Nowe Teksty

Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy
Coś się kończy, coś się zaczyna
Tymoteusz Wronka o "Łasuch #03"
Danie w sosie słodko-gorzkim
Wronka o "Chew #12: Czarna polewka"
Pewnego razu w kinie
Pawełek o filmie "Pewnego razu... w Hollywood"
Spalone kurczaki
Chmielewski o 7. edycji Złotych Kurczaków

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Nowa przygoda Kubatu i Kaja

Maciej Gierszewski recenzuje Kubatu #03: Do trzech razy sztuka
6/10
Nowa przygoda Kubatu i Kaja
6/10
Trzy lata temu, podczas pierwszej edycji konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy, Jakub Syty i Przemysław Surma zdobyli trzecią nagrodę, skutkiem tego było wydanie przez Egmont Polska album „Kubatu: I tak nie uwierzysz!”. Rok później ukazała się „dwójka”, a podczas tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa premierę miała odsłona o podtytule „Do trzech razy sztuka”. Wierni fani cyklu będą zadowoleni, gdyż nie dość, że występują dobrze znani i lubiani bohaterzy (Kubatu, Kaj czy Pan Inżynier), to jeszcze angaż dostało kilku nowych (Eon, Strażniczka Kluczy).

Historia zaczyna się od nagłej i niekomfortowej pobudki Pana Inżyniera, któremu śnił się piękny sen, ale niestety w chwili przebudzenia szczegóły wyparowały. Podobnie jak nowy model maskotki, którą niedawno wymyślił naukowiec. Przytulanka o imieniu Eon jest kameleonem i potrafi zmieniać swoją postać, dlatego odnalezienie jej nie należy do łatwych zadań. Kubatu prosi o pomoc swego przyjaciela – Kaja, który wraz z koleżanką Elwirką przyłącza się do poszukiwań.

Fabuła ma iście przygodowy charakter, rozgrywa się w lesie, w wodzie i w powietrzu. Pogoń za Eonem dynamizuje całą opowieść. Ekipa jest zwykle dwa kroki za zbiegiem, gdyż ma on niesamowite zdolności przemiany, na jednej z plansz widzimy, jak z pingwina staje się sową. Warto wspomnieć, że bohater jest wewnętrznie rozbity i ma problemy z określeniem, kim tak naprawdę jest. Zdolność metamorfozy miast być błogosławieństwem, stała się przekleństwem. To ciekawy wątek, na który podczas lektury warto młodocianym czytelnikom zwrócić szczególną uwagę.

Oprawa graficznie została idealnie dopasowana do ewentualnych odbiorców: duże i wyraźne kadry, sympatyczna aparycja występujących postaci czy wyrazista kolorystyka. Pozytywnym zaskoczeniem jest eksperyment z planszą, którą należy czytać od dołu. Chciałbym także zwrócić uwagę na kadry, w których akcja rozgrywa się w lesie. Pierwszy na siódmej stronie to chyba najładniejsza ilustracja, jaką wykonał Surma.

W komiksie obok wątków ludycznych znalazło się także miejsce dla elementów edukacyjnych. Całościowo fabuła nie jest nadmiernie skomplikowana, dlatego album idealnie nadaje się dla młodszych dzieci, takich pięcio- czy sześciolatków. Starsi mogą uznać, że akcja jest dla nich zbyt prosta.

Opublikowano:Kubatu #03: Do trzech razy sztuka

Kubatu #03: Do trzech razy sztuka

Scenariusz: Jakub Syty
Rysunki: Przemysław Surma
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Kubatu, Konkurs im. Janusza Christy
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1821-8
WASZA OCENA
10.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
10 /10
Zagłosuj!

Galerie

Nowa przygoda Kubatu i Kaja Nowa przygoda Kubatu i Kaja Nowa przygoda Kubatu i Kaja

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-