NEWS

- Zapowiedzi

Centrala w listopadzie


"Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka" Gaulda i komiksy z Czech i Hiszpanii to propozycje Centrali na listopad.
Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka

Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka

Scenariusz: Tom Gauld
Rysunki: Tom Gauld
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2022
Tłumaczenie: Hubert Brychczyński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 230x280 mm
Stron: 40
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788363892913

“Wydawało mi się, że świat nie potrzebuje już nowych baśni, dopóki nie przeczytałam tej pięknej, zabawnej i doskonałej książki”.
Carson Ellis, wyróżniona w konkursie im. Randolpha Caldecotta

“Co za zaskakująco urocza książka. Przejmowałem się losem księżniczki z pieńka, podobały mi się wszystkie przygody, których nie dane nam było zobaczyć, a także kibicowałem rodzinie żuczków”.
Neil Gaiman

“Baśń Gaulda jest zarówno oryginalna, jak i ponadczasowa. Brzmi zupełnie świeżo, a zarazem znajomo, jak byśmy już ją kiedyś słyszeli, a teraz wreszcie sobie o niej przypomnieli. Czarująca”.
Kirkus Reviews

“Tom Gauld stworzył klasyczne, baśniowe arcydzieło, które działa dokładnie tak, jak powinno. W swoim niepowtarzalnym stylu połączył takie elementy jak rodzinę królewską, robota, wiedźmę, wynalazczynię, trolla, kapitana statku, las, duchy, a nawet żuki (!), i zaaranżował je w piękną, nietuzinkową i satysfakcjonującą opowieść pełną przygód. A wszystko to zwieńczone, oczywiście, motywem miłości między bratem i siostrą”.
Oliver Jeffers, autor i ilustrator “Here We Are”, zajmującego pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa

“Tom Gauld potrafi opowiadać historie jak mało który spośród żyjących artystów. W tej odnajdziemy wszystkie najlepsze cechy jego dzieł – jest piękna, wciągająca, poprowadzona po mistrzowsku i oryginalna. Wzbudza we mnie zazdrość”.
Jon Klassen, laureat medali im. Kate Greenaway oraz Randolpha Caldecotta.

“W tej książce kryje się cały wszechświat. To rozrywkowa, mądra i urocza lektura”.
Jillian Tamaki, wyróżniona w konkursie im. Randolpha Caldecotta
Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka Mały drewniany robot i księżniczka z pieńka
Singiel

Singiel

Scenariusz: Jiří Franta
Rysunki: Jiří Franta
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2022
Tłumaczenie: Michał Słomka
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 220x304 mm
Stron: 200
Cena: 139,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788363892869

Komiksowy album wprowadza nas w świat praskiego trzydziestolatka, któremu właśnie rozpadł się wieloletni związek. Co znaczy być singlem, kiedy wszyscy wokół zakładają rodziny? To szczęście czy przekleństwo? Co robić? Rozpamiętywać przeszłość, poszukiwać samego siebie, starać się przedefiniować swoje istnienie? Wiele pytań, mało odpowiedzi. Singiel nie wybrał wolności, ale ją ma. I dzięki temu przeżywa przygody, których inaczej by nie przeżył. Niesamowita wycieczka do Rzymu z przyjacielem, która nie jest tak udana, jak sobie założyli. Krótki, ale intensywny związek z rasistką kibicującą Baníkowi. I wiele innych obrazów, które pojawiają mu się w głowie podczas oczyszczającego rejsu po Morzu Arktycznym. Krótko mówiąc singiel jest jak lodowiec, który czeka, żeby wpadł na niego Titanic, będący jego przeznaczeniem.

Jiří Franta jest magistrem sztuk pięknych, artystą wizualnym i ilustratorem zamieszkałym w Pradze. Rysuje i maluje przez całe swoje życie. Poświęca się malarstwu, ale zajmuje się również tworzeniem instalacji, obiektów i produkcji wideo. Jest członkiem grupy artystycznej Rafani i częścią duetu artystycznego Franta-Böhm, a także założycielem magazynu komiksowego KIX. Wystawiał w Czechach i za granicą, jest kilkukrotnym finalistą prestiżowej nagrody Jindřich Chalupecký, a w 2015 roku zdobył nagrodę Magnesia Litera za najlepszą książkę dla dzieci.
Singiel Singiel Singiel Singiel Singiel Singiel Singiel Singiel
Siostry Dietlove

Siostry Dietlove

Scenariusz: Vojtěch Mašek
Rysunki: Vojtěch Mašek
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2022
Tłumaczenie: Michał Słomka
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 230x300 mm
Stron: 248
Cena: 149,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788366852013

Historia tajemniczego zła unoszącego się nad dwiema starzejącymi się siostrami. Nastrojem przypomina Black Hole Charlesa Burnsa, w specyficznym czeskim wydaniu.

