baner

NEWS

- Zapowiedzi

Centrala w maju


Koza, Tardi i "Gender queer. Autobiografia", "Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie" oraz "Trawa" to majowe propozycje Centrali.
Gender queer. Autobiografia

Gender queer. Autobiografia

Scenariusz: Maia Kokabe
Rysunki: Maia Kokabe
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2021
Tłumaczenie: Hubert Brychczyński
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 146 x 210 mm
Stron: 240
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-84-5

„Gender queer” to mega potrzebna rzecz w tym kraju. Do tej pory po polsku po prostu nie było tak przystępnej, nowoczesnej i inkluzywnej pozycji o dorastaniu jako osoba trans we wszystkich, najtrudniejszych nawet aspektach i to takiej od transa dla transa.

Stop Bzdurom

„Gender queer” to mega potrzebna rzecz w tym kraju. Do tej pory po polsku po prostu nie było tak przystępnej, nowoczesnej i inkluzywnej pozycji o dorastaniu jako osoba trans we wszystkich, najtrudniejszych nawet aspektach i to takiej od transa dla transa. Brak tu medykalizmu, postrzegania nas tylko i wyłącznie przez pryzmat naszych traum, sensacjonalizacji tego, że istniejemy. Musimy też pochwalić naprawdę super jakości, kompetentne tłumaczenie, niestroniące od form neutralnych i neozaimków. Jesteśmy dumni, że to nasz pierwszy patronat medialny!

Stop Bzdurom

Ta niezwykle oczyszczająca autobiografia pokazuje drogę, jaką przeszłu Maia w poszukiwaniu własnej tożsamości – od przerażenia i zagubienia wywołanych młodzieńczymi zauroczeniami, przez próby coming outu przed rodziną i społeczeństwem oraz zacieśnianie przyjaźni dzięki wspólnej fascynacji gejowskimi fanfikami, aż do traumy i poczucia naruszenia granic, jaką pozostawia badanie cytologiczne.

Choć początkowo Gender Queer miał tylko pomóc rodzinie Mai zrozumieć, co to znaczy być osobą niebinarną i aseksualną, ostatecznie stał się nie tylko osobistym wspomnieniem, ale i pożytecznym oraz poruszającym przewodnikiem, który przybliża aktywistom, przyjaciołom i ludziom na całym świecie problematykę tożsamości płciowej: czym ona jest i jak o niej myśleć.
Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia Gender queer. Autobiografia
Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie

Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie

Scenariusz: David Böhm
Rysunki: David Böhm
Wydanie: I
Data wydania: 5 Maj 2021
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 245x330 mm
Stron: 64
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-72-2

Poetyckie, nieco absurdalne i miejscami mroczne.

Takie właśnie są krótkie ludowe historie zawarte w tej książce. Większość z nich wywodzi się z tradycyjnego folkloru Afryki, jednak w wykonaniu dziecięcych gawędziarzy przybrały dość specyficzny charakter. Teksty te trafiły do rąk czeskiego artysty Davida Böhma w walizce jego siostry Terezie, jako stos uczniowskich wypracowań z małej środkowoafrykańskiej szkoły. Wyobraźnia Czarnego Kontynentu bezlitośnie rozbija nasze europejskie wyobrażenia o tym, jak powinna wyglądać ludowa baśń. Choć dla dzieci komiks ten okazać się może nieco szokujący, dla dorosłych będzie to wyjątkowo odświeżająca pozycja.
Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie
To była wojna okopów

To była wojna okopów

Scenariusz: Jacques Tardi
Rysunki: Jacques Tardi
Wydanie: II
Data wydania: 21 Maj 2021
Tłumaczenie: Katarzyna Dargiel
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 225x290 mm
Stron: 128
Cena: 89,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-66852-11-2

Ze wstępu Autora:

Interesuje mnie wyłącznie człowiek i jego cierpienia, i moje oburzenie jest ogromne… Chodzi o naszą Historię, Historię Europy, to w Sarajewie zaczyna się XX wiek, wiek uprzemysłowienia śmierci. „Pierwsza Wojna Światowa” , wynalazek, który najwyraźniej się spodobał: gazy otworzyły nowe horyzonty, przyczyniły się do powstania nowych idei, wszystko to było bardzo „nowoczesne”… Wszystkie te idee były już dobrze zakorzenione u człowieka z Cro-Magnon. To okrucieństwo, które człowiek nosi w sobie. Tylko metody eksterminacji stały się bardziej wyrafinowane, i w tym względzie powinniśmy chylić czoła przed wojną 1914-1918!

*  *  *

Komiks ma charakter eseju historycznego. Jest to opowieść o okropnościach i absurdach I wojny światowej. Praktycznie bez indywidualnych bohaterów. Duże, starannie dopracowane obrazki (zwykle po trzy na stronie). Weryzm w oddaniu detali broni, uzbrojenia, realiów itp. Nieiwelka ilość dialogów. Rozbudowane komentarze, ale są też momenty, gdy przemawia sam obraz. To bardzo dobry, chociaż nietypowy komiks. Nie wiem, czy jest w jakimś top Tardiego, ale powinien tam być.

