baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kulturalny maj


Kultura Gniewu planuje wydać trzy komiksy w maju: będą kontynuacje hitowych serii dla dzieci i biografia Olimpii de Gouges!
BnKS4small

HD3small

OdGsmall



Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia

Scenariusz: Marcin Podolec
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: 25 Maj 2019
Seria: Bajka na końcu świata , Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 185x250 mm
Stron: 60
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-13-2

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki!

„Bajka na końcu świata. Opowieść gołębia” to już czwarty tom postapokaliptycznej serii dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i animacji. Prawa do serii zostały sprzedane do Francji, a na jej podstawie powstaje właśnie animowany serial.

„Od razu polubiłem Bajkę za jej psie poczucie humoru. Ona i Wiktoria mają dużo śmiesznych przygód”.
Mateusz Sokół (lat osiem)

Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów

Scenariusz: Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Rysunki: Katherine Ferrier
Wydanie: I
Data wydania: 25 Maj 2019
Seria: Hotel Dziwny, Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 210 × 285 mm
Stron: 40
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-12-5

Do Hotelu Dziwnego zawitała jesień, a jesień to czas robienia konfitur! Nie da się jednak zrobić konfitur jeżynowych bez jeżyn, które właśnie się skończyły. W ich poszukiwaniu zostaje wysłany do lasu Kaki, który tego zadania – jak zresztą wszystkich zadań – podejmuje się bardzo niechętnie. Przez całą drogę marudzi i narzeka na swój okropny los.

Humor poprawia mu się, gdy zamiast jeżyn znajduje w leśnym poszyciu… berło i koronę! Zakłada ją na głowę i natychmiast zostaje uznany za Jego Wysokość Króla Grzybów, co podoba mu się niezmiernie, szczególnie że poddani wypełniają każdy jego rozkaz we wszystkim go wyręczając. Gorzej, że będąc królem musi stawić czoła wyzwaniu o wiele trudniejszemu niż szukanie jeżyn – Królestwu Grzybów grozi wielkie niebezpieczeństwo i może je uratować tylko król!

„Jego Wysokość Król Grzybów” to trzeci tom niezwykle popularnej serii dla młodych czytelników. Jej bohaterami są mieszkańcy tytułowego hotelu: Kaki – puchaty, fioletowy i bardzo leniwy stworek; pan Snarf – recepcjonista duch; pan Leclair – szczur książkowy oraz Marietta, pozornie zwyczajna dziewczynka. W ich fantastycznych przygodach pomaga im także Celestyn, chłopiec z sąsiedztwa noszący kapelusz w kształcie grzyba.

Olimpia de Gouges

Scenariusz: Jose-Louis Bocquet
Rysunki: Catel
Wydanie: I
Data wydania: 25 Maj 2019
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 × 240 mm
Stron: 490
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-11-8

„Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy” - to słynny cytat z Olimpii de Gouges, francuskiej abolicjonistki, niezależnej myślicielki i prekursorki feminizmu. Bohaterki komiksu Catel oraz Jose-Louisa Bocqueta, duetu któremu sławę przyniosła głośna biografia „Kiki z Montparnasse’u”.

Olimia, a w zasadzie Marie Gouzes, wyszła za mąż w wieku 18 lat, niedługo potem została matką, ale także wdową. Chyba nie ubolewała nad tym specjalnie, skoro zasłynęła także takim zdaniem: „małżeństwo to grób dla zaufania i miłości”. Dopiero po śmierci męża poczuła się prawdziwie wolna. Porzuciła dawne nazwisko i została Olimpią de Gouges.

Nazywano ją córą Oświecenia, libertynką i republikanką. Jej ścieżki przecięły się z większością tych, których nazwiska znajdują się w każdej książce o francuskiej rewolucji. Byli wśród nich Wolter, Rousseau, Mirabeau, Lafayette, Benjamin Franklin, Philippe Egalité, Condorcet Theroigne de Méricourt, Desmoulins Marat, Robespierre...

Przeszła do historii nie tylko jako autorka sztuki „Zamor i Mirza, czyli szczęśliwe zatonięcie”, krytykującej niewolnictwo i będącej pochwałą wolności oraz równości wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, ale przede wszystkim jako autorka Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki z 1791 roku. Jej pierwszy artykuł brzmiał: "kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie". W tym wyprzedzającym swój czas dokumencie domagała się równości płci i praw wyborczych dla kobiet. Postulaty te w wielu miejscach świata pozostają rewolucyjne do dziś.

W fascynującej komiksowej biografii Olimpii de Gouges Catel oraz Jose-Louis Bocquet w blisko 300 scenach prowadzą nas przez życie tej niezwykłej kobiety, jednej z najważniejszych postaci w walce o prawa kobiet. Walki, za którą zapłaciła najwyższą cenę.



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-