Horror kryminalny o dwóch siostrach, których świat stworzony jest z surrealistycznych wizji Vojtěcha Maška, jednego z najbardziej uznanych czeskich autorów komiksów.

Najgorzej jest, kiedy w nocy śni się coś, co może być banalne, ale ona w tym banalnym czymś żyje. Wszystko jest tak, jak było.
A potem przychodzi pobudka i jeszcze przez chwilę wydaje się, że to, że nie żyje, to był właśnie ten sen… A potem powoli dociera do pana, że snem było to, że żyje. Nie myśleć o niej mogłem tylko wtedy, kiedy się napiłem. Obraz można zapić, wszystko można zapić…
Ing. František Hubač

Vojtěch Mašek (1977) – scenarzysta komiksowy i plastyk, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych i konceptu Recykliteratura. Wiele książek komiksowych, do których powstania się przyczynił, otrzymało nagrodę Muriel (Za vším hledej doktora Ženu, Pandemonium, Poslední chobotango, Albína, Ve stínu šumavských hvozdů, Češí 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského, Drak nikdy nespí, Nejisté domovy: Nebuď jako gádžo!), dwa ukazały się za granicą. Jest współscenarzystą filmu Křižáček, który otrzymał Kryształowy Globus na MFF Karlovy Vary.

Z lekką przesadą można by powiedzieć, że niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie Vojtěch Mašek macza swoje palce, jego praca zawsze spotyka się z niebywałym sukcesem: był jednym ze scenarzystów filmu "Křižáček" (2017), który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu w Karlowych Warach, a książka dla dzieci "Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk" (2018), napisana przez Maška i zilustrowana przez Chrudoša Valouška, zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award. Najlepiej jednak czuje się w świecie komiksów, które tworzy samodzielnie lub we współpracy z innymi artystami i scenarzystami. Od 2002 roku wraz z Džianem Babanem rozwija surrealistyczny świat Monstrkabaretu Freda Brunolda, który pojawił się w pięciu komiksach, kilkunastu adaptacjach scenicznych i filmach krótkometrażowych. Wspólnie napisali też dwie nagrodzone powieści graficzne z rysunkami Jiříego Grusa. Ostatnio współpracował również z pisarzem Markiem Šindelką nad współczesną powieścią graficzną Svatá Barbora (grafika Marek Pokorný, 2018), a lista jego projektów wciąż się wydłuża.
Zenit

Zenit

Scenariusz: María Medem
Rysunki: María Medem
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2022
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 180x235 mm
Stron: 116
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 9788363892999

Pod wszechobecnym pomarańczowym słońcem, oświetlającym pustynny krajobraz, dwóch rzemieślników - jeden zajmujący się szkłem, drugi gliną, spotyka się codziennie na lunchu i pogawędce. Obaj są lunatykami, ale doświadczają tego zjawiska w diametralnie różny sposób. Garncarz nienawidzi swojego somnambulizmu, uważa to za krępującą część swojego istnienia, tak jakby dzielił ciało z obcym. Gdy tylko to sobie uświadamia, cierpi, ogarnia go poczucie udręki i rozpaczy. Hutnikowi szkła natomiast lunatykowanie tak bardzo nie przeszkadza. Pewnej nocy budzi się zaskoczony. Ogarnięty bezsennością, udaje się do swojego warsztatu i tam dokonuje przerażającego odkrycia, które doprowadzi do końca tej historii.

María Medem (Sewilla, 1994) zaczęła samodzielnie wydawać swoje komiksy po ukończeniu studiów na wydziale sztuk pięknych. Swój pierwszy długi komiks opublikowała w Terry Bleu, małym holenderskim wydawnictwie. Brała udział w antologiach takich jak NOW (Fantagraphics Books) i Cold Cube 004 (Cold Cube Press), a nawet stworzyła oprawę graficzną albumu "Eat, Sleep, Wake" Bombay Bicycle Club. Regularnie współpracuje z takimi magazynami jak Medium, New York Times, Wired czy Anxy. Wzięła udział w wydarzeniu The City in Comics w Madrycie tworząć wielkoformatowy komiks-mural.
Zenit Zenit Zenit Zenit[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-