baner

NEWS

- Zapowiedzi

Egmont odpowiada: KŚK (marzec 2016)


Tomasz Kołodziejczak odpowiada na kolejną porcję pytań z forum, zdradzając między innymi, że ważą się losy serii science-fiction, a od sprzedaży Skalpa i Igreka (które w całości ukażą się w latach 2016-17) zależy wydawanie komiksów z Vertigo. W 2017 roku Egmont wyda zaś Corto Maltese.
Szanowni Państwo
Dziękuję za pytania. Jak zwykle – nie odpowiadam na konkretne pytania typu „co wydacie” albo „czy jest szansa na…”, o ile nie mam konkretnych informacji. Jesteśmy w trakcie rozmów na temat różnych tytułów, konkurencja czuwa , no i nie chcę przekazywać niepewnych informacji.
Większość naszych planów na rok 2016 przekazaliśmy – we wcześniejszych sesjach pytań, w zapowiedziach na naszej stronie www, na okładkach naszych komiksów.
Zapraszam na spotkanie z Egmontem na majowych Targach Książki w Warszawie. Opowiemy na nim o naszych planach na drugą połowę 2016.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Kołodziejczak


Czy Egmont planuje wydanie tomów 6 i 7 komiksu Bouncer ?

NIE

Czy jest szansa na wydanie komiksu Brunelle et Colin, przynajmniej tych części współtworzonych przez Bourgeona ?

W 2016 ruszamy z cyklem Cyann tego autora.

Czy Hugo zostanie wydany w formie integrala, zeszytów, a może w obu formach ?

Na pewno nie w obu formach. Jeszcze o tym dyskutujemy z licencjodawcą. Dobra wiadomość: na 95% Bedu będzie gościem MFK w Łodzi.

Czy Egmont wyda komiks Wody Morteluny ?

NIE

Czy jest szansa na integral drugiego cyklu Skargi utraconych ziem ?

NIE w perspektywie 2-3 lat.

Czy rozważacie wydanie trzeciej serii Skargi Utraconych Ziem?

My ją na pewno będziemy wydawać.

Czy Egmont wyda kolejne komiksy o Giuseppe Bergmanie ?

NIE

Czy Egmont jest zainteresowany wydaniem komiksu Styx współtworzonego przez Andreasa ? Wydawnictwo Komiksowe zrezygnowało z tego tytułu, tłumacząc, że Andreasa jest za dużo na rynku.

A jest za dużo?

Czy będą wznowienia komiksów: Legendy naszych czasów, Biały Lama, Morderstwa i tajemnice?
Czy możemy spodziewać się wznowień: Białego Lamy i Świata Edeny?
Czy wiadomo dlaczego Blain ma tendencję do niedokańczania zaczętych serii komiksowych ?

Sam bym chciał wiedzieć, bo chętnie bym doczytał kilka jego historii.

Czy wiadomo jak postępują prace z kolejnymi częściami komiksu Sambre serii głównej i ile ich ostatecznie będzie ? (Z wikipedii francuskiej wynika, że całość to 3 cykle po 4 albumy każdy, czyli razem 12, natomiast tylna okładka Z Maxime-Augustin & Constance sugeruje, że wszystkich albumów serii głównej będzie 9 )
Wiadomo może czy trzeci cykl Wojny Sambreów Maxime-Augustin & Constance będzie ostatnim, czy też powstanie jeszcze czwarty: Adam i Ewa jak sugeruje wikipedia francuska ?

Szczegóły potwierdzamy, wracamy do cyklu w 2017, będzie też wznowienie głównego tomu.

Proponuję wydanie komiksu Adam Sarlech, (autor: Bézian, Frédéric) podobno jest w klimatach Sambre: http://www.bedetheque.com/serie-3890-BD ... rlech.html
Pozostając w tematyce Rosińskiego, pytanie około komiksowe. Czy jest szansa, że wydacie Le Petit Lutin Noir czyli 'Czarnoludka' - książeczka ta z pięknymi ilustracjami Rosińskiego ukazała się tylko po francusku. Nadal jest dostępna w sprzedaży, więc z materiałami nie powinno być raczej problemu. Panu i moim córkom na pewno by się spodobała :) Trzymam kciuki za Szninkla z niebieską okładką i zbiorcze wydanie krótkich komiksów Rosińskiego, to było by coś !!
Kiedy Szninkiel w twardej z kolorami Grazy?

Nie w 2016.

Kiedy Egmont wyda trzeci zbiorczy tom ARQ? Czy będą wznowienia ARQ tomów jeden i dwa?

Okolice września 2016.

Kiedy macie plany wydania Armada tom 18 Psychozagłada ?

Okolice czerwca 2016.

mam pytanie w sprawie serii science fiction kiedyś pamiętam iż było założenie aby puszczać 2 pozycje rocznie a mam wrażenie iż wychodzi 1 rocznie lub rzadziej i w sumie nic od dawna poza Leo Po świetnym starcie Sky Doll Rozbitkowie czasu. Wieczna wojna seria zamarła a miała być w zamierzeniu seria pokazującą klasyczne sf wraz ze Świeżą krwią są jakieś plany jej reanimowania i rozwoju.

Seria pozostaje w stanie, powiedziałbym, terminalnym. Kontynuujemy cykl Leo w tym roku, ale czy będziemy ją utrzymywać w 2017 jeszcze nie wiem.

Fajnie, że wydajecie Smerfy, jednak liczyłem, że obok nowszych tomów, będziecie publikować również Smerfy Peyo. Planujecie?

