baner

NEWS

- Galeria

Styczeń z KG


Przykładowe plansze ze styczniowych premier Kultury Gniewu, wśród których jest głośny i nagradzany album "Kaczki. Dwa lata na piasku".
Kaczki. Dwa lata na piasku

Kaczki. Dwa lata na piasku

Scenariusz: Kate Beaton
Rysunki: Kate Beaton
Wydanie: I
Data wydania: 20 Styczeń 2024
Tłumaczenie: Aga Zano
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x235 mm
Stron: 436
Cena: 99,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-60-9

Kate zamienia malowniczy przylądek Cape Breton na roponośne piaski zachodniej Kanady, a studenckie życie humanistki na magazyn narzędzi wielkiej kopalni – wszystko po to, by spłacić kredyt zaciągnięty na naukę. Czy to się może udać?

W swoim autobiograficznym komiksie, podbijającym serca anglojęzycznych czytelników (również Baracka Obamy, który umieścił tytuł na liście najlepszych lektur roku), Kate Beaton powraca pamięcią do tych dwóch lat spędzonych na piaskach – w epoce, kiedy kopalnie uzyskiwały swoje największe zyski, a jednocześnie najbardziej niszczyły środowisko naturalne, gdy za pracą emigrowały tam setki mężczyzn i tylko nieliczne kobiety.

Jako jedna z nich autorka doświadczyła upokorzeń i przemocowych zachowań, a silna patriarchalna struktura utrudniała jej szukanie sprawiedliwości.
Kaczki to nie tylko opowieść o indywidualnej traumie czy uwikłaniu w niszczące mechanizmy wielkiego przemysłu, ale przede wszystkim obserwacja złożonych procesów zachodzących w społecznościach pracowników odciętych od swoich korzeni i rodzin, a skoncentrowanych na zarobku i przetrwaniu w grupie. Czy taka praca zmienia człowieka? Czy można pozostać sobą tam, gdzie nie ma miejsca na emocje i prywatność? Czy my na pewno poradzilibyśmy sobie lepiej?

Nagrody przyznane Kate Beaton i jej komiksowi:
– 2023 – Eisner Award dla najlepszego albumu autobiograficznego i autorki
– 2023 – Ignatz Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Ringo Award dla najlepszego albumu non fiction i autorki
– 2023 – Harvey Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Doug Wright Award dla najlepszego albumu
– 2023 – Canada Reads dla najlepszej książki roku

„W „Kaczkach” Beaton nie mówi nam, w jakim stopniu kapitalizm drenuje, wykorzystuje, komercjalizuje i alienuje. Ani tego nie pokazuje. Odtwarza życie w kopalni piasków roponośnych w najdrobniejszych szczegółach i pozwala nam samodzielnie wyciągnąć wnioski – tak jak sama musiała to zrobić, gdy pojawiła się tam w wieku dwudziestu jeden lat. Efekt jest porażający. Pomimo ceny, jaką sama za to zapłaciła, Beaton utkała ze swoich doświadczeń rozległą i kompletną tkaninę, która oddaje człowieczeństwo ludzi wykonujących rodzaj brudnej roboty, w której wszyscy mamy udział.
ALISON BECHDEL, autorka Fun Home
Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku Kaczki. Dwa lata na piasku
Kalinka. Co za baran!

Kalinka. Co za baran!

Scenariusz: Thom Pico
Rysunki: Karensac
Wydanie: I
Data wydania: 20 Styczeń 2024
Seria: Kalinka, Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Julia Szustak
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 160x200 mm
Stron: 112
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-62-3

Nadeszła zima!
Wszystko zaczęło się wreszcie układać: Kalinka ma nowych kolegów, a równowaga pór roku została przywrócona.
Krótko mówiąc – życie jest piękne!

Niestety, to nie potrwa długo. Z powodu jakichś dziwacznych znaków, dolina wkrótce stanie się celem armii uzbrojonych owiec!
Na ich czele stoi pół człowiek, pół baran, w dodatku kompletny matoł!

