reklama

Komiks

Strefa Komiksu #24: Shorty

Strefa Komiksu #24: Shorty

Scenariusz: Robert Zaręba, Zygmunt Similak
Rysunki: Zygmunt Similak
Wydanie: I
Data wydania: Styczeń 2014
Seria: Strefa Komiksu
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Roberta Zaręby
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!
Kolejna antologia z pracami Zygmunta Similaka, zawierająca między innymi komiks Kajko i Kokosz: Ostatnia podróż (pracę nadesłaną na konkurs ogłoszony przez wydawnictwo Egmont na kontynuację przygód dzielnych wojów) oraz parodię kinowego serialu o Bondzie, pt. Błąd. James Błąd.

Wszystkie zawarte w tym tomie komiksy miały ukazać się w formie osobnych albumów, a część z nich będzie miała swoje albumowe kontynuacje:
• Kajko i Kokosz: Ostatnia podróż. Jest to praca powstała na konkurs ogłoszony przez wydawnictwo Egmont na kontynuację przygód dzielnych wojów. Dwunastostronicowy short, który prezentowany jest w albumie, jest szkicem (a raczej streszczeniem) projektu i gdyby komiks znalazł uznanie organizatorów konkursu, zostałby rozwinięty w pełnometrażowy album. Niestety, nie znalazł (podobnie jak wiele innych prac, gdyż projekt został zawieszony).
Poniżej przykładowa plansza z tego komiksu prezentowana w kolorze (w albumie komiks ukaże się w czerni i bieli).
• Parodia kinowego serialu o Bondzie, pt. Błąd. James Błąd, mająca pierwotnie otworzyć drugi tom komiksu, pt.: Gwiezdne bezdroża (Zygmunt Similak zastąpił w nim na stanowisku rysownika Ryszarda Dąbrowskiego). Jednakże w trakcie dalszych prac nad albumem scenarzysta - Robert Zaręba - zmienił podejście do przygód kosmicznych piratów i zamiast, jak to było w pierwszej części, opowiedzieć historię zazębiającymi się, ale odrębnymi epizodami, postanowił skonstruować jedną, dłuższą fabułę. Wtedy okazało się, że ten epizod ma większy sens pozostając niezależnym shortem, niżby miał zostać na siłę wciśnięty do albumu (nad którym prace wciąż trwają, a ich zakończenie planowane jest na jesień 2014 roku).
Wydarzenia z epizodu o Jamesie Błędzie poprzedzają wydarzenia z drugiego albumu i po części są w nich kontynuowane, jednakże sam epizod w drugiej części nie będzie drukowany. Shorty Similaka są więc jedyną okazją, aby ten łączący obydwa albumy epizod nabyć do swojej kolekcji (chyba, że ktoś wcześniej kupił jeden z numerów "Magazynu Fantastycznego", w którym epizod ten był publikowany).
• Autorski komiks science-fiction Zygmunta Similaka, pt. Narodziny Boga. Autor rysował ten komiks równolegle pracując nad drugą częścią Gwiezdnych bezdroży.
• Zbiór jedno i dwuplanszowych komiksów, pt. Miłosz – historie prawdziwe. Komiksy te powstawały na przestrzeni kilku lat na potrzeby pisma humorystycznego "Twoj Dowcip" i były rysowane przez różnych rysowników. Obok Zygmunta Similaka byli to między innymi: Ryszard Dąbrowski i Artur Chochowski. Obecna edycja gromadzi wszystkie prace Zygmunta Similaka.
• Gangsterska satyra w odcinkach, pt. Gang Mister Dowcipa. Podobnie jak poprzednia pozycja, także te komiksy tworzone były przez Roberta Zarębę z Zygmunetm Similakiem przez lata na potrzeby gazety satyrycznej, pt.: "Mister Dowcip". Jest tych komiksów wystarczająco dużo, aby pokusić się o wydanie ich w osobnym albumie więc na razie autorzy sygnalizują czytelnikom istnienie serii kilkunastoma planszami i w przypadku pozytywnych reakcji będzie brane pod uwagę wyda album z nowym materiałem, tym razem już wyłącznie z niezwykłymi przygodami niepoprawnego gangstera.

[opis wydawcy]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-