filmowy

Tymoteusz Wronka recenzuje Shazam! Potworne stowarzyszenie zła
7/10
Shazam! inny niż filmowy
7/10
Jeff Smith znany z bardzo miłej serii „Gnat” dla młodszych czytelników, a także komiksu „RAPP” już dla „dorosłych” odbiorców, tym razem wziął się za jednego z superbohaterów z panteonu DC Comics. Shazam!, czyli Kapitan Marvel, w dużej mierze łączy elementy z dwóch wcześniej wymienionych pozycji.

Niedawno w kinach gościł filmowy Shazam! i jeśli tylko na jego bazie będziecie chcieli budować obraz tego superbohatera, to możecie się zdziwić. Punkt wyjściowy obu fabuł jest podobny – sierota Billy Batson zostaje wybrany jako kolejne wcielenie Shazama!, a następnie musi przeciwstawić się Złu. I tu zaczynają się różnice. Jeff Smith sięga do korzeni i przedstawia nieco inny obraz tego bohatera. W filmie przemiana wiązała się wyłącznie z zyskaniem nowego wyglądu i mocy; w komiksie Kapitan Marvel jest odrębnym bytem, przejmującym kontrolę nad ciałem. Niby subtelna różnica, ale mająca swoje znaczenie fabularne.

Osoby zainteresowane tym albumem, a znające już film, nie muszą się też obawiać, że będą miały do czynienia z powtórką fabularną. Shazam! nie będzie walczył z doktorem Sivaną (choć ten pojawia się w komiksie i swoje chce namieszać) i demonami uosabiającymi ludzkie grzechy, a z zagrożeniem przybywającym z zewnątrz, m.in. w postaci wielkich robotów i złowieszczego Mister Minda.

Różnic jest rzecz jasna znacznie więcej. Chociażby Billy jest znacznie młodszy, innych dzieciaków – oprócz siostry – też nie ma. Te rozwiązania sprawiają, że rozłożenie akcentów jest inne, a sama opowieść ma jeszcze bardziej ciepły i sympatyczny wymiar. Pojawia się też odrobina humoru.

W warstwie graficznej Jeff Smith nie zaskakuje i oferuje nam dokładnie to, czego należało się spodziewać po jego innych wydanych w naszym kraju albumach. Miła dla oka kreska, nieco cartoonowe postacie i przyjemna dla oka kolorystyka.

Poniekąd album „Shazam! Potworne Stowarzyszenie Zła” to hołd dla klasycznych fabuł i tak zwanej złotej ery komiksu. Widać to zarówno w nawiązaniach do kreacji głównego bohatera, jak i sposobie prowadzenia fabuły. To sympatyczna podróż, podlana sporą dawką naiwności i pewnego rodzaju szczerości w prowadzeniu narracji. Ale czy czasem właśnie czegoś takiego nie potrzebujemy?

Opublikowano:Shazam! Potworne stowarzyszenie zła

Shazam! Potworne stowarzyszenie zła

Scenariusz: Jeff Smith
Rysunki: Jeff Smith
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2019
Seria: DC Deluxe
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 18,0x27,5cm
Stron: 240
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141445
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Shazam! inny niż filmowy Shazam! inny niż filmowy Shazam! inny niż filmowy

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-