Chcieliśmy zacząć od tomów jeszcze w Polsce nieznanych. Będziemy systematycznie wydawać tomy wcześniejsze i późniejsze, więc w pewnym momencie cofniemy się do Peyo. Oczywiście, o ile będziemy mieli na tę serię dostateczna liczbę klientów – jak się pewnie Państwo domyślacie, żeby zaoferować komiks po 19,99 zł musimy go sprzedać nieco więcej… Ale na razie jest OK.

Czy to prawda, że Egmont będzie wydawać Corto Maltese?

Yes, yes, yes. Zaczynamy w 2017, od pierwszych tomów.

Macie w planach wznowienie Towarzyszy Zmierzchu?

2017, ale tak na 83,62%.

Wayne Shelton",solidny integral dla tej serii byłby mile widziany, oraz Swolfsa-Legenda

Pomyślimy…

proszę i będę prosił jak inni o wydanie ,a właściwie zakończenie historii "Rozbitków czasu" P. Gillona

Nie od nas, niestety…

czy jest szansa na wydanie Richarda Marazano "Batalionu tchórzy" ?

NIE

Czy Egmont jest zainteresowny wydaniem komiksów polskich z lat 50-tych, np: "Stary Zegar" ?

To raczej nie dla nas zajęcie… Ale chętnie wejdę w posiadanie takiego reprintu.

Czy możliwe byłoby wydanie jako 1000 albumu KŚK pokolorowanego komiksu Kajtek i Koko w kosmosie i do tego w powiększonym formacie ?

Do połowy kwietnia nie usłyszycie Państwo ode mnie ani jednego słowa o 1000. albumie KŚK.

Czy jest szansa, że ruszycie jeszcze kiedyś temat pt."Fido i Mel" ?

Nie, to raczej pytanie do Michała Śledzińskiego, czy ma zamiar wrócić do tych bohaterów.

czy realne byłoby wydanie integrala z "prawdziwego zdarzenia" Jerzego Wróblewskiego i jego najlepszych pozycji jak np.Czarna Róża,Figurki z Tilos,Skradziony skarb,Vahanara(pamiętam wydanie na okropnym żółtym papierze) i krótkich historyjek jak np. Wolnoć mieszka w górach,Ludziom trzeba wierzyć itp. które drukowano w zeszytach Relax.Wydaje mi się, że artysta ten w pełni zasługuje na takie wydanie.Był w końcu jednym z najlepszych ,ale niestety żył i tworzył swoje historie obrazkowe w nieciekawych i ciężkich czasach.
A J. Wróblewski i integral "Tajemnica złotej maczety"?
zbiorcze wydanie opowiadań G. Rosińskiego wydawanych w magazynach Relax?

Wiele problemów z prawami, brakiem oryginałów do obróbki.

Panie Tomaszu dziękuje za odpowiedź w sprawie serii Batman i Robin z Nowego DC. Jestem świadom że nie będzie możliwości je wciśnięcia na rok 2016 przy ilości nowych serii które rozpoczynacie. Chciałbym zwrócić jednak uwagę że w wypadku gonienia serii z Batmanem doszliśmy obecnie do takiej sytuacji że jesteśmy zaledwie jeden lub dwa tomy zaledwie za amerykańskimi wydaniami w przypadku serii Batman i Detective Comics, a z serii Mroczny Rycerz został jeden tom do wydania (kiedy to pisze), a zapowiedziany Batman Eternal to tylko 3 tomy (które jak Pan zapowiada dostaniemy w 2016). Dlatego uważam że seria Batman i Robin (7 tomów) oraz Batman Incorporated (2 tomy, które ze względu na wydarzenia mają znaczenie dla serie B&R) można by spokojnie rozłożyć na 2 lata (lub 2,5, bo to serie zakończone) i rozpocząć wydawanie od 2017 i tym samym uniknąć sytuacji że na komiksy z Batmanem z Nowego DC, czytelnik będzie musiał czekać prawie rok ze względu zrównanie się z wydaniami zbiorczymi z USA. Prosiłbym o przemyślenie sprawy odnośnie tej serii, bo uważam że ta seria jest warta wydania i przedstawienia polskiemu czytelnikowi np. ze względu na to stosunki Batmana ze swoim synem. Tym bardziej dziwi mnie fakt że nie bierzecie jej pod uwagę, a wydaliście np. serie Szpon, gdzie Batman pojawia się tylko na moment.

Dziękuję za precyzyjne uwagi i propozycje, ale nie planujemy nowych serii w 2016, poza zapowiadanymi. Zgadzam się z Pana opinią o wadze tej serii, ale niestety nie damy rady (a i budżety wielu czytelników również nie dałyby, jak sądzę…)

Czy w przypadku sukcesu serii JLA Granta Morrisona (tzn. zadawalającej sprzedaży) można liczyć na wydanie jeszcze tomu Mark Waid - Tower of Babel. Rozumiem że planujecie na obecną chwilę tylko 4 tomy pisane przez Granta Morrisona zawierające także JLA: Ziemia 2, ale pomijające te kilka nr pisanych przez innych scenarzystów (zeszyty 18-21; 32-33; 35)? Czy może pan sprecyzować jakie wydanie (co zawierające) ukaże się na naszym rynku?

Grant Morrison w 2016, co potem – zobaczymy.

Nawiązaliście współpracę z Marvelem więc może wydacie komiks Alias? Ostatnio pojawił się bardzo popularny serