baner

NEWS

- Zapowiedzi

Nowe wydawnictwo: Astra


Najwidoczniej publikacja komiksów w Polsce może być intratnym zajęciem - czego dowodzi pojawienie się na naszym rynku nowego wydawcy.
Astra Kraków zaprezentuje na naszym rynku serię tytułów wojennych, publikowanych pierwotnie pod egidą słynącego z opracowań historycznych wydawnictwa Osprey.

Pierwsze trzy tomy serii trafią do sprzedaży lada moment. Kolejne trzy - w grudniu. Całość uzupełniono historycznym wstępem i zakończeniem, przedstawiającym przyczyny i konsekwencje wojennych zmagań, kolorową mapą
oraz minisłowniczkiem, który - wedle słów wydawcy - w przystępny sposób pozwala wzbogacić wiedzę dodatkowymi informacjami. Poniżej spis tomów.

1. Ostatnia zagrywka Hitlera - Bitwa o Ardeny (scen. Bill Cain, rys. Dheeraj Verma)

To historia ofensywy w Ardenach, ostatniego desperackiego ataku niemieckiej armii na siły aliantów. Bitwy, które rozegrały się w skutych mrozem i zaśnieżonych lasach, pozwolą poznać niezwykłych bohaterów tamtych dni, takich jak kapitan Lee Berwick, który bez broni i amunicji wziął do niewoli 102 niemieckich żołnierzy, odznaczając się niebywałą odwagą i ogromną przebiegłością.

osprey2

Kadr z "Ostatniej zagrywki Hitlera"


2. Punkt zwrotny - Lądowanie w Normandii (scen. Doug Murray, rys. Anthony Williams)

To dzieje alianckich oddziałów biorących udział w największej morskiej inwazji militarnej w historii, podczas której ponad 150 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych wylądowało na plażach Normandii z misją wyzwolenia okupowanej przez nazistów Europy i obalenia zbrodniczego reżimu Hitlera. To historia porucznika W.G. Herberta i jego odważnych żołnierzy, którzy ryzykowali życie, aby zniszczyć niemiecką twierdzę w Bèrnieres i zabezpieczyć ważny przyczółek na plaży "Juno".

ospreynews

Kadr z "Punktu zwrotnego"


3. Dzień hańby - Atak na Pearl Harbor (scen. Steve White, rys. Jerrold Spahn)

Historia bestialskiego ataku armii japońskiej na bazę marynarki wojennej USA w Pearl Harbor, który wciągnął Stany Zjednoczone do udziału w II wojnie światowej i omal nie zniszczył amerykańskiej floty wojennej. To zarazem historia bohaterów-żołnierzy uwikłanych w dramatyczne wydarzenia, a wśród nich Doriego Millera, stewarda z "West Virginii" i mistrza floty w boksie, który walczył o swój okręt i kolegów z załogi, gdy wokół szalała zagłada.

ospreynews3

Kadr z "Dnia hańby"


4. Koniec imperium - Bitwa o Midway

Historia dramatycznej walki o wyspy Midway, podczas której armia Stanów Zjednoczonych pokonała niezwyciężoną dotąd flotę wojenną Cesarstwa Japonii, kładąc kres jej dominacji na wodach Pacyfiku. Pozwoli przybliżyć Czytelnikowi postaci odważnych pilotów i marynarzy, którzy walczyli w samolotach, okrętach i łodziach podwodnych, aby zadać cios armii nieprzyjaciela i przybliżyć nadejście pokoju.

5. Wyspa strachu - Bitwa o Iwo Jimę

W przejmujący sposób przedstawia zmagania o wyspę Iwo Jima, podczas których amerykańska piechota morska i armia japońska stanęły naprzeciw siebie na jałowej wulkanicznej wysepce. To opowieść o bohaterach, którzy wykazali się nieprawdopodobną odwagą podczas walk, tak jak odznaczony Medalem Honoru George Wahlen, który mimo odniesionych ran przez pięć długich dni i nocy opiekował się rannymi współtowarzyszami.

6. Do ostatniej krwi - Bitwa o Guadalcanal

Historia, która pozwoli poznać losy amerykańskich żołnierzy, marynarzy i lotników w bitwie o Guadalcanal, którzy obalili mit niezwyciężonej armii japońskiej,
stając na początku długiej drogi do zwycięstwa w II wojnie światowej. To dzieje takich bohaterów jak Joe Foss, amerykański "as asów",
który otrzymał Medal Honoru za inspirujące dowództwo w pojedynkach na niebie nad Pacyfikiem.

ospreydoostatniejkrwimDo czerwca 2009 Astra zamierza wydać kolejne 3 do 6 tytułów opisujących przełomowe bitwy Wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Dokładne daty i tytuły nie zostały jednak jeszcze ustalone.
Łącznie w 2009 miałoby się ukazać do 9 tytułów.

W dalszej kolejności na rynek trafić by miały komiksy dotyczące średniowiecza i starożytności - wziąwszy jednak pod uwagę terminy (druga połowa 2009?) wszystko stoi pod znakiem zapytania.

Komiksy zostaną wydane w formacie 165 x 240 mm. Liczba stron: 48 (kolor), papier kredowy, oprawa klejona, okładka lakierowana. Cena: 12,90 zł.

Tłumaczeniem komiksów zajmą się Jolanta Kubiak, Grzegorz Tusiewicz i ZTP Sigillum. Redakcją serii - Jacek Małkowski.

