baner

Recenzja

Córka szuka Czarnego Młota

Jan Sławiński recenzuje Sherlock Frankenstein i Legion Zła
6/10
Córka szuka Czarnego Młota
6/10
W pierwszym spin-offie serii „Czarny młot”, pt. „Sherlock Frankenstein i Legion Zła”, Jeff Lemire i David Rubin prezentują wydarzenia rozgrywające się między innymi równolegle z akcją pierwszego tomu. Sam Sherlock Frankenstein - naukowiec równie genialny, co szalony - jest tu niestety tylko postacią epizodyczną. Fabuła spoczywa na barkach nieopierzonej reporterki, która stara się dowiedzieć, co stało się z jej ojcem – superbohaterem znanym jako Czarny Młot.

Dwa pierwsze tomy serii „Czarny młot” proponowały czytelnikowi inteligentną zabawę tropami superhero, a całość zyskiwała dzięki doskonale poprowadzonej warstwie obyczajowej. Bohaterowie, choć obdarzeni supermocami, mieli ludzkie lęki i marzenia, a czytelnika bardziej niż spektakularne pojedynki interesowały ich wzajemne relacje. Główna bohaterka „Sherlocka Frankensteina…” nie jest specjalnie ciekawa (napędzana ją najprostsza motywacja, trudno szukać w niej też głębi), natomiast śledztwo rozwiązuje się praktycznie samo. W związku z tym najciekawsze w spin-offie „Czarnego młota” jest poszerzanie świata przedstawionego – mamy okazję nie tylko spojrzeć na wydarzenia, które rozpoczęły całą serię z nowej perspektywy, ale również poznać sporo intrygujących postaci drugoplanowych.

„Sherlock Frankenstein i Legion Zła” to tytuł, który zapowiadał pulpową jazdę bez trzymanki. Zamiast tego dostaliśmy dość leniwy kryminał, który może i rozgrywa się w świecie tętniącym życiem i pełnym barwnych postaci, ale sam w sobie jest niezbyt fascynujący. Poza pojedynczymi scenami-perełkami (wizyta w więzieniu dla superłotrów, wspomnienia superbohaterów z czasów II wojny światowej) mamy tu dużo waty – niby całość rzuca nowe światło na niektóre aspekty fabuły podstawowej serii, ale jednocześnie nie mówi za dużo. Rozumiem, że Lemire nie chce od razu wyjawić wszystkich atutów, ale czuję niedosyt. Martwi mnie też rozmienianie tej serii na dobre – trzeci tom „Czarnego młota” wciąż się nie ukazał, a scenarzysta wciąż zapowiada kolejne spin-offy. Drugi, „Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości”, po polsku ukaże się już w styczniu.

Opublikowano:Sherlock Frankenstein i Legion Zła

Sherlock Frankenstein i Legion Zła

Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: David Rubin
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2018
Seria: Sherlock Frankenstein, Czarny Młot
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 152
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Córka szuka Czarnego Młota Córka szuka Czarnego Młota Córka szuka Czarnego Młota

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-