NEWS

- Zapowiedzi

Polskie zapowiedzi Wydawnictwa Komiksowego na 2014 rok


W 2014 roku Wydawnictwo Komiksowe zamierza wydać pięć komiksów polskich autorów, wśród których będzie między innymi adaptacja prozy Olgi Tokarczuk.

Dawny komiks polski #02: Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia. Kubuś i Bubuś. Przygody Walka w czasie wojny

Scenariusz: Stanisław Wasylewski
Rysunki: Kamil Mackiewicz, Leon Prauziński
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2014
Seria: Dawny komiks polski,
Redaktor naczelny: Adam Rusek
Oprawa: miękka
Format: 210x280 mm
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


Drugi tom doskonale przyjętej serii prezentującej najdawniejsze polskie komiksy. Tym razem wraz z Adamem Ruskiem podróżujemy w czasie do roku 1918, gdy w "Szczutku" ukazuje się Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia – Powieść współczesna" autorstwa Kamila Mackiewicza i Stanisława Wasylewskiego. Ta przesympatyczna opowieść jest niezwykłą groteską na pierwsze dni niepodległej Polski. Jak pisze Adam Rusek:

Zadaniem Ogniem i mieczem... było podnosić na duchu i bawić, a nie przedstawiać wiernie rzeczywistość, toteż w utworze wystąpili epizodycznie Józef Piłsudski i generał Józef Haller, a wojak Grześ – całkiem inaczej niż prawdziwi żołnierze, podlegli swoim dowódcom – mógł swobodnie wybierać (a potem opuszczać) fronty, na których chciał walczyć.

Oprócz "Ogniem i mieczem..." w drugim tomie "Dawnego Komiksu Polskiego" znajdziecie:

Kubuś i Bubuś - współcześnie lekko przerażającą historię dla dzieci oraz Przygody Walka w czasie wojny autorstwa Leona Prauzińskiego i anonimowego autora tekstu. Zapomniany przez lata serial obrazkowy niezbyt dużej jakoś artystycznej, ale wyjątkowo ciekawy dla wszystkich zainteresowanych "popkulturowym" odbiorem walki o nowe granice Rzeczypospolitej.

***

Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać. Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

[opis wydawcy]

Gilles McCabe

Scenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Barbara Okrasa
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2014
Oprawa: twarda
Stron: 52
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


1898 rok. Kuba Rozpruwacz przestaje być głównym tematem rozmów. Pojawiają się inne głośne sprawy. Nawet żądna sensacji prasa przestaje publikować spekulacje na temat tożsamości oraz rzekomych i rzeczywistych występków mordercy. Jednak w ciemnych zaułkach Whitechapel wciąż czai się groza. Znów pojawiają się zmasakrowane zwłoki kobiet. Inspektor Gilles McCabe i wpierający go posterunkowy Jack O'Leary rozpoczynają śledztwo.

Komiks Gizickiego i Okrasy łączy w sobie wciągający i oryginalny scenariusz z graficzną doskonałością.

Książka w wersji projektu dyplomowego została była pokazywana na wystawie Design28.

Barbara Okrasa studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Specjalizuje się w malarstwie, komiksie i ilustracji. Stosuje technikę akwareli, a także akryl, tusz i techniki cyfrowe. Autorka licznych, krótkich form komiksowych.

Daniel Gizicki - scenarzysta komiksów i gier, w 2013 roku nakładem wydawnictwa Dolna Półka ukazał się komiks do jego scenariusza pt. „Postapo” (rys. Krzysztof Małecki). Stale wspolpracuje z magazynem „Profanum” oraz ze studiem Pastel Games.


[opis wydawcy]

Człowiek-wilk

Scenariusz: Richard Appignanesi
Rysunki: Sława Harasymowicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Tłumaczenie: Wojciech Szot
Oprawa: miękka
Format: 170 x 240 mm
Stron: 170
Cena: 59,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


Pacjent Freuda, Siergiej Pankajew przeszedł do historii jako „człowiek-wilk”. Niezwykły opis jego snów oraz oryginalna i odważna ich analiza dokonana przez Freuda w pracy „Z historii nerwicy dziecięcej” odcisnęły piętno na współczesnej kulturze. Wokół wpływu nieuświadomionych treści o seksualnym charakterze na psychikę człowieka powstało dziesiatki książek, filmów czy... komiksów.

