baner

NEWS

- Zapowiedzi

"Obrazy Grozy" w szczegółach


Wydawnictwo Egmont przedstawiło bliższe informacje (w tym okładki, objętości i ceny) na temat albumów, które ukażą się w ramach kolekcji Obrazy Grozy.

Komentarz: Jerzy Szyłak
Premierowy album serii, który ukaże się jeszcze w czerwcu - Lovecraft - został omówiony w jednym ze wcześniejszych newsów (klikaj tutaj).

Księgi Magii

Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: John Bolton, Scott Hampton, Charles Vess i Paul Johnson
Wstęp: Roger Zelazny
Data wydania: wrzesień 2006
Druk: kolor
Stron : 172
cena: 69 zł

"Fascynująca opowieść o niebezpieczeństwach i szansach, jakie niesie ze sobą młodość. Tom zilustrowali wybitni artyści komiksowi: John Bolton, Scott Hampton, Charles Vess i Paul Johnson, a wstęp napisał Roger Zelazny. Księgi magii to zbiorowe wydanie czterech zeszytów oryginalnej miniserii, w której po raz pierwszy pojawia się Timothy Hunter i która to stała się początkiem jego licznych przygód."


Złodziej wszystkich czasów

Scenariusz: Kris Oprisko na podstawie powieści Clive'a Barkera
Rysunki: Gabriel Hernandez
Data wydania: listopad 2006
Druk: kolor
Stron: 144
cena: 69 zł

"Album stworzony na podstawie powieści Clive'a Barkera o tym samym tytule. Bohaterem opowieści jest dziesięcioletni Harvey Swick, który trafia do pełnego dziwów i cudowności domu. Tu każdego ranka jest wiosna, za dnia - lato, wieczorem jest święto Halloween, a nocą Boże Narodzenie. Chłopiec może tu spełnić każde swoje marzenie, ale nie za darmo... Historia autorstwa jednego z najbardziej znanych na świecie twórców horrorów to pełne mroku literackie połączenie Piotrusia Pana, Pinokia i Czarnoksiężnika z Oz z delikatnie podanym, lecz wyraźnym przesłaniem moralnym.

Clive Barker urodził się w 1952 roku w Liverpoolu. Początki jego kariery były związane z teatrem - pisał sztuki, reżyserował i występował na scenie. Jego pierwsze opowiadania - wydane w trzech tomach Księgi krwi (1984) zostały lepiej przyjęte w USA niż w Wielkiej Brytanii, ale już pierwsza powieść The Damnation Game przyniosła autorowi uznanie czytelników i krytyki oraz sukces rynkowy.
W 1987 roku Clive Barker - niezadowolony z adaptacji filmowych swoich opowiadań - zajął się reżyserią filmową. Tak powstał Hellraiser według noweli The Hellbound Heart. Film szybko okazał się dziełem kultowym. Na jego podstawie powstało kilka komiksów oraz sequele: Hellbound: Hellraiser 2 (reż. Tony Randal), Hellraiser III: Hell on Earth (reż. Tony Hickox) i Hellraiser: Bloodline.
Zachęcony powodzeniem Hellraisera Clive Barker wyreżyserował kolejny autorski film Nigtbreed na podstawie opowiadania Cabal.
Autor Wąwozu kamiennego serca jest artystą silnie oddziałującym nie tylko na wyobraźnię swoich czytelników czy widzów, ale i innych artystów."


Nigdziebądź

Scenariusz: Mike Carey na podstawie powieści Neila Gaimana
Rysunki: Glenn Fabry
Data wydania: grudzień 2006
Druk: kolor
Stron: 200
Cena: 69 zł

"Album jest komiksową adaptacją powieści Neila Gaimana o tym samym tytule. To niepokojąca historia o przeznaczeniu, w której główny bohater - Richard Mayhew - na skutek splotu dziwnych wydarzeń zostaje zmuszony do wędrówki przez Londyn Pod - zwiedza widmowe podziemia, poznaje miasto zaludnione przez nieśmiertelne postacie z jego rzymsko-elżbietańskiej przeszłości, koczuje na zamurowanych przed laty stacjach metra. Jego dotychczasowe życie ulega diametralnej przemianie, staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę "małą" zmianę staje się niewidoczny dla normalnych ludzi."

Przekład wszystkich wymienionych pozycji przygotowuje Paulina Breiter - tłumaczka prozy m.in. Neila Gaimana, Stephena Kinga, J.R.R. Tolkiena, a także wielu komiksów, w tym serii Sandman.

Podobnie jak w przypadku serii Mistrzowie Komiksu, tak i teraz istnieje możliwość zamówienia prenumeraty wszystkich tytułów - dla czytelników, którzy zdecydują się na tę opcję Egmont przygotował specjalną ofertę rabatową. Szczegóły - na stronie wydawnictwa.

Aleja Komiksu objęła serię swoim patronatem.

[Grzegorz "Yaqza" Ciecieląg na podstawie strony wydawnictwa Egmont]

..........................................................................

Okiem znawcy

..........................................................................

Jerzy Szyłak
Scenarzysta komiksowy, autor szeregu książek o komiksie, w tym m.in. takich pozycji jak: Komiks: świat przerysowany, Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa oraz Komiks i okolice kina.

Egmont zapowiada publikację interesujących komiksow, odnoszę jednak wrażenie, że strasznie mało grozy będzie w tych „Obrazach grozy”. Wszystkie zapowiadane komiksy to przecież fantasy. Nawet z komiksowych adaptacji prozy Barkera wybrano rzecz lżejszą w tonacji, chociaż w tym wypadku wybór był spory (komiksowych adaptacji doczekała się spora liczba opowiadań Barkera). A przecież jest w czym wybierać i to po obu stronach Atlantyku. Taki dobór tytułów uważam za mocno przypadkowy i podyktowany raczej chęcią wydania rzeczy podpisanych przez twórców znanych i lubianych, niż jakąś spójną koncepcją serii.

Fakt publikacji „Books of Magic” prowokuje do zadania pytania, czy w ślad za nią nastąpi wydawanie serialu „Books of Magic” ze wszystkimi przyległościami (a jest tego sporo). Osobiście uważam, że nie jest to serial najwyższych lotów, chociaż samą miniserię Gaimana oceniam wysoko.


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Azirafal -

Nie mogę się doczekać Books of Magic. Miałem swego czasu możliwość przeczytania kilku tomów w oryginale i wrażenie pozostawia całkiem niezłe. Kto wie, może się nawet skuszę?

qwerty -

wie ktos moze jakie wydawnictwo wydalo komiks zlodziej wszystkich czasow w oryginale?
bylbym wdzieczny za odpowiedz

qba -

fakt- ceny tych ekskluzywnych komiksow to jakas paranoja... ja tez coraz czesciej rozgladam sie za oryginalami, bo jest pewnosc ze na poziomie tlumaczenia nie bedzie wtopy a cena porownywalna. no i przyjemnosc z czytanaia oryginalu tez sie liczy.

Fomoraig -

qwerty:
"Złodzieja wszystkich czasów" wydało w oryginale IDW Publishing.

qwerty -

dzięki Fomoraig

vision2001 -

qba - rzeczywiście masz rację. To co obecnie panuje na rynku komiksowym w Polsce to jakaś paranoja cenowa. Wszystko jest porównywalne w cenie z oryginałami, a często ich cena nawet przewyższa cenę oryginału w przeliczeniu na PLN po kursie walut... Chore!