Kalinka i jej przyjaciele będą musieli pokrzyżować durne plany Śnieżnej Armii, a to wcale nie będzie takie proste.
Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran! Kalinka. Co za baran!
Opowieści Grabarza

Opowieści Grabarza

Scenariusz: Piotr Wojciechowski
Rysunki: Piotr Wojciechowski
Wydanie: I zebrane
Data wydania: 20 Styczeń 2024
Seria: Opowieści Grabarza
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 165x235 mm
Stron: 152
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-63-0

Grabarz Józef stara się żyć po bożemu. Co niedzielę chodzi do kościoła. Słucha się księdza. Odmawia modlitwę co wieczór. Z przyjaciółmi dzieli się opowieścią. Służy radą i pomocą. Uczciwie wykonuje swoją pracę, a praca trudna, bo z denatami. Zakopać trumnę tak głęboko w ziemi, by umrzyk się z niej nie wydostał. Jeszcze by łaził gdzieś po ugorach lub zapędził się na czyjeś podwórko małe dzieci straszyć.

Grabarz Józef stara się żyć po bożemu. Chociaż za oknami jego chaty zjawy tańcują nocami. Chociaż diaboły bezczelnie pałętają się po cmentarzu i bałaganią na rozstajach dróg. Chociaż kostucha spaceruje po polach, a czort namawia do złego.

Grabarz Józef się stara.

„Opowieści Grabarza” Piotra Wojciechowskiego to zbiór pełnych czarnego humoru historii z życia pewnej parafii, w której sacrum idealnie splata się z profanum, sen z jawą, dziwy są na porządku dziennym, a najważniejsze jest to, co każdy ma w sercu.

Niniejszy album zawiera opowieści publikowane w magazynie „AKT” i wydawane przez Pracownię Plastyczną w tomach: „Krótkie historie o życiu marnym i bez celu”, „Odpust”, „Różaniec świętej Apolonii”, „Serce”, a także epizody: „Sad jabłkowy”, „Marsz żałobny”, „Pan Grabarz jedzie do Warszawy” oraz materiały dodatkowe.
Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza Opowieści Grabarza
Zamaskowana. Z pamiętnika autystki

Zamaskowana. Z pamiętnika autystki

Scenariusz: Kasia Mazur
Rysunki: Kasia Mazur
Wydanie: I
Data wydania: 20 Styczeń 2024
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x165 mm
Stron: 192
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-61-6

„Diagnoza”, „Meltdown”, „Shutdown”, „Seks”, czy „Używki” - to tylko kilka tytułów rozdziałów komiksu „Zamaskowana. Z pamiętnika autystki” Kasi Mazur.

Na blisko 200 stronach autorka dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami osoby żyjącej się z autyzmem, ograniczeniami i trudnościami z nim związanymi. A robi to z niezwykłą lekkością i poczuciem humoru.

To pozycja nie tylko dla tych, którzy chcieliby skonfrontować swoje osobiste doświadczenia związane z autyzmem, ale chyba przede wszystkim dla osób, które nie zmagają się z nim na co dzień. „Zamaskowana” pomoże im lepiej zrozumieć osoby w spektrum.

Patronami komiksu są: Psycholog na spektrum, Fundacja Dziewczyny w spektrum, Pacjenci.pl

„„Zamaskowana” nie jest skupiona wyłącznie na opisie cech charakterystycznych dla spektrum autyzmu. To opowieść o człowieku w całej jego złożoności – o jego osobowości, niepowtarzalnych przeżyciach i całym bagażu często trudnych doświadczeń. Mamy tu historię wrażliwej dziewczyny i jej dorastania. Obserwujemy trudną walkę o zdrowie psychiczne, a także naukę troski o samą siebie. Jest to też opis radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, które sprawiają, że życie w spektrum autyzmu staje się jeszcze większym wyzwaniem. Śmiałam się i płakałam, towarzysząc autorce w kolejnych obrazach z jej życia. Była to miejscami trudna podróż, ale może dzięki temu właśnie tak ludzka i piękna”.
Anita Wojtkiewicz (Psycholog na spektrum)

„Po angielskiej „Camouflage” Sarah Bargieli i francuskiej „La Différence invisible” Julie Dachez mamy wreszcie polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu. Podobnie jak zagraniczne tytuły, Zamaskowana opowiada o życiu późno zdiagnozowanej autystki. Różnica jest taka, że książka polskiej autorki wręcz kipi od emocji”.
Ewa Furgał, autorka Dziewczyny w spektrum
Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki Zamaskowana. Z pamiętnika autystki



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-