baner

NEWS

- Rozmaitości

''Solidarność'' po premierze


Kilkutysięczny nakład albumu Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi rozszedł się błyskawicznie zaraz po dostarczeniu komiksu do sieci dystrybucyjnych. Dużą partię komiksu zamówiła także sieć supermarketów TESCO, co jest ewenementem dotąd nie spotykanym w kraju.

Tytuł zajmuje czołowe miejsce na listach sprzedaży wielu księgarń, w tym pierwsze na liście bestsellerów księgarni internetowej Merlin.pl.

Wobec stale napływających zamówień wydawca zdecydował o podwojeniu nakładu. Nowa partia albumów trafi do sprzedaży w przyszłym tygodniu.

Album zyskał sobie rozgłos nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Artykuł o tym komiksie ukazał się we wtorkowym wydaniu "Daily Telegraph” (zobacz wydanie internetowe), program radiowy wyemitowała niemiecka rozgłośnia radiowa ARD oraz telewizja ARTE. Informacje na temat tego bestsellerowego tytułu ukazują się w wielu mediach niemieckich za sprawą ich polskich korespondentów.

30 sierpnia odbyła się konferencja prasowa na temat wydania komiksu o "Solidarności” w siedzibie firmy Duplo Polska w Warszawie. Ideę i proces wydawniczo-drukarski przedstawił Witold Tkaczyk, właściciel Zin Zin Press, wydawcy komiksu.

Opisał sposób w jaki powstawał komiks oraz przedstawił ten gatunek, jako środek artystycznego przekazu literacko-graficznego, który jest obecnie bardzo popularny także w Polsce i łatwy w odbiorze dla współczesnego, nie tylko młodego, czytelnika. Jest to gatunek, którzy wiele może zdziałać nie tylko na polu kultury, ale także w dziedzinie edukacji, gdyż operuje językiem trafiającym do młodego pokolenia.

Na konferencję przybył także rysownik Janusz Ordon, który odpowiadał na pytania o sposób pracy nad komiksem, o technikę wykonania, czas poświęcony takiemu rodzajowi twórczości.

Dziennikarze pytali o adresata tego komiksu, o proces wydawniczy i o to w jaki sposób udało się namówić takie znakomitości jak Lech Wałęsa, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rulewski, czy fotografik Erazm Ciołek do współpracy nad powstaniem komiksu.

Na konferencji byli też obecni przedstawiciele sponsorów, którzy oferowali się wykonać druk cyfrowy środka komiksu (Danka Polska z prezesem Markiem von Bastian-Brzezińskim, dyrektorem handlowym Piotrem Laskowskim i Krzysztofem Stępniem odpowiedzialnym za produkcję albumu), oprawę introligatorską (Duplo Polska z Gabriela Swat i Fryderykiem Wiernickim) oraz dostarczyć papier (Arctic Paper z Michałem Skrzyniarzem). Szybkie decyzje i współpraca tych osób spowodowała, iż komiks mógł zostać wydrukowany na czas, czyli w 25-tą rocznicę Sierpnia.

Idea druku cyfrowego komiksu o Solidarności to efekt rozmów wydawcy z panem Tomaszem Nowakiem, redaktorem pisma ,,Print & Publishing” wydawanym w Poznaniu, który w numerze czerwcowym tego magazynu opracował raport na temat firm produkujących i sprzedających maszyny do druku cyfrowego.

[Witold Tkaczyk - AQQ/Zin Zin Press]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-