baner

Recenzja

Niespokojny Czarny Ląd

Tymoteusz Wronka recenzuje Namibia
6/10
Niespokojny Czarny Ląd
6/10
„Namibia” to zbiorcze wydanie serii tworzonej przez duet Leo-Rodophe-Marchal, będącej jednocześnie kontynuacją także wydanej niedawno przez Egmont „Kenii”. To opowieść dziejąca się wkrótce po II wojnie światowej na Czarnym Lądzie, gdzie interesy mocarstw u progu zimnej wojny zestawione są przygodowo-awanturniczą, miejscami wręcz romantyczną (w starym stylu powieści przygodowych) fabułą. Oba te elementy jednakże nikną, gdy na scenie pojawiają się elementy nadprzyrodzone. I choć w „Namibii” jest ich jakby mniej, to nadal dominują one fabułę tej opowieści.

Tym razem agentka Kathy Austin musi zmierzyć się z tajemnicą pojawiających się sobowtórów, w tym jednego z przywódców III Rzeszy. Na dokładkę zagrożenie sieją olbrzymie owady, a tajemnicza baza po środku sawanny kryje wiele tajemnic. Na szczęście może ona liczyć na pomoc dawnych znajomych, zarówno ludzkich, jak i tych pochodzących spoza naszej planety.

Narracja prowadzona jest w niezłym, acz dość jednostajnym tempie. Bohaterowie mozolnie próbują rozwikłać zagadkę, natrafiają na kolejne przeszkody i wyzwania, czy wreszcie wykorzystują okoliczności do zadzierżgnięcia bardziej bliskich więzi. Razem składa się to na obraz nieco staroświeckiej opowieści.

Rysunki są na znanym już nam poziomie. Nie wywołują specjalnych doznań estetycznych, czasem coś nie zagra w ułożeniu postaci, ale generalnie przyzwoita robota. Szkoda tylko, że w tym tomie mniej jest fantastycznych zwierząt i istot – te zwykle stanowiły najmocniejszy element komiksów sygnowanych przez Leo – może dlatego, że pałeczkę przejął inny rysownik? W każdym razie Marchal stara się naśladować styl znany z „Kenii” i w większości przypadków udaje mu się to osiągnąć, choć rzecz jasna pojawiają się pewne rozbieżności.

Komiksy Leo trzeba po prostu lubić. Ma specyficzny, dość monotonny sposób prowadzenia fabuły, kulminacje w zasadzie nie istnieją, a główny nacisk położony jest na pokazanie pomysłów; niekoniecznie już ich rozwijanie. „Namibia” i tak się tu wyróżnia, choćby na tle „Kenii”. Fabuła jest spójniejsza, dynamika większa, a luźnych wątków i niepasujących elementów jest znacznie mniej.

Opublikowano:Namibia

Namibia

Scenariusz: Leo, Rodolphe
Rysunki: Marchal
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2018
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 21,6x28,5 cm
Stron: 248
Cena: 119,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328135536
WASZA OCENA
9.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
9 /10
Zagłosuj!

Galerie

Niespokojny Czarny Ląd Niespokojny Czarny Ląd Niespokojny Czarny Ląd

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-