Nowe Teksty

Okładka miesiąca: luty 2020
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Starzejąca się klasyka
Kleszcz o "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011)

Tomasz Bednarz recenzuje Star Wars Komiks Wydanie Specjalne #08 (1/2011): Wojna w nadprzestrzeni
Wydania specjalne "Star Wars Komiks" (SWK) zawsze zawierają jedną długą konkretną historię. Osobiście preferuję krótsze opowiastki z regularnego SWK, ponieważ mogę je przeczytać w kilkanaście minut. Taka przelotna komiksowa przyjemność, bez skomplikowanych intryg i wielowymiarowych podróży, jest mi bliższa w kontekście Star Wars. Jednak nie rezygnuję z wydań specjalnych. Mimo że ich poziom jest bardzo zróżnicowany, to zawsze mogę przynajmniej nacieszyć się komiksową kreską i samym osadzeniem historii w świecie Gwiezdnych Wojen. Tym razem nie jest inaczej.

W pierwszym "Wydaniu Specjalnym" z 2011 roku przedrukowano zeszyty 36-39 miesięcznika "Republic", który bardzo często pojawia się na łamach "Star Wars Komiks". Zawarta tam historia, o tytule „Wojna w nadprzestrzeni,” dzieje się na kilkanaście lat przed Epizodem I i jest nam przybliżana przez kilku mężczyzn, którzy ni stąd, ni zowąd postanawiają uhonorować poległych w czasie tejże wojny poprzez streszczenie jej wydarzeń. Wydarzeń, które związane są z Iaco Starkiem i jego kartelem handlowym. On to poprzez swoje machinacje spowodował niedobór Bacty – substancji służącej leczeniu w uniwersum SW. To natomiast doprowadziło do konfliktu, w którym ujrzeć możemy młodych Obi-wana Kenobiego i Quinlana Vosa, a także wciąż żyjącego wtedy Qui-Gon Jinna. Widzimy również wielu innych Jedi, w tym jednego z rasy Wookieech.

Scenariusz komiksu trzyma stały gwiezdnowojenny poziom. Weteran John Ostrander, znany u nas z serii "SW Dziedzictwo", prezentuje nam całkiem ciekawą intrygę, wielkie bitwy kosmiczne, pościgi i potyczki z rycerzami Jedi w roli głównej. Co ważne, (prawie) żadna z głównych postaci nie jest mięsem armatnim i nie istnieje tylko po to żeby umrzeć, jak to się często zdarza w uniwersum Star Wars. Z drugiej jednak strony widzimy wiele znajomych postaci, co do których jesteśmy pewni, że wyjdą z tego konfliktu bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Niestety mimo ciekawych elementów, scenariusz ma jeszcze jedną i to bardzo poważną wadę – jest momentami przegadany. Autor zamiast stosować się do zasady „pokazuj zamiast mówić,” zasypuje nas dymkami pełnymi liter i kadrami z, dosłownie, gadającymi głowami. W drugiej połowie komiksu sytuacja znacznie się poprawia, ale ten początkowy brak wizualnej pompy i jakiegoś ciekawszego pomysłu na przekazanie nam tony informacji na temat wojny Starka wyjątkowo irytuje.

Swr36cover Swr37cover Swr39cover
Okładki oryginalnych zeszytów serii "Star Wars: Republic" - numery 36-37 oraz 39.


Tym bardziej, że rysunki Davide Fabbriego z tuszem Christiana Della Vecchia wyglądają naprawdę bardzo dobrze. Czasami być może są zbyt kreskówkowe, co potęgują jeszcze jasne kolory, lecz Fabbri jest bardzo dynamicznym rysownikiem, a Della Vecchia nakłada tusz bardzo czysto i mocno. Stąd rysunki są wyraźne i pełne szczegółów. Już na pierwszej stronie, gdzie zaprezentowanych jest kilka scen z poprzednich zeszytów "Republic" widać, że rysownik ten ma też fantastyczne wyczucie kompozycji. Równie wspaniale ukazuje on sceny akcji. Na stronie 62 mamy przepiękną całostronicową scenę batalistyczną, gdzie dziesiątki żołnierzy ścierają się z Jedi. Przez to tylko bardziej doskwiera fakt, że część opowieści to statyczne rysunki. Chciałoby się zobaczyć jeszcze więcej, w końcu komiks to medium wizualne.

Podsumowując, mimo pewnych minusów na pewno warto zastanowić się nad zakupem tego wydania specjalnego. Sto stron z porządnymi rysunkami i ciekawym, nawet jeśli momentami przegadanym scenariuszem za dziesięć złotych to zawsze okazja. Stark to charyzmatyczny czarny charakter, a dodatkowo przyjemnie jest znowu zobaczyć w akcji starych znajomych Jedi, którzy nie mają akurat na nazwisko Skywalker.

Opublikowano:Star Wars Komiks Wydanie Specjalne #08 (1/2011): Wojna w nadprzestrzeni

Star Wars Komiks Wydanie Specjalne #08 (1/2011): Wojna w nadprzestrzeni

Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Davide Fabbri, Christian Della Vecchia
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2011
Seria: Star Wars Komiks Wydanie Specjalne
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170 x 260 mm
Stron: 96
Cena: 9,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011) Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011) Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011)

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-