baner

Recenzja

Szepty zmarłych

Łukasz Słoński recenzuje Hrabstwo Harrow #01: Niezliczone duchy
7/10
Szepty zmarłych
7/10
Ciemny, deszczowy wieczór. Grupa osób wpatruje się w kołysane wiatrem zwłoki młodej kobiety. Czarownica Hester Beck została zabita. Zanim spotkała się ze stryczkiem pomagała mieszkańcom hrabstwa Harrow. Niestety moc umożliwiająca leczenie osób z wioski miała wysoką cenę, która ostatecznie doprowadziła ją do zguby. Ta ponura scena wita czytelników pierwszego tomu „Hrabstwa Harrow” – komiksu stworzonego przez Cullena Bunna i Tylera Crooka.

Główną bohaterką komiksu jest dorastająca Emmy. Dziewczyna mieszka ze swoim ojcem w domu znajdującym się na peryferiach hrabstwa Harrow. Na co dzień nie spotyka się z rówieśnikami, czasami zdarzy się, że w okolicy pojawia się jej przyjaciółka Bernice. Mimo samotności Emmy nie może narzekać na brak zajęć – pomaga ojcu w gospodarstwie, doglądając bydła, a wolnych chwilach spaceruje po tajemniczym lesie. Ten niemal idylliczny obrazek w pewnym momencie zaczyna się psuć. Dziewczynę nawiedzają dziwaczne sny wiążące się zamordowaną 18 lat wcześniej Hester Beck. Także jej relacje z ojcem ulegają pogorszeniu. Zagłębiając się w opowieść, zaczynamy przeczuwać, że wkrótce wydarzy się coś, co odmieni życie Emmy.

Dużą zasługę w budowaniu odpowiedniego nastroju i tempa opowieści mają rysunki Tylera Crooka. Artysta znany z komiksów przynależących do uniwersum Hellboya („B.P.R.D. Hell on Earth” czy „Witchfinder”) doskonale odnajduje się w komiksach grozy. Decyzja Crooka, by „Hrabstwo Harrow” namalować przy użyciu akwareli, wydaje się trafną decyzją, ponieważ lekko rozmyte kolory dodają opowieści nastrojowej tajemniczości. Widać to zwłaszcza w przypadku terenów, po jakich poruszają się bohaterowie. Las, poprzez wykorzystanie zróżnicowanej palety barw, w jednej chwili jest miejscem zabaw Emmy, w drugiej zaś zamienia się w siedzibę demonicznych sił czających się w mroku drzew. Równie ciekawie został rozwiązany – zarówno graficznie jak i scenariuszowo – wątek miejsca związanego z Hester Beck. Czarownice często kojarzone są z chatami poukrywanymi w gęstwinach puszczy. W przypadku „Hrabstwa Harrow” obiekt, z którym związana jest wiedźma, jest zupełnie inny, a przez to bardziej przerażający. A to tylko część inwentarza, za pomocą którego straszą nas autorzy.

„Hrabstwo Harrow” to kameralna komiks grozy, którego fabuła została oparta na wątku wiedźmy z lasu, obudowano go dodatkowymi, ciekawymi dla czytelnika elementami. Owa kameralność objawia się już przez samo miejsce akcji. Jest nim hrabstwo, w którym żyje niewielka społeczność z ciążącym na niej piętnem tajemnicy. Groza wyzierająca z kart komiksu Bunna i Crooka nie jest oczywista i nachalnie brutalna. Na dodatek zostawia czytelników z pytaniem: czy to, co na pierwszy rzut oka jawi się jako przerażające, musi być złe?

Opublikowano:Hrabstwo Harrow #01: Niezliczone duchy

Hrabstwo Harrow #01: Niezliczone duchy

Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Tyler Crook
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Seria: Hrabstwo Harrow
Tytuł oryginału: Harrow County
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 136
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Mucha Comics
ISBN: 978-83-61319-75-7
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Szepty zmarłych Szepty zmarłych Szepty zmarłych

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-