Nowe Teksty

Furia, król Artur [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Zjawiskowa She-Hulk #02, John Byrne [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Wonka, film [recenzja]
Jak film ocenił Zimiński?
Życzenie, Disney, film [recenzja]
Jak film ocenił Zimiński?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Spirit. Najlepsze opowieści

adrjan recenzuje Spirit. Najlepsze opowieści
Tytułowy Spirit to były policjant Denny Colt, który wraca z zaświatów (wszyscy myśleli że umarł, on jedynie został pochowany żywcem po czym odzyskał świadomość) aby strzec porządku w mieście Central City. Jego cechą charakterystyczną jest niebieski garnitur, niebieska opaska na oczy, czerwony krawat, a także niesamowita odporność na ciosy oraz taka sama siła rażenia, z jaką działa na kobiety.

Przeciwnicy Spirita to wszelkiego sortu szumowiny, od drobnych oszustów poczynając, przez morderców, nieodzownych oczywiście w tym gatunku szalonych naukowców, nazistów, by na przybyszach z innych światów skończyć. Dość sporych odsetek złoczyńców stanowią kobiety, oczywiście obowiązkowo piękne.
Pierwsze historie o Spiricie – drukowane w prasie - wyszły spod ręki Willa Eisnera w roku 1940, ostatnie w 1952 r. W latach 60. i 70. opowieści były wznawiane w formie zeszytowej przez niezależne wydawnictwa. Incydentalnie pojawiały się też świeżo narysowane epizody.
W porywach 16-stronicowe historyjki osiągały nakład 5 milionów egzemplarzy (drukowane były w 20 gazetach). Obecnie komiks "The Spirit" to kanon gatunku w USA, rzecz kultowa na miarę naszego "Tytusa" czy "Kajka i Kokosza".

Krzywdę sobie zrobiłem wielką, idąc na ekranizację "Spirita" w reżyserii Franka Millera, zanim zapoznałem się w jego komiksowym pierwowzorem. Film okazał się żenującą groteską i autoparodią, przez co osłabił nieco zainteresowanie komiksem z zupełnie mi wcześniej nieznanym bohaterem.
I faktycznie. Komiks "Spirit", w których zaprezentowano 22 8-stronicowe historie z lat 1940 – 50, odebrałem z mieszanymi uczuciami. Oczywiście mam świadomość, ze najstarsze z nich są w wieku Terry'ego Gilliama, wiem też doskonale, że ojciec Spirita to amerykański komiksowy bóg, autor świetnych komiksów Umowa z Bogiem i Nowy Jork.
Jednakże nie padłem na kolana. W dużej mierze jest to spowodowane lekko archaicznością niektórych historyjek, zarówno jeśli chodzi o rysunki jak i naiwną czasem fabułę. Na szczęście wraz z każdym kolejnym epizodem uczucie to było coraz słabsze, bo oba elementy wyraźnie ewoluują (układ opowiadań jest chronologiczny).
Mój niedosyt pogłębił się, gdy po przeczytaniu wszystkich historii zapoznałem się z zawartą na końcu tomu krótką historią Spirita napisaną przez Tomasza Sidorkiewicza. Wymienione tam przypadki (jak choćby odniesienie do "Wojny Światów" Orsona Wellesa czy wysłanie Spirita w kosmos) wydały m się o wiele ciekawsze, niż część tych zawartych w polskim wydaniu. No, ale to przecież nie wina samego Spirita, tylko ułomność selekcji – w końcu trzeba było wybrać spośród kilkuset (tysięcy) dzieł.

No to teraz pora na pozytywy. Paradoksalnie, najważniejszym z nich jest... nowoczesność. Poza tym humor, pomysłowość i dynamika. Opowieści o zuchu w niebieskiem garniturze są świetnie prowadzone i zadziwiają różnorodnością konwencji (porównajcie chociażby "Rat-Tat - Pistolet Maszynowy Zabawka" z "Satiną"). Niektóre patenty – inny znak graficzny Spirita w każdej historii, spojrzenie okiem jednego z bohaterów w opowiadaniu "Morderca" – czy rozwiązania scenariuszowe ("Historia Gerharda Shnobble'a") są kapitalne, i nie powstydziliby się ich najtężsi współcześni komiksowi mózgowcy.

Jak wypada ocena ogólna? Oczywiście bardzo dobrze. A szukanie "dziury w całym" tłumaczę moim gustem spaczonym zamiłowaniem do ordynarnie regularnej i gładkiej kreski, jaką można znaleźć w Kaznodziei czy Strażnikach.
Acha, na zakończenie informacja dla Gaimanowych zboczków. Wstęp do zbioru opowiadań napisał bowiem Neil Gaiman, do którego stosunek nam dość ambiwalentny.


Opublikowano:



Spirit. Najlepsze opowieści

Spirit. Najlepsze opowieści

Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2009
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 250 mm
Stron: 192
Cena: 89 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-237-2545-9
Album z serii "Mistrzowie Komiksu"
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Spirit. Najlepsze opowieści Spirit. Najlepsze opowieści Spirit. Najlepsze opowieści

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-