reklama baner reklama
baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wtem! - wystawa komiksów z lat 1961-91


W najbliższy piątek, 13 maja o godzinie 8.30 w warszawskiej Kluboksięgarni Radio Telewizja obędzie się wernisaż wystawy „WTEM!”, na której zostaną pokazane prace komiksowych artystów z lat 1961-91.
Kluboksięgarnia Radio Telewizja, nowe miejsce kulturalne warszawskiego Muranowa, zaprasza na wystawę plansz komiksowych „WTEM!”. Podczas wernisażu w najbliższy piątek pokazane zostaną oryginalne plansze kultowych polskich komiksów, m.in. „Tytusa, Romka i A’Tomka”, „Kapitana Klossa”, „Kajka i Kokosza” czy serii o kapitanie Żbiku. Wiele z nich nigdy nie było prezentowanych szerokiej publiczności. Teksty do katalogu wystawy napisał jeden z największych krajowych autorytetów w dziedzinie – Adam Rusek.

Dzięki olbrzymim nakładom komiksy stały się jednym z głównych składników naszej popkultury. Określiły poczucie humoru milionów Polaków, wdrukowały się w pamięć wizualną, stały się elementem przeżycia wspólnotowego całego pokolenia. Trafiły do filmu, piosenek, a niektóre powiedzonka nawet do języka codziennego – mówi Marcin Wojciechowski, kurator wystawy, prezes Fundacji Przestrzeni Publicznej M20.

Od kilku lat komiks zyskuje w Polsce na popularności. Sentyment do klasycznych tytułów, jak „Tytus, Romek i A’Tomek” czy „Kajko i Kokosz”, rosnąca liczba młodych twórców komiksu oraz dostęp do najlepszych tytułów zagranicznych sprawia, że komiks przestaje być traktowany jako niepoważny czy dziecinny.
Rynek plansz komiksowych także rośnie w siłę. Plansze komiksowe to oryginalne dzieła artystów, dostarczane redakcji lub wydawnictwu podczas realizacji komiksu. Przeważnie w formie barwnych lub czarno-białych rysunków, z których każdy stanowi osobną stronę zeszytu. Plansze te przez lata oglądane były jedynie przez redaktorów. Dzisiaj coraz częściej organizowane są aukcje, na których tego typu prace osiągają niemałe kwoty (za oryginalną okładkę trzeba zapłacić czasem i czterdzieści tysięcy złotych).

Na wystawie w Kluboksięgarni Radio Telewizja zobaczyć będzie można prace najwybitniejszych artystów polskiego komiksu z lat 1961-1991. Nie zabraknie takich klasyków jak Henryk Jerzy Chmielewski („Tytus, Romek i A’Tomek”), Janusz Christa („Kajko i Kokosz”) czy Bogusław Polch (seria o kapitanie Żbiku). Pojawią się także twórcy, których nowatorskie wówczas dzieła możemy docenić dopiero z dzisiejszej perspektywy, przykładem – plansze do „Janosika” autorstwa Jerzego Skarżyńskiego. Pokazane zostaną także dzieła jednej z niewielu kobiet polskiego komiksu PRL – Szarloty Pawel, autorki serii o Kleksie, Jonce i Jonku.
Wiele z plansz zostanie po raz pierwszy zaprezentowanych szerokiej publiczności. Część dzieł pochodzi ze zbiorów prywatnych, pozostałe zostały wypożyczone z DESY, która od dwóch lat prowadzi aukcje plansz komiksowych. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, do którego teksty opracował Adam Rusek, badacz historii komiksu, pracownik Biblioteki Narodowej, autor między innymi „Leksykonu Polskich Bohaterów i Serii Komiksowych”, „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955” czy „Tarzan, Matołek i inni: cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939”.

Wystawę można oglądać w Kluboksięgarni Radio Telewizja przy ul. Andersa 29 do 3 czerwca 2016 r. Wstęp wolny.

Kluboksięgarnia Radio Telewizja to nowe miejsce warszawskiego Muranowa, założone przez Fundację Przestrzeni Publicznej M20. W latach 50. mieścił się tu sklep ze sprzętem RTV, dzisiaj rządzi papier. W przestrzeni Kluboksięgarni znaleźć można profesjonalną obsługę, świeżą kawę, a także miejsce do pracy i relaksu.

MT[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-