reklama baner reklama
baner

Recenzja

Nie tylko Nietoperz

Tomasz Kleszcz recenzuje Nightwing #01: Lepszy niż Batman
7/10
Nie tylko Nietoperz
7/10
Dick Grayson, mały, uzdolniony chłopiec, paradujący w pstrokatym stroju u boku Batmana nie mógł w tej postaci trwać wiecznie. Dojrzał, przyjął mroczniejsze barwy i zaczął działać solo. Powitajcie Nightwinga w jego pierwszej, solowej odsłonie. Całkiem przyzwoitej odsłonie.

Konstrukcja albumu bazuje na często eksploatowanym schemacie. Dick ma do czynienia z przeciwnikiem, który wydaje się zbyt potężny, by pojedynczy zamaskowany heros był w stanie dać sobie z nim radę. Śpieszę jednak z uspokajającą wiadomością. Klasyczny wątek jest znacząco rozbudowany, a przy tym napisany bardzo przystępnym językiem, co sprawia, że lektura Powrotu Do Gotham przynosi wiele frajdy. Wracając do fabuły, wspomnianym przeciwnikiem jest dość enigmatyczna organizacja, określająca się mianem Parlamentu Sów, składająca się z zamaskowanych osobników o których nic nie wiemy. Grayson stara się infiltrować organizację, pracując dla niej. Tu scenarzysta przygotował sobie płaszczyznę, na której kształtuje charakter głównej postaci i stara się pokazać, dlaczego Nightwinga nie można nazywać po prostu młodszym Batmanem, co udaje mu się w znacznym stopniu.

Drugą istotną postacią jest mający niebagatelny wpływ na przebieg akcji Raptor, który sam w sobie jest niezwykle intrygujący i tajemniczy. Zamaskowany najemnik pracuje dla Parlamentu i ma pilnować, by Dick wypełnił należycie swoje zadanie. W pewnym stopniu wpływa również na działania byłego cyrkowca, który w swoich decyzjach ociera się o nieprzekraczalne do tej pory granice. Trio dopełnia kobieta, wątków damsko - męskich nie mogło oczywiście zabraknąć. Barbara Gordon, czyli Batgirl, bierze udział nie tylko w trudnym prywatnie związku, ale również jako zamaskowana heroina w niebezpiecznym zadaniu.

Rozbudowany scenariusz posiada wiele elementów oraz zwrotów akcji, które nie pozwalają się nudzić. Historię czyta się dobrze, postaci sprawiają przekonujące wrażenie i całość przedstawia ciekawą propozycję godną uwagi. W skład albumu wchodzi sporo, bo siedem zeszytów. Wszystkie zilustrował Javier Fernandes. Młody rysownik prezentuje bardzo dobry poziom, idealnie sprawdzający się w omawianej pozycji. W jego pracach znajdziemy sporo czerni, świetne pozy, zróżnicowane ujęcia, czyli wszystko, co powinno znaleźć się w super bohaterskiej opowieści. Uwagę zwraca spora dysproporcja pomiędzy pierwszym zeszytem, w którym tusz do szkicu rysownika nakładał Yanick Paquette, a pozostałą częścią albumu, przy której Javier pracował już całkowicie sam. Gdyby ktoś do tej pory uważał, że inker tylko ktoś, kto nakłada tusz, powinien rzucić okiem na widoczną różnicę.

Ciekawe podejście do tematu zaprezentowali artyści pracujący przy kolorystyce. Stonowane, mroczne z jednej strony barwy zestawione są z jaskrawymi, bijącymi po oczach dodatkami. Często używane subtelnie wplecione tekstury przeplatają się z ostrym gradientowaniem. Taka mieszanka, na pierwszy rzut oka dość niestrawna okazuje się przynosić zaskakująco dobre efekty, co świadczy o wysokich umiejętnościach duetu Sotomayor/Fairbairn.

W Lepszy niż Batman scenarzysta udowadnia, że w brutalnym, skorumpowanym mieście jest jeszcze miejsce przynajmniej na jednego nowego obrońcę. Dobrze skonstruowana, rozbudowana fabuła, ładne ilustracje oraz nieco cięższy klimat, niż w większości pozostałych tytułów z Odrodzenia mogą się spodobać. No i ileż można czytać przygód o Batmanie. Warto sprawdzić.

Opublikowano:Nightwing #01: Lepszy niż Batman

Nightwing #01: Lepszy niż Batman

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Javier Fernandez
Okładka: Javier Fernandez
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2017
Seria: Nightwing, Odrodzenie
Tytuł oryginału: Nightwing vol.1: Better Then Batman
Rok wydania oryginału: 2017
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 156
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127791
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Nie tylko Nietoperz Nie tylko Nietoperz Nie tylko Nietoperz

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-