[N.N.]

[opis wydawcy]
To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów To była wojna okopów
Trawa

Trawa

Scenariusz: Keum Suk Gendry-Kim
Rysunki: Keum Suk Gendry-Kim
Wydanie: I
Data wydania: 5 Maj 2021
Tłumaczenie: Łukasz Janik
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 150x222 mm
Stron: 488
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-87-6

Ta prawdziwa historia koreańskiej „pocieszycielki” pokazuje, w jaki sposób okrucieństwo wojny niszczy życie kobiet.

„Trawa” to głośna antywojenna powieść graficzna, przedstawiająca historię życia koreańskiej dziewczyny, Lee Ok-sun, która została zmuszona do świadczenia usług seksualnych w japońskiej armii cesarskiej podczas drugiej wojny światowej – spornego rozdziału w historii Azji XX wieku.

Począwszy od dzieciństwa Ok-seon, „Trawa” pokazuje rozpoczęcie II wojny światowej z perspektywy bezbronnego dziecka, szczegółowo opisując, jak jednostka doświadczyła japońskiej okupacji i pokazując powszechne cierpienie, jakie spowodowała ona dla zwykłych Koreańczyków. Kim Geum-suk podkreśla siłę bohaterki w pokonywaniu wielu form przeciwności. „Trawa” namalowana została czarnym tuszem, przedstawia szczegółowo i pięknie krajobrazy Korei, a do namalowania pełnych mroku wspomnień Ok-seon autorka użyła ciężkiego pędzla.

Wywiady rysowniczki ze starszą już panią Lee Ok-seon stają się integralną częścią komiksu, tworząc serce i strukturę tej powieści graficznej, dając nam całościowy obraz tego, jak cierpienie zmieniło bohaterkę w czasie wojny. „Trawa” to przełomowa powieść graficzna, która ukazuje przerażającą cenę wojny i znaczenie pokoju.

Mocna powieść będąca świadectwem prawdziwej historii młodej kobiety która jest niewolnicą seksualną podczas II Wojny Światowej. Words Without Borders

Historia życia Lee, przedstawiona w pełnym współczucia graficznym wspomnieniu, zasługuje na to, by ją przeczytać w równym stopniu ze względu na lekcję historii, jak i przepiękne wizualne opowiadanie. Winnipeg Free Press

„Niebywałe … Kim może na jednej stronie uchwycić zuchwałość szczerbatej dziewczynki, a na następnej pogrążyć nas całkowicie w koszmarze. ‘Nigdy nie zaznałam szczęścia od chwili, gdy wyszłam z łona matki’ mówi Lee. Pod koniec tej niesamowitej opowieści słowa te brzmią bardziej jako niedopowiedzenie niż przesada”. The New York Times
Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa Trawa
Złe sny

Złe sny

Scenariusz: Janek Koza
Rysunki: Janek Koza
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2021
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170 x 240 mm
Stron: 88
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Centrala
ISBN: 978-83-63892-79-1

Sportretowane przez Janka Kozę dziewięć postaci, rozedrganych niczym kreska autora, zmaga się z frustrującą pracą, nudą, nieudanymi związkami lub koszmarem bezsenności. Chcąc odmienić swój los, zanurzają się w senne marzenia i osiągają swoje małe momenty spełnienia, które rozświetlają im mroki szarej polskiej codzienności. Ich urzeczywistnienie pozostawia jednak bohaterów w marazmie i osamotnieniu. Koza, z właściwym sobie naturalistycznym spojrzeniem, zarysowuje obraz problemów i pragnień, grymasów i uniesień przekroju naszego społeczeństwa, od dwudziestokilku- do pięćdziesięciolatków. I nie wiadomo tylko czy ich zły sen rozpoczyna się gdy układają głowę na poduszce, czy kiedy otwierają oczy po nocnych rojeniach.

Janek Koza, urodzony w 1970 roku. W czerwcu 1987 roku śniło mu się, że jest taksówkarzem. Ok. 1994 roku zdał egzamin na prawo jazdy na ciągnik rolniczy. Dzięki ciężkiej pracy rozwinął własną firmę spedycyjną działającą na terenie całej Europy. W drodze do Niemiec, podczas zmiany koła na poboczu, poznał swoją przyszłą żonę Jadwigę (ślub w 1998 roku). Dwoje dzieci (Anna, ur. 1999 r. i Krystyna, ur. 2000 r.). Częste wyjazdy i nieobecności w domu doprowadziły do serii problemów rodzinnych w 2001 roku, a ostatecznie do rozwodu w 2002 roku. Zmarł samotnie w swoim domu na przedmieściach Warszawy w 2019 roku na udar mózgu. Niestety, to marzenie się nie spełniło. Po przebudzeniu przez kilka dni bolał go kark.


Janek Koza patrzy na tych, których nie chcemy widzieć, żebyśmy nie mogli udawać, że czymś się od nich różnimy.

Marceli Szpak

Freud płakał jak analizował.

Olga Wróbel
Złe sny Złe sny Złe sny Złe sny Złe sny Złe sny



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-