baner

Recenzja

Emo-Vader i rozterki krwawiącego serca lorda Sith

Michał Grygiel recenzuje Star Wars Legendy #13: Darth Vader i zaginiony oddział
5/10
Emo-Vader i rozterki krwawiącego serca lorda Sith
5/10
Fabuła ostatniego tomu "Legend Star Wars" rozgrywa się dość krótko po przemianie Anakina Skywalkera w scyborgizowanego lorda Sith. Darth Vader wyrusza z ważną misją od Imperatora - ma odnaleźć tytułowy zaginiony oddział, któremu przewodził syn moffa Tarkina. Eskpedycja okaże się nie być ani prosta, ani jednoznaczna. Vadera, który myśli, że jest przebieglejszy od innych, czeka walka, zasadzki i zdrady towarzyszy broni, ale prawdopodobnie największym wyzwaniem będzie dla niego radzenie sobie z własną stratą. W snach nawiedza go zmarła żona, utrzymując więź Vadera z dawnym życiem, ale jednocześnie wzmagając w nim wściekłość.

"Darth Vader i zaginiony oddział" to almum, który próbuje pokazać wielowymiarowość Vadera, ale niestety grzęźnie w miałkości. Zadanie, z którym wysyła Vadera Imperator - wydaje się być nieco przekombinowane i nie do końca tłumaczy straty, z którymi godzą się imperialne wojska. Kolejne zwroty akcji, gdy różne strony w mniej lub bardziej jawny sposób rozgrywają własne interesy, także są dość banalnym, bo stałym elementem niemal wszystkich opowieści o lordzie Sith. Najlepszym elementem historii zdają się wizje utraconego, szczęśliwego życia, które nękają Vadera, ale one zostają położone przez stronę wizualną. O ile rysunki Leonardiego po pokryciu tuszem i kolorem nawet się bronią, to w onirycznych sekwencjach, w swojej ulotnej, niepotuszowanej wersji, wyglądają jakby wyszły spod ręki półamatora.

Darth Vader to ulubiona postać chyba nie tylko fanów, ale i autorów zaangażowanych w historie ze świata Gwiezdnych Wojen. Lord Sith to postać niczym z gotyckiej powieści - za jego złem kryje się osobisty dramat, a w mrocznym sercu tli się iskierka dobra. Jego dzieje wpisują się w koło życia, nieustanny cykl przemian, gdzie dobro przeradza się w zło, by znowu przejść w dobro. "Darth Vader i zaginiony oddział" to jedna z tych historii czerpiących z niejednoznaczności Czarnego Rycerza. Niestety - jest to po prostu kolejna historia, jakich wiele.

Opublikowano:Star Wars Legendy #13: Darth Vader i zaginiony oddział

Star Wars Legendy #13: Darth Vader i zaginiony oddział

Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Rick Leonardi
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2017
Seria: Star Wars Legendy
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x255 mm
Stron: 120
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1888-1
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Emo-Vader i rozterki krwawiącego serca lorda Sith Emo-Vader i rozterki krwawiącego serca lorda Sith Emo-Vader i rozterki krwawiącego serca lorda Sith

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-