Stronę wydawcy można odwiedzić pod adresem http://komiks.astra.krakow.pl.
Znaleźć można na niej szczegółowe informacje o zapowiadanych komiksach, okładki i przykładowe plansze, a także zamówić wybrane pozycje.

Zapraszamy także na Forum Wydawców Alei Komiksu, gdzie można już zadawać pytania wydawnictwu Astra. Klikajcie tutaj!.

[Yaqza, Kojot]

Tagi

Astra


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

AndrewK1 -

Na miejscu wydawcy zastanowiłbym się czy ktoś to kupi??:/

Jakoś niespecjalnie te komiksy się zapowiadają, a biorąc pod uwagę, jak w Polsce komiks historyczny jest spostrzegany, spodziewam się spektakularnej klapy...

qwerty -

masz racje.
coraz wiecej wydawnictw, coraz bardziej zroznicowane tematyki i coraz mniej ... interesujace.
chociaz cena i jakosc wydania sa zachecajace to niestety nie tematyka. nie wroze dlugiego zywota temu wydawnictwu. ja na pewno przy tym nawale tytulow a zwlaszcza CEN z innych wydawwnictw na pewno sobie odpuszcze.

Zychu -

a biorąc pod uwagę, jak w Polsce komiks historyczny jest spostrzegany, spodziewam się spektakularnej klapy...


A jak jest "spostrzegany" ? Bo nie wiem który historyczny komiks w Polsce odniósł "spektakularną klapę".Bo np. te z ZinZin Pressu ,przynajmniej niektóre, sprzedawały się dziesięć razy lepiej niż przeciętne tytuły niehistoryczne,.

Ystad -

Przyznam się że nie czytam prawie komentarzy pod wieściami na Alei, bo wiem co będzie napisane. Zawsze negatywne opinie. A najciekawsze jest że opinię negatywne pokazują się zanim ktokolwiek przeczyta komiks. Zobaczy ktoś kadr i od razu sobie wyrabia opinie negatywną.
Ludzie, przejdźcie się do głupiego Empiku jeżeli nie chcecie tego kupić, przeczytajcie i wtedy chętnie przeczytam co macie do powiedzenia na temat. Ale kurde, komentujcie posiadając jakikolwiek rzeczowy argument.

Ludzie, obiektywizmu troszkę. Chyba że podpisaliście umowę na etacie zrzędzących pracowników Alei. W takim razie przepraszam.

Burps -

a ja kupię, fajnie wydany, cenowo da się wytrzymać, tematyka nie jest moją ulubioną, ale coś się nauczę, bo przecież komiks "ma bawiąc uczyć" ;) jak powiedział pewnien znany autor!
a może załapia się na nie dodatkowo fani batalistyki ale niekoniecznie komiksów

ljc -

Zychu pisze:
a biorąc pod uwagę, jak w Polsce komiks historyczny jest spostrzegany, spodziewam się spektakularnej klapy...


A jak jest "spostrzegany" ? Bo nie wiem który historyczny komiks w Polsce odniósł "spektakularną klapę".Bo np. te z ZinZin Pressu ,przynajmniej niektóre, sprzedawały się dziesięć razy lepiej niż przeciętne tytuły niehistoryczne,.

a możesz napisać, jakie się tak dobrze sprzedawały?
a co do postrzegania, to wejdź na gildię na topik o 11/11 czy innym ZinZinPresowym komiksie historycznym - tak generalnie to zbierają one tam - by tak rzec - niezbyt entuzjastyczne opinie (oczywiście to generalizowanie, ale...)

AndrewK1 -

Nie chce mi się już kopać i szukać linków, ale na Alei ludzie też po polskich komiksach historycznych jeździli :D

Zychu, a czy tytuły Zin Zinu się dobrze sprzedały to śmiem wątpić, bo do dziś spotykam je w księgarniach na przecenach po 5 złotych za sztukę i nikt się nie garnie by je nabyć...

janostaw -

A może po te komiksy sięgną ci, których interesuje historia, a nie tylko komiksy. Wydawanie tego typu pozycji jest potrzebne, to już nie są lata 80 czy początek 90 gdzie kupowało się wszystko co wydawali (czyli prawie nic). Dobrze, że są kolejni wydawcy i stwarzają wybór.

ljc -

a składał ktoś już z Was tam zamówienie? bo ja złożyłem i jakoś mejla żadnego z potwierdzeniem nie dostałem, ani numeru konta itd...

juzio -

Nabyłem komiksy w Krakowie i polecam szczerze. Pasjonuje mnie historia i uważam, że wydawanie takich tytułów jest potrzebne. Interesującą propozycją byłoby wydanie ich w formacie dwujęzycznym.

nrt -

Normandia punktem zwrotym?? "bestialski atak na Pearl harbour" ?? ROTFL

Ta seria powinna się nazywać "pomniejsze epizody II wojny z udziałem Amerykanów". Albo "USA zdobywa wysepki na Pacyfiku"
... Ja rozumiem megalomaństwo USA i w ogóle, ale żeby wciskać polskiemu czytelnikowi taką propagandową sieczkę...

kmh -

Rzeczywiście, otwarcie frontu zachodniego to pomniejszy epizod.

beken_d -

Ja bym chetnie poczytal batalistyke, ale epizody ktore juz z milion razy byly maglowane - u mnie nie wzbudza zainteresowania. A szkoda, bo miliony historii chociazby tylko z 2 wojny swiatowej lezy i czeka.