baner

NEWS

- Rozmaitości

"Polski Wybór" 2008 - informacje i galeria


polski_wyborTegorocznym zwycięzcą "Polskiego Wyboru" 2008 dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême został "Trois ombres" Cyrila Pedrosy.
Instytut Francuski w Krakowie zaprasza od siedmiu lat uczniów liceów dwujęzycznych z całej Polski, aby wybrali najlepszy francuskojęzyczny album komiksowy. Komiks wybierany jest z listy albumów nominowanych na największym europejskim festiwalu komiksu w Angoulême. Polskie jury obradowało po raz pierwszy w 2002 roku pod honorowym przewodnictwem nieżyjącego już niestety prof. Jerzego Skarżyńskiego.

W tym roku nominowano:

Gus - Christophe Blain, wydawnicto Dargaud:

Gus, czyli Gustave, jest kowbojem z Far WestGus, czyli Gustave, jest kowbojem z Far West. To bandyta, który w dzień obrabia banki, a w nocy napada na pociągi. Jednak najbardziej na świecie Gus lubi uganiać się za kobietami. Galopuje w pośpiechu na koniu, zostawiając za sobą tumany kurzu. To właśnie jest miłość ! Obietnice, oczekiwania, wątpliwości. W swym albumie Christophe Blain ukazuje kobiety i mężczyzn Zachodu w nowym świetle, uwypuklaja jak nigdy dotąd samotność kochanków zagubionych w brutalnym świecie.

Jérôme K. Jérôme Bloche – Fin de contrat, Alain Dodier, wydawnictwo Dupuis Repérage:

Jérôme K. Jérôme Bloche jest młodym detektywem. Z jednej strony jest niezdarnym marzycielem, z drugiej, człowiekiem przebiegłym i odważnym.
W tym tomie nasz wielbiciel Humphreya Bogarta zostaje przypadkowo pomylony z płatnym zabójcą z powodu złego numeru telefonu. Śledztwo prowadzi go do prawdziwego mordercy, który okazuje się być miłośnikiem gadów. Dzięki inteligentnej intrydze, która nie pomija trudnych społecznych tematów (takich, jak przemoc w rodzinie), z przyjemnością odkrywamy na nowo przygody Jérôma...

gusbloche

"Gus" i "Jérôme K. Jérôme Bloche"


Journal d’un fantôme, Nicolas De Crécy, wydawnictwo Futuropolis:

Komiks ten jest głęboką refleksją nad obawami dotyczącymi stworzenia świata. Jest równocześnie zabawnym opisem lęku i radości podróżowania, Nicolas de Crécy w prosty sposób opowiada o sobie jaki jest, i jak odbiera świat, pomiędzy marzeniem a rzeczywistością. Ten grafik wirtuoz tworzy wprost na oczach czytelników nową formę "autofikcji" w komiksie.

Trois ombres, Cyril Pedrosa, wydawnictwo Delcourt:

Odcięty od pełnego nieszczęść świata Joachim mieszka ze swymi rodzicami w spokojnej dolinie. Jednak pewnego dnia spokój ten zostaje zakłócony przez trzech tajemniczych jeźdźców. Los małego Joachima zmienia się w sposób nieodwracalny. Aby uniknąć zagrożenia ze strony trzech przybyłych cieni, nie pozostaje mu nic innego jak uciekać lub się poddać. Ojciec chłopca wybiera oczywiście ucieczkę, która w rzeczywistości okazuje się długa i niebezpieczna. Obraz Cyrila Pedrosy to piękna parabola na temat śmierci dziecka, zamknięta w zdumiewająco dynamicznej kresce.

journaltroisombres

"Journal d’un fantôme" i "Trois ombres"


La vie secrète des jeunes, Riad Sattouf, wydawnictwo L’Association.

Komiks, którego fragmenty publikowane były od 2004 r. w Charlie hebdo, doczekał się wreszcie pełnej publikacji. To zbiór uchwyconych na żywo przez Riada Sattoufa migawek z paryskiego życia. Autor w wysublimowany sposób kreśli w swym komiksie satyryczny portret miejskiej młodzieży.

Par les chemins noirs. 1. Prologus, David B, wydawnictwo Futuropolis:

Włoski poeta Gabriele D'Annunzio, gorący zwolennik uczestnictwa Włoch w Pierwszej Wojnie Światowej u boku Aliantów, angażuje się w konflikt. Zdobywa miasto Rijeka (po włosku Fiume), wypędza z niego wojska alianckie i daruje swą zdobycz Włochom, które odmawiaja przyjęcia prezentu. Gabriele D'Annunzio tworzy więc w zdobytym mieście Włoską Regencję Carnaro, która wkrótce pogrąży się w chaosie. To właśnie wydarzenie staje się przedmiotem komiksu Davida B.

laVIEseciateDESjeunesdavidB1lesPROLEGUES

"La vie secrète des jeunes" i "Par les chemins noirs"



Niestety w wyniku kłopotów natury pocztowej, do organizatorów nie dotarła paczka z "La vie secrete des jeunes" Riada Sattoufa (komiks uważany przez wielu za faworyta nie był brany pod uwagę). Po raz kolejny polskie jury obradowało pod honorowym przewodnictwem Wojtka Birka. Obrady polskiego jury złożonego z przedstawicieli dziewięciu liceów dwujęzycznych z Bydgoszczy, Gdyni, Katowic, Krakowa, Poznania, Łodzi, Warszawy (liceum nr XV i XVI), Wrocławia oraz Liceum Francuskiego René Goscinnego z Warszawy, ustaliło jednogłośnie, że
zwycięzcą polskiego wyboru 2008 dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême został "Trois ombres" Cyrila Pedrosy !


NAGRODZENI:

2002: Niebieskie pigułki - Pilules bleues /Frederik Peeters (Atrabile)
2003: Kot rabina tom:1 - Le Chat du rabbin tome 1: "La Bar-Mitsva /Joann Sfar (wydawnictwo Dargaud)
2004: Lupus tom:1 /Frederik Peeters (wydawnictwo Atrabile)
2005: Kurczak ze śliwkami - Poulet aux prunes /Marjane Satrapi (wydawnictwo L'Association)
2006: Les damnés de Nanterre /Chantal Montellier (wydawnictwo Denoël Graphic)
2007: Rozkosz - La volupté /Blutch (wydawnictwo Futuropolis)
2008: Trzy cienie - Trois ombres /Cyril Pedrosa (wydawnictwo Delcourt)

Przedsięwzięcie to jest okazją do zapoznania polskiej publiczności z współczesnym komiksem europejskim, miejmy nadzieje, że przyniesie sie to na większe zainteresowanie wśród młodzieży właśnie sztuka komiksu i przeniesie się na kupowanie a nie tylko czytanie w Empikach komiksów.

Na okrasę galeria z komiksu "Trois ombres" ("Trzy cienie"), która dostępna jest tutaj.

[Kojot]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-