baner

Rzut Okiem

Pirat Izaak

Maciej Kowalski
9/10
Pirat Izaak
9/10
Trzy pierwsze tomy serii stworzonej przez Christophe'a Blaina to wielki hołd dla klasycznych książek o piratach, a jednocześnie opowieść, którą czyta się jednym tchem.

Tytułowy Izaak to bardzo zdolny rysownik, która ma piękną narzeczoną i jak każdy szanujący się artysta - wielką pustkę w portfelu. Przypadek sprawia, że znajduje zatrudnienie jako oficjalny rysownik mający towarzyszyć pewnej dalekiej i niebezpiecznej wyprawie.

Historia jest opowiadana na dwóch płaszczyznach. Równolegle poznajemy przygody Izaaka na morzu oraz przypadki pięknej Alicji, która musi jakoś sobie radzić w wielkim mieście pod nieobecność narzeczonego. Rozłąka to próba dla obojga młodych, a życie wielokrotnie poddaje ich trudnym testom.

Ten komiks to także wielka przygoda. Taka, o której marzy każdy chłopak ubierając piracki strój i wskakując na stół z okrzykiem "Podnieść żagle!". Jednak pięknie i kolorowo jest tylko na początku tej opowieści. Codzienność na pirackim statku daleka jest od sielskich obrazków rodem z "Karmazynowego pirata". W komiksie bardzo sugestywnie przedstawiono niebezpieczeństwo towarzyszące morskiej wyprawie, narastanie konfliktów wśród załogi i próby ich rozładowywania, a także szaleństwo, jakie rodzi się gdy człowiek przegrywa walkę z bezkresnym morzem.

Gdyby móc porównywać siłę przekazu, to komiks ten jest bliski filmowi "Pan i władca: Na krańcu świata". Blain bez żadnych zahamowań pokazuje przemoc czy śmierć. Mogłoby się wydawać, że uproszczona, nieco cartoonowa kreska nie może pasować do tego rodzaju historii, ale w tym przypadku tak nie jest. Oprawa graficzna idealnie łączy się z opowiadaną historią, a dzięki umownemu przedstawieniu twarzy bohaterów rysownik przekazuje wiele treści za pomocą pojawiających się na nich grymasów.

"Pirat Izaak" to jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem w tym roku. Ta wspaniale opowiedziana historia urywa się jednak w polskim wydaniu po trzecim tomie. We Francji ukazały się jeszcze dwa kolejne i mam nadzieję, że Egmont wyda je w kolejnym zbiorczym albumie.

Opublikowano:Pirat Izaak: Ameryki; Lody; Olga

Pirat Izaak: Ameryki; Lody; Olga

Scenariusz: Christophe Blain
Rysunki: Christophe Blain
Kolor: Yuka, Walter Pezzali
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2008
Seria: Plansze Europy
Tytuł oryginału: Isaac le Pirat: Les Ameriques; Les Glaces; Olga
Rok wydania oryginału: 2001, 2002
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: 21 x 28 cm
Stron: 144
Cena: 75 zł
Wydawnictwo: Egmont
Plansze Europy

Polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie:
Tom 1 – Ameryki
Tom 2 – Lody
Tom 3 – Olga
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Pirat Izaak Pirat Izaak Pirat Izaak

Tagi

Pirat Izaak

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

cancel -

niezła grafa