baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Dlaczego mangi są takie dziwne?


W środę 19 kwietnia od godziny 18:00 w Czytelni NOVA Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat "Dlaczego mangi są takie dziwne?" poprowadzi Agata Włodarczyk.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.
W Akademii wystąpi Agata Włodarczyk, która przyjrzy się „dziwności” komiksów japońskich.

Tytuł wykładu:
Dlaczego mangi są takie dziwne?

Chociaż manga obecna jest na polskim ryku wydawniczym od prawie dwóch dekad, niekoniecznie zdajemy sobie w pełni sprawę z tego, jak ona powstaje i jakie mechanizmy biorą udział w jej powstawaniu. Warto rozmawiać o tym, jak uwarunkowania rynkowe oraz kulturowe kształtują fabularną warstwę historii mangowej. Zwłaszcza, że wciąż konfunduje czytelników zwłaszcza długich i popularnych serii kierowanych w większości do młodzieży. Przyjrzymy się także często wykorzystywanym w tych komiksach schematom narracyjnym, uproszczeniom, elementom moe oraz zastosowaniu konwencji superflat.

Agata Włodarczyk – doktorantka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w swojej pracy naukowej zajmuje się kulturami fanowskimi oraz mangą i anime.
Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – #WydawnictwoTadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy kwietniowego spotkania zostaną rozlosowane: Tiziano Sclavi (scen.), Luigi Piccatto (rys.) „Dylan Dog: Golkonda! Piąta pora roku” (Marcin Waincetel na portalu Paradoks napisał o tym tomie: „Paranormalne śledztwa są gwarantem wybuchowej rozrywki, której kolejny akty z całą pewnością powinny zostać zaprezentowane na rodzimym rynku. Ba – zwyczajnie muszą. Bogactwo materiału sprawia, że wydawnictwo #BUMProjekt ma jedynie problem wyboru, bo o sukces serii jestem spokojny. Historie Dylan Doga rekomenduje i uwielbia zresztą sam Umberto Eco. Pozostaje mi się tylko pod tym podpisać. Bella, bella storia!”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-