baner

NEWS

- Zapowiedzi

Nadciąga Snoopy!


jeszcze w lutym nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia na rynku pojawią się dwa tomy przygód Snoopy'ego Charlesa M. Schulza.

Tomy nosić będa tytuły: Snoopy i sprawy życiowe oraz Snoopy i kwestia stylu.

O komiksie:

      Snoopy, sympatyczny pies rasy beagle, urodził się w Ameryce w 1950 roku. Wówczas to Charles M. Schulz zaczął rysowanie najsłynniejszego i najbardziej oryginalnego komiksu wszech czasów. Najsłynniejszego – bo w ciągu 50 lat pojawił się w ponad 2300 gazetach i 1400 książkach, nieomal na całym świecie. Najbardziej oryginalnego – bo pozbawionego typowej dla komiksów epickości: zamiast akcji mamy tu do czynienia z opartą na wnikliwej obserwacji, ogromnej wrażliwości i wyobraźni powiastką filozoficzną.(…)
     Dzieło Schulza doczekało się wielu interpretacji: filozoficznych, psychologicznych, socjologicznych a nawet religijnych. Wynika z tego, że jest ono traktowane jako należące do kultury wysokiej, do całkiem poważnej literatury i sztuki. Być może dlatego, że bohaterowie Schulza – ze Snoopym na czele – zostali skonstruowani według pradawnego literackiego wzorca, czyli toposu, zwanego puer senex. Polegał on, w skrócie mówiąc, na idealnej równowadze między starością (z jej mądrością i doświadczeniem) a młodością (z jej ciekawością świata, umiejętnością dziwienia się i pewną naiwnością). To jest mieszanka dobrze znana czytelnikom literatury, która – choć pisana dla dzieci – wciąga także dorosłych. Postaci takie, jak Piotruś Pan, Kubuś Puchatek czy właśnie Snoopy, należą z jednej strony do świata dzieci, ale z drugiej – posiadają wiedzę starców, którzy uczą nas, jak lepiej rozumieć świat i radzić sobie z odwiecznymi egzystencjalnymi rozterkami. Dzięki temu książki Barriego, Milne’a czy Schulza nigdy się nie zestarzeją.(…)
     Do Polski dzieło Schulza dociera właściwie dopiero teraz (nie licząc trzech tomów z serii „Literatura na Świecie” dla dzieci i młodzieży z 1984 roku poświęconych Fistaszkom, w przekładzie i ze wstępem Anny Kołyszko). Przy czym książka, którą trzymają Państwo w ręce, jest inaczej skonstruowana niż większość książek Charlesa M. Schulza. Zamiast komiksowych historyjek, mamy tu w większości wybór takich komiksowych „klatek”, które dotyczą zaufania, troski o siebie, wysiłku, miłości i innych życiowych spraw. Czyli coś w rodzaju fistaszkowego vademecum. Na dobry początek.

(Fragmenty ze Wstępu do polskiego wydania autorstwa Michała Rusinka)

     Za tłumaczenie komiksu odpowiedzialny jest Michał Rusinek. Oba tomy liczyć będą po ok. 128 stron w twardej oprawie, w formacie 150x152 mm


Charles M. Schulz (1922-2000) - grafik amerykański, znany na całym świecie dzięki komiksowi Fistaszki. Urodził się w Minneapolis w Minesocie. Walczył w Europie podczas II wojny światowej. Po powrocie do USA został nauczycielem sztuki. Rysunki Schulza były publikowane w prasie od 1947 roku; spośród nich największą sławę zdobyły „Fistaszki”.
Popularność Schulza jest ogromna – wyróżniono go licznymi nagrodami, gwiazda z jego nazwiskiem znajduje się w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd, zorganizowano poświęcone mu muzeum, nazwano jego imieniem lotnisko w USA. W 2001 roku otrzymał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu, najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać cywilny obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku tłumacz książek dla dzieci i młodzieży, pracownik Katedry Teorii Literatury oraz kierownik Studium Retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor tekstów naukowych, piosenek, bajek i limeryków.



[Yaqza; informacja: Nasza Księgarnia]

Tagi

Snoopy


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

qba -

fajnie ;-)

takehiko -

to bardzo miła wiadomość, lecz pytanie o cenę - w okolicach 30 zł?

charlie_cherry -

Fajnie. Brakowało mi Snoopy'ego w Polsce. A cena? Pewnie poniżej 20 zeta, nie zejdzie, tyle właśnie przeciętnie kosztują książki z tego wydawnictwa.