baner

Recenzja

Coraz mniej magii

Przemysław Pawełek recenzuje Kucyk Pony Komiks: Mój Kucyk Pony - Przyjaźń to magia #04
5/10
Coraz mniej magii
5/10
Nowy tom kucyków to kolejne kolorowe przygody zwierzaków w krainie fantazji. Dzieciarnię czeka znowu przyzwoicie skrojona rozrywka z morałem i fachowa oprawa graficzna. Nieco mniej przy tym albumie ubawią się jednak czytający pociechom teksty w dymkach rodzice. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to seria skierowana do dorosłych, ale mając ciągle w pamięci pozytywne zaskoczenie, jakie wywołał u mnie tom pierwszy, stwierdzam, że czar prysł.

Czwarty tom składa się z dwóch krótkich opowieści. Pierwsza część to niemal klasyczna piracka opowieść z żeglowaniem pod wodzą kapitana stylizowanego na Jacka Sparrowa. Jest humor i przygoda, przy której kucyki mogą wykazać się dzielnością, nie ma natomiast zbyt dużo polotu. Oczywiście piszę o perspektywie dorosłego czytelnika, który otwierając oprószony brokatem tomik, oczekiwał nieco więcej szaleństwa i zabawy formą. Nie jest wyjątkowo, ale jest bardzo porządnie i raczej konwencjonalnie. Lepiej prezentuje się druga z zawartych w tomiku opowieści, gdy kucyki odwiedzają światy kolejnych zżeranych przez mola książkowego woluminów. Autorzy popłynęli tu nieco z wpisywaniem zwierzaków w literackie konwencje, dodatkowo bawiąc się językiem komiksu dzięki molowi zjadającemu kadry i strony. Ciekawe rozwiązanie nie jest jednak z naszej polskiej perspektywy ani trochę oryginalne - bardzo podobny zabieg w połączeniu z rozwiązaniem fabularnym ponad trzy dekady temu zastosował Tadeusz Baranowski w swojej "Antresolce Profesorka Nerwosolka". Obudzone wspomnienie przy okazji boleśnie mi przypomniało, jak jestem stary, i że chyba jednak nie powinienem się łapać za serię dla dzieciarni.

Pomarudziłem, ale czwarty tom przygód kucyków nie jest komiksem złym - ot, kolejne kolorowe przygody wesołej gromadki. Ani rysunkowi, ani fabule nie można zbyt wiele zarzucić, są bardzo poprawne i jak sądzę, mogą młodszym czytelnikom zapewnić sporo radochy. Brak mi tu jednak tej iskry, która znalazła się we wspomnianym tomie pierwszym, pewnego 'odjazdu' w rysunku i fabule, dzięki któremu komiks łamał gatunkowe granicy i szamocząc się bezczelnie, wypadał z szufladki opisanej 'dla dzieci'. Czwarty tom nawet nie próbuje podejmować takiej próby.

Autor recenzji jest pracownikiem Polskiego Radia.

Opublikowano:Kucyk Pony Komiks: Mój Kucyk Pony -  Przyjaźń to magia #04

Kucyk Pony Komiks: Mój Kucyk Pony - Przyjaźń to magia #04

Scenariusz: Heather Nuhfer
Rysunki: Brenda Hickey, Amy Mebberson
Okładka: Brenda Hickey
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2016
Seria: Kucyk Pony Komiks
Tytuł oryginału: My Little Pony
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260 mm
Stron: 96
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1626-9
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Coraz mniej magii Coraz mniej magii Coraz mniej magii

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-