Nowe Teksty

Zbiry z ferajny
Słoński o "The Goon. Tom 2"
Stara, lepsza Liga
Kleszcz o "Liga Sprawiedliwości. Bez Sprawiedliwości"
Nowy, stary Superman
Kleszcz o "Superman. Action Comics #01: Niewidzialna mafia"
Okładka miesiąca: grudzień 2019
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
To nie jest kraj dla pechowych złodziejaszków
Pawełek o "Criminal #01: Tchórz. Lawless"

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Zapowiedzi

Alois Nebel - informacje i przykładowe plansze


Przedstawiamy pierwsze plansze komiksu „Alois Nebel” autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki). Pochodzą z pierwszego tomu trylogii zatytułowanego „Biały Potok”, który Zin Zin Press wyda tej jesieni. Kolejne dwa tomy: „Dworzec główny” i „Złote Góry” ukażą się odpowiednio zimą tego roku oraz wiosną 2008 r. Każdy tom posiada objętość ponad 100 stron. Dalsze szczegóły, dotyczące ceny i promocyjnej przedsprzedaży, wkrótce.

Plansze dostępne są w galerii lub po kliknięciu tutaj.
Zin Zin Press wyda tej jesieni komiks „Alois Nebel” autorstwa Jaroslava Rudiśa (scenariusz) i Jaromira 99 (rysunki). Ta powieść graficzna stworzona przez dwóch znakomitych artystów czeskich odniosła w ich ojczyźnie niebywały sukces. Opowiada o losach kolejarza (tytułowy Alois Nebel), żyjącego w miejscowości Biały Potok na pograniczu czesko-niemiecko-polskim w drugiej połowie XX wieku. Stąd w opowieści mnóstwo odniesień do historii najnowszej. Jak napisał Michał Słomka – tłumacz komiksu - w marcowych „Zeszytach Komiksowych” „…Autorzy podpowiadają, że nazwisko bohatera oznacza po niemiecku „mgłę”, natomiast czytane wspak oznacza „życie”. Wykorzystując tę podpowiedź, można powiedzieć, że to w środkowoeuropejskiej mgle czasu, wydarzeń i ludzi toczy się historia Aloisa Nebla. Historia, która przez spotkania z tym, co napotyka bohater, jest wciąż kierowana przez zdarzenia niczym zwrotnice na kolejne tory swego biegu…”. Spory materiał Michała Słomki o tej graficznej opowieści ukazał się też w najnowszym „Czasie Kultury” w całości poświęconym sztuce Czech.

Trzytomowa opowieść graficzna Alois Nebel („Biały Potok”, Dworzec Główny” i „Złote Góry”) została opublikowana przez praski Labyrint w latach 2003 - 2005 (w 2006 ukazało się wydanie zbiorcze). W Czechach publikacja ta odniosła olbrzymi sukces, a trzeba zaznaczyć, że tamtejszy rynek komiksów jest niewielki. Ale cykl graficznych opowieści o tym niebywale oryginalnym kolejarzu też jest niebywale oryginalny i stanowi dzieło na najwyższym poziomie literackim i graficznym. Autorem scenariusza jest Jaroslav Rudiš, znakomity pisarz, autor wydanej niedawno w Polsce powieści „Niebo pod Berlinem”, a millerowske w stylu rysunki wykonał Jaromír 99, grafik, twórca min. oprawy graficznej filmu "Samotni", muzyk i autor tekstów piosenek. Rudiš podkreśla, iż linie kolejowe to symbol i tradycja wspólna dla całej kultury europejskiej. Początkowo to kolej połączyła kraje i narody, stając się zaczątkiem budowania wspólnej Europy.

Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej „Sin City” Franka Millera.

„Alois Nebel” był kilkakrotnie prezentowany w Polsce (m. in. Poznań, Warszawa, Wrocław) na wystawach z cyklu CENTRALA – Central Europe Comics Art., a jego autorzy w ramach tego samego cyklu również kilkakrotnie odwiedzali nasz kraj i spotykali się z publicznością.

Szczegółowe opisy i informacje na www.aqq.com.pl.

[Witold Tkaczyk, Zin Zin Press]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-