Obaner

Recenzja

Spiłowane szpony

Karol Sus recenzuje Szpon #01: Utrapienie sów
4/10
Spiłowane szpony
4/10
Wraz z odmłodzeniem serii komiksów o jednym z najsłynniejszych superbohaterów, Batmanie i przejęciu jej prowadzenia przez uznanego scenarzystę Scotta Snydera, na arenę wkroczył zupełnie nowy, potężny wróg - tajemnicza organizacja zwana Trybunałem Sów. Po latach trzymania się w ukryciu pozostała po niej jedynie upiorna rymowana służąca raczej straszeniu niegrzecznych dzieci niż stanowiąca realną groźbę. Członkowie grupy, kryjący tożsamość za maskami przypominającymi sowie głowy, wychodzą jednak z cienia, aby zapolować na swego naturalnego wroga, Człowieka-nietoperza. Owiany tajemnicą Trybunał Sów daje ogromne możliwości kreacji oraz niesie ze sobą mnóstwo pomysłów na kolejne opowieści. To oraz niewątpliwy sukces odmłodzonego Batmana pozwoliło decydentom z DC Comics na oddanie własnej serii jednemu ze Szponów.

Calvin Rose był jednym z najzdolniejszych assasynów w Trybunale Sów. Mistrz ucieczek, człowiek, którego nie są w stanie powstrzymać żadne kajdany i więzy, szkolony był do specjalnych, wymagających działania w ukryciu. Otrzymawszy zlecenie na kolejny cel, wypowiada posłuszeństwo swoim mocodawcom. Morderstwo młodej kobiety i jej kilkuletniej córeczki jest ponad jego siły. Od teraz sam staje się celem. Starając się ochronić niedoszłe ofiary, musi ukrywać się i być w ciągłym ruchu. Wieczny tułacz nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej. Macki Trybunału sięgają zaskakująco daleko. Gotham City to tylko jedna z wielu placówek. Kolejne spotkanie ze Szponem sprawia, że Calvin postanawia stawić czoła wrogom. Wypowiada organizacji wojnę, w czym pomaga mu niespodziewany i tajemniczy sprzymierzeniec.

Teoretycznie, aby w pełni zrozumieć akcję „Szpona. Utrapienia sów”, niezbędna jest znajomość dwóch pierwszych tomów „Batmana” („Trybunał sów” i „Miasto sów”). Teoretycznie, gdyż gdyby się uprzeć, można spokojnie odnaleźć się w historii skonstruowanej w tym spin-offie bez wcześniejszej lektury powyższych komiksów. Spokojnie wystarczy do tego wiedza zawarta w pierwszym akapicie niniejszego tekstu. Nie oznacza to jednak, że w „Szponie” nie umieszczono żadnych odnośników do historii z Batmanem. Zresztą, sam Mroczny Rycerz także ma swój epizod w komiksie o Calvinie, a wyraźna aluzja do opowieści z Jokerem każe umiejscowić akcję „Szpona” już po „Śmierci w rodzinie”, a nie bezpośrednio po „Mieście sów”.

Snyder wraz z Jamesem Tynionem, mimo że w „Szponie” pewnym sensie kontynuują wątki świetnie zarysowane w głównej serii Batmana, nie potrafią wykrzesać z Trybunału Sów czegoś więcej ponad przeciętnego produkcyjniaka. Scenarzystów z całą pewnością stać na znacznie więcej. Stąd, choć historia Calvina Rose'a trzyma w napięciu, trudno uznać ją za szczególnie udaną. Co prawda akcja jest nad wyraz dynamiczna, ale prowadzona bardzo schematycznie, pozwalając w dużej mierze domyślać się kolejnych kroków bohaterów. Ogromny potencjał został niestety po części zmarnowany. Materiał bardzo dobry na kolejny filmowy blockbuster. Od komiksu wymagam jednak czegoś więcej niż efektownych potyczek.

A trzeba przyznać, że kolejne starcia pomiędzy byłym Szponem a jego przeciwnikami ogląda się z niemałą przyjemnością. Dynamiczne przejścia pomiędzy kadrami i ciekawe ujęcia sprawdzają się w tak rozrywkowej serii, jaką jest „Szpon”. Zapomnieć jednak można o aurze tajemniczości, jaka towarzyszyła Trybunałowi Sów w rysunkowej interpretacji Grega Capullo znanej z dwóch pierwszych integrali Batmana. Zastrzeżenia można mieć jeszcze do nijakiego kostiumu Calvina.

Sporo obiecywałem sobie po rozwinięciu wątku Trybunału Sów, który wszedł na arenę zmagań z Batmanem wraz z nową linią wydawniczą DC, New52. Na razie jest co najwyżej średnio. Może kolejny tom przełamie niefortunne pierwsze wrażenie. Przekonamy się już niebawem. Pod koniec lutego premiera „Szpona. Upadku sów”.

Opublikowano:Szpon #01: Utrapienie sów

Szpon #01: Utrapienie sów

Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Juan Jose Ryp, Guillem March
Tusz: Vicente Cifuentes
Kolor: Tomeu Morey
Okładka: Guillem March, Tomeu Morey
Ilustracja: Trevor McCarthy, Ken Lashley, Andy Clarke, Mike Choi, Billy Tucci, Guillem March
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2014
Seria: Szpon, Nowe DC Comics
Tytuł oryginału: Talon, Vol. 1: Scourge of the Owls
Rok wydania oryginału: 2013
Wydawca oryginału: DC Comics
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Stron: 192
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0258-3
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Spiłowane szpony Spiłowane szpony Spiłowane szpony

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-