Recenzja

Pięknie i nudno

Tomasz Kleszcz recenzuje Cyann #2: Ajeja z Aldaalu. Kolory Marcady
6/10
Pięknie i nudno
6/10
Wędrówka Cyann trwa. I chociaż czytelnik odbywa podróż przez wymyślne i fantastyczne krainy, to poza widokami nie oferuje mu się zbyt wielu emocji.

Drugi tom zbiorczy z przygodami czarnowłosej księżniczki ponownie składa się z dwóch tomów, przy czym objętościowo jest skromniejszy o około 30% od pierwszego integrala, co stanowi sporą różnicę.

Albumy "Aleja z Aldaalu" oraz "Kolory Marcady" na pierwszy rzut oka bardzo się od siebie różnią, ale to tylko powierzchowne wrażenie. W "Alei..." księżniczka przemierza świat przypominający postapokaliptyczną wizję z koszmarów. Bezwzględni ludzie mordują się w walce o najbardziej podłe ochłapy. Nie ma miejsca na litość ani na współczucie, jest tylko brutalna walka. Cyann jednak ma wyjątkowe szczęście, jej losy splatają się bowiem z Ajejo. Piratka i zabójczyni, która - chociaż równie bezwzględna jak wszyscy inni - znajduje w sobie na tyle człowieczeństwa, by wziąć na swoją krypę tajemniczą pasażerkę. Aczkolwiek człowieczeństwo to może zbyt dużo powiedziane, gdyż bezpruderyjną blondynką kierują pobudki nie mające raczej wiele wspólnego z altruizmem. I tak dwie panie przemierzają brudne wody, które prowadzą je do obranego celu. Na szczęście autorzy odpuścili sobie zbędne elementy nagości, które niespecjalnie pasowały do poprzednich odsłon cyklu.

W "Kolorach..." sytuacja tak naprawdę jest prawie identyczna, chociaż przedstawiony świat jest zupełnie inny. Tym razem bohaterka trafia na planetę do tego stopnia przesiąkniętą duchem materializmu, że nawet rozmowa kosztuje i nie ma czynności, która nie wymagałaby transakcji. W tym równie bezwzględnym - choć w nieco innym opakowaniu - świecie Cyann ponownie natrafia na kogoś, kto pomaga jej wbrew wszelkim panującym regułom.

Niestety, jedyną z niewielu fabularnych atrakcji są właśnie te dwa przedstawione światy, które na dobrą sprawę nie są wystarczającą motywacją do tego, by dla nich sięgnąć po cały komiks. Przygody Cyann jak i motywacje ludzi stających na jej drodze są dość chaotyczne, a miejscami mało przekonujące. Księżniczka Olh ląduje w punkcie A, następnie przy pomocy ludzi, którzy nie są na co dzień skorzy do pomocy, dociera do punktu B, przeżywając w trakcie podróży średnio porywające przygody.

Nie zawodzi na szczęście oprawa graficzna. Bourgeon udowadnia, że jest mistrzem w swoim fachu, a cały projekt tak naprawdę broni się tylko dzięki jego ilustracjom. Wspaniale wykreowane światy, fantasmagoryczne konstrukcje oraz przepych detali sprawiają duże wrażenie. Przepiękne, akwarelowe barwy wzmagają tylko uczucie przyjemności płynące z wzrokowych doznań. Ponownie zawodzą nieco kobiece twarze, Ajejo jest po prostu brzydka, tym bardziej chwała należy się autorom za to, że nie kazali czytelnikom oglądać jej nago.

Historia Cyann niestety nie porywa, a jej przygody są mało ekscytujące. Postaci, które napotyka na swojej drodze to jednorazówki, o których można zapomnieć po odłożeniu albumu, w czym zresztą pomaga nagromadzenie dziwacznych i wymyślnych imion własnych oraz nazw klanów bądź też społeczności, które pojawiają się w opowieściach w sporej liczbie. Dziełu Bourgeona i Lacroixa brak świeżości czy jakiegoś wciągającego pomysłu. Wymyślanie oryginalnych światów to za mało, by przyciągnąć współczesnego czytelnika, który jest coraz bardziej wymagający, a który fikcyjnymi światami jest wręcz zalewany.

Opublikowano:Cyann #2: Ajeja z Aldaalu. Kolory Marcady

Cyann #2: Ajeja z Aldaalu. Kolory Marcady

Scenariusz: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Rysunki: Francois Bourgeon, Claude Lacroix
Kolor: Francois Bourgeon
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2017
Seria: Cyann, Mistrzowie Komiksu
Tytuł oryginału: Le cycle de Cyann: 3. Aïeïa d'Aldaal 4. Les Couleurs de Marcade
Rok wydania oryginału: 2005, 2007
Wydawca oryginału: Casterman
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215x290 mm
Stron: 152
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pięknie i nudno Pięknie i nudno Pięknie i nudno

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-