W opowieści Sławy Harasymowicz i Richarda Appignanesi podglądamy skomplikowane życie „człowieka-wilka” i jego spotkanie z Freudem, by odkryć źródła szaleństwa.
Styl Harasymowicz jest niezwykły dla komiksowego medium. (...) Jej rysunki są pełne pasji, emocji i zaangażowania. (Eye Magazin)

Forma kolażu ‘o krok od rozpadnięcia się na kawałki’, idealnie wpasowuje się w psychologiczne rozchwianie bohatera, jak i samą psychoanalizę (ArtBazaar)

Sława Harasymowicz - urodzona w Polsce artystka, absolwentka Royal College of Art, doktorantka w londyńskim Fine Art at University of the Arts / Central Saint Martins College of Art and Design. Dwukrotna laureatka The Victoria and Albert Museum Illustration Award, m.in. za okładkę do nowego tłumaczenia na angielski klasycznej książki Puszkina, Eugeniusz Oniegin.
W swoich pracach używa rysunku, fotografii i instalacji, a pytania, które sobie stawia krążą wokół tożsamości i post-pamięci.
W 2014 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się indywidualna wystawa prac artystki.

Richard Appignanesi - popularny brytyjski pisarz, autor książek o Freudzie jak i powieści fantasy. W Polsce znany dzięki książce „Postmodernizm od podstaw” (tł. Adam Szostkiewicz).

[opis wydawcy]

Profesor Andrews

Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Rafał Wojtunik
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Oprawa: miękka
Stron: 28
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


Profesor Andrews był przedstawicielem jednej ze szkół psychologicznych, bardzo ważnej, bardzo głębokiej, mającej przed sobą przyszłość. Jak prawie wszystkie takie szkoły, wywodziła się z psychoanalizy, ale zerwała z korzeniami, opracowała własną metodę, własną teorię, własną historię, własny styl życia, śnienia i wychowywania dzieci. Profesor A. leciał teraz do Polski z torbą książek, z walizką ciepłych rzeczy – powiedziano mu, że grudzień w Polsce jest wyjątkowo mroźny i nieprzyjemny.
(Olga Tokarczuk, „Profesor Andrews” z tomu opowiadań „Gra na wielu bębenkach”)

Profesor Andrews wylądował w Warszawie w przeddzień wydarzenia, które zmieniło historię Polski. Jaką Polskę zobaczył bohater opowiadania Olgi Tokarczuk? Zobacz to w komiksie! Ambitnego zadania komiksowej adaptacji fantastycznego opowiadania autorstwa Laureatki Nagrody NIKE i jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek podjęli się Dominik Szcześniak i debiutujący w komiksie Rafał Wojtunik.

Dominik Szcześniak - scenarzysta i rysownik, autor scenariuszy m.in. do cyklu „Dom Żałoby”, albumów „Fotostory”, „Ksionz”, „Nikifor. Krynica oczami Nikifora”.

Rafał Wojtunik - wieloletni pracownik Platige Image, w której opracował m.in. projekty plastyczne do filmu „Sztuka spadania” Tomasza Bagińskiego.

[opis wydawcy]

Quiet little Melody. A simple fairytale

Scenariusz: Sebastian Skrobol
Rysunki: Sebastian Skrobol
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Oprawa: twarda
Format: 262 x 172 mm
Stron: 52
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe


Spod gęstych łóz zaświeciło oczów dwoje - wilk ciekawie rozglądał się po okolicy... tuż poza nim, położywszy uszy, pierzchnął przelękły zając, skoczył parę razy i przycupnął.
(J. I. Kraszewski, Stara Baśń)

Opowiemy Wam bajkę. Nie na dobranoc. Na dzień dobry. Bajka będzie o dziewczynce i chłopczyku, których nie spotkało nic dobrego. Wśród leśnych komiksowych gęstwin spotkacie złego wilka, straszną Babę Yagę i magiczne przedmioty. To nie będzie bajka dla małych dzieci.

Sebastian Skrobol stworzył niezwykłe dzieło, które oszałamia precyzją rysunku, bogactwem koloru i intertekstualnym scenariuszem. Zanurz się w świecie zwykłej bajki, w której "osobliwe zaiste wystąpią zjawiska, tajemne sprawy wyjdą na jaw i miną wieki całe, nim wspomnienia te ujrzą ludzie. A ujrzawszy je, odniosą się do nich z niewiarą bądź z powątpiewaniem, lecz znajdą się i tacy, którym znaki wyryte tu żelaznym rylcem dadzą wiele do myślenia" (E.A. Poe. Cień. Przypowieść).

Książka powstała dzięki Stypendium Sklep.gildia.pl.

[opis wydawcy]
[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-