Artykuł

Tobiasz Piątkowski

Łukasz Chmielewski
Rocznik 79. Absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Scenarzysta komiksowy, dyrektor kreatywny w branży reklamowej.

foto_tobiasz_piatkowski
Tobiasz Piątkowski, foto z archiwum autora


Sławę Piątkowskiemu przyniosła sensacyjno-pastiszowa seria „48 stron” (rys. Robert Adler, który był także współscenarzystą), której pierwszą część wydano w 2001 roku (cykl doczekał się czterech odsłon). Status kultowej ma także stworzona wspólnie z Adlerem cyberpunkowa dylogia „Status 7”. Piątkowski napisał także oparte na Biblii: „Opowieści biblijne” (cztery tomy) i „INRI” (oba rys. Łukasz Zabdyr), które były kierowane do młodszego odbiorcy. Komiksy z jego scenariuszami ukazały się także w głośnych antologiach „44” o Powstaniu Warszawskim i „Antologii komiksu polskiego #1: Najlepsi młodzi rysownicy”, a także w magazynie „Świat Komiksu”.

48stron drugie48stron

okładki z cyklu "48 stron"


Zwieńczeniem dużej aktywności twórczej Piątkowskiego w pierwszych siedmiu latach XXI wieku był album political-fiction „Najczwartsza RP: Antylista Prezerwatora” z Kubą Wojewódzki i Łukaszem Figurskiem w roli głównych bohaterów (rys. Przemek Truściński) i steampunkowa „Pierwsza brygada. Warszawski pacjent”, której bohaterami są postacie z klasyki polskiej literatury i historii jak Staś Tarkowski czy Józef Piłsudski (rys. Janusz Wyrzykowski, współscenarzystą był Krzysztof Janicz). Komiks planowany był jako seria, ale nie doczekał się kontynuacji. Przez kolejną dekadę Piątkowski praktycznie nie tworzył komiksów, przypomniał o sobie czytelnikom jedynie raz za sprawą wydanego przez Instytut Marka Kamińskiego albumu „Biegun”, obyczajowej historii o przyjaźni i przełamywaniu barier (rys. Jarosław Gach).

prezerwatorpp2 pierwszabrygadapp1

Plansza z "Najczwartszej RP..." i "Pierwszej brygady..."


Do tworzenia scenariuszy komiksowych Piątkowski powrócił dzięki komiksowi historycznemu stworzonemu na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego i obecnie jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest cykl „Bradl” o Kazimierzu Leskim, wynalazcy i inżynierze, szpiegu i tajnym agencie, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Do tej pory ukazało się pięć komiksów o Bradlu (rys. Marek Oleksicki). Piątkowski pracuje także nad serią poboczną do Bradla zatytułowaną „Bazyliszki”.

02_BRADL_033 03_BRADL_048

plansze z "Bradla"


„Lubię dostawać zadania i mieć swobodę w podejściu do niego. Lubię opowiadać historię, w stylu tych, które urzekły mnie, gdy jako dziecko pierwszy raz wziąłem do ręki komiks o Spider-Manie. Chcę, żeby moi bohaterowie kierowali się wewnętrznym kodeksem, żeby zostawiali świat lepszym i żeby chciało się im kibicować. Mniej istotny jest dla mnie gatunek, ważniejszy sam sposób opowiadania, sama konstrukcja. Lubię też eksperymentować z kadrowaniem, odwracaniem czasu czy powtarzalnością pewnych sekwencji” – wyjaśnia Piątkowski.

04_BRADL_035 BRADL1_p7

plansze z "Bradla"
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. MKiDN_KwS

Obejrzyj e-spotkanie autorskie z Tobiaszem Piątkowskim na Instagramie część 1 i część 2

Opublikowano:Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Zielony -

"Opowieści biblijne" również.

Zielony -

Wszystko pięknie ładnie tylko, że serie "INRI" narysował MARIUSZ a nie Łukasz.