baner

Recenzja

Dziewczyny na letnim obozie

Maciej Gierszewski recenzuje Sisters #03: To ona zaczęła!
7/10
Dziewczyny na letnim obozie
7/10
Seria „Sisters” jest niezwykle popularna w kraju pochodzenia - we Francji, gdzie ukazało się już 10 komiksowych albumów. O tym, że przygody Marine i Wendy są lubiane świadczy fakt, że obok głównej linii ukazuje się cykl, w którym siostry są superbohaterkami. W katalogu wydawcy - Bamboo Édition – znaleźć można także ilustrowany przewodnik o modzie, o różnych rasach psów, książkę kucharską oraz pamiętnik Wendy. A także siedmiotomowy zestaw powieści dla nastolatek, który został zilustrowany przez Williama Maury’a.

Tymczasem w lutym w Polsce ukazał się album, który stanowi trzecią odsłonę cyklu. W albumie pomieszczono ponad czterdzieści jednostronicowych historyjek, a właściwie anegdot, z codziennego życia dziewcząt. Historie zamieszczone w „To ona zaczęła!” wyraźnie unaoczniają, że porozumienie między nastolatką a młodszą siostrą nie jest możliwe. A jeśli już udaje im się znaleźć wspólną płaszczyznę, to jest ona związana z wypracowaniem stanowiska wobec świata dorosłych (tj. rodziców).

Novum, w porównaniu z dwoma poprzednimi komiksami, polega na tym, że niektóre jednoplanszówki łączą się w dłuższe narracje. Elementem spajającym i nadającym ciągłość jest albo miejsce akcji, albo pora roku. Dla przykładu siostry umyśliły zbudować dla siebie tajny domek w lesie, ich działanie wywołuje kaskadę zaskakujących i zabawnych sytuacji. W omawianym komiksie wybija się zestaw minifabuł skupionych wokół pobytu Wendy i Marine na wakacyjnym obozie na farmie. Starsza traktuje wyjazd jako przygodę, a młodsza jako dopust boży. Marine przeżywa prawdziwe katusze i mówi tylko o powrocie do domu, a Wendy dobrze się bawi i nawet zaprzyjaźnia się z drużynową.

Produkcja Christophe’a Cazenove’a i Williama Maury’a jest atrakcyjna ze względu na uniwersalność opowieści. Panowie zbudowali bohaterki na wzór swoich córek, co uwiarygodniona postawę i zachowanie komiksowych sióstr. Łącząca je relacja jest żywa i szczera. Niebagatelne znaczenie w pozytywnej ocenie „Sisters” ma duża dawka humoru i atrakcyjna warstwa graficzna. Bardzo polecam i młodszym, i starszym, niecierpliwie czekam na kolejne tomy.

Opublikowano:Sisters #03: To ona zaczęła!

Sisters #03: To ona zaczęła!

Scenariusz: Christophe Cazenove, William
Rysunki: William
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2016
Seria: Sisters
Tytuł oryginału: LES SISTERS Tome 3:
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Bamboo
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 215x290 mm
Stron: 48
Cena: 24,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328110274
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Dziewczyny na letnim obozie Dziewczyny na letnim obozie Dziewczyny na letnim obozie

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-