baner

Recenzja

Drużyna twardzieli powraca

Tomasz Kleszcz recenzuje The Uncanny X-Force #02: Era Archangela
8/10
Drużyna twardzieli powraca
8/10
Sposób na Apocalypse'a był albumem o klimacie cięższym i bardziej brutalnym, niż ma to zwykle miejsce w przygodach trykotów, a co za tym idzie skierowanym do nieco starszego odbiorcy. Tom drugi kontynuuje obrany kierunek, trzymając bardzo dobry poziom.

Warren, pomimo pomocy ze strony Psylocke powoli, ale nieubłaganie przegrywa bitwę o tożsamość z zasiedlającym jego ciało Archangelem. Dziedzic Apocalypse’a okazuje się silniejszy, niż ktokolwiek sądził, ostatecznie zdobywając dominację i stając się poważnym zagrożeniem. Chcąc kontynuować dzieło swojego stwórcy, Archangel przenosi się do innego wymiaru, gdzie zdobywa Ziarno Życia. Za jego pomocą zamierza unicestwić biosferę na Ziemi, by w jej miejsce dokonać nowego stworzenia. X Force chcąc mu w tym przeszkodzić, udają się za nim. Trafiają do świata, w którym Apocalypse został pokonany, ale zanim to nastąpiło, doszło do drastycznych zmian. Niemniej jego dzieło jest kontynuowane, a spadkobiercą woli .... jest postać zupełnie niespodziewana.

Remender poświęca dużo miejsca Angelowi, ukazując pochłaniającego go potwora. Nawet miłość Psylocke i jej poświęcenie nie są w stanie mu pomóc. Pierwsza połowa albumu jest naprawdę wciągająca, a relacje między kochankami umiejętnie prowadzone. Zwłaszcza, że na - z pozoru - idealnym związku kładzie się niespodziewany cień. Pozostali członkowie mrocznej drużyny na szczęście nie zostali zaniedbani, dzięki czemu uniknęli roli statystów. Niejednokrotnie autor stawia ich przed trudnymi decyzjami, których podjęcie nie przemija bez echa. Świetne dialogi sprawiają, że postaci są żywe i oryginalne, dzięki czemu przeżywanie ich przygód daje znacznie więcej frajdy. Za półmetkiem w scenariuszu zaczyna dominować walka, która nieco przyćmiewa interakcje w drużynie, niemniej scenarzysta unika pójścia na łatwiznę, dlatego historia nie kończy się tylko na okładaniu pięściami. Trzeba zatem powiedzieć, że mamy do czynienia z jeszcze lepszym materiałem niż w tomie pierwszym z uwagi na ciekawsze pomysły fabularne.

Fenomenalny Esad Ribic niestety ograniczył swój występ do pięknych okładek i krótkiego epizodu kończącego. Niemniej Billy Tan oraz Jerome Opena świetnie dają radę, operując w nieco podobnych do siebie stylach. Dużo dobrego do ich prac wnosi kolorysta, z którym czytelnicy mieli już do czynienia, a który wypracował dość charakterystyczny, bardzo ciekawy sposób kładzenia barw, który zdecydowanie podnosi walory estetyczne omawianej pozycji. Pozostali rysownicy odbiegają nieco poziomem od wymienionych wcześniej panów, jednak ich prace wyglądają przyzwoicie.

X Force radzą sobie bardzo dobrze. Mocne teksty, dynamiczna akcja i nietuzinkowe wydarzenia to na pewno elementy, które powinny się spodobać miłośnikom super bohaterskiej konwencji, szukającym poważniejszych treści. Oczywiście trzeba podkreślić, że to nadal Marvel, w związku z czym historia nie wykracza poza pewne ustalone konwencje. Niemniej Remender umiejętnie się w nich porusza, nie narażając opowieści na kicz czy infantylność.

Opublikowano:The Uncanny X-Force #02: Era Archangela

The Uncanny X-Force #02: Era Archangela

Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Billy Tan, Mark Brooks, Scot Eaton, Jerome Opena, Esad Ribic, Robbi Rodriguez
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Seria: The Uncanny X-Force
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 180x275 mm
Stron: 288
Cena: 89,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-65938-09-1
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Drużyna twardzieli powraca Drużyna twardzieli powraca Drużyna twardzieli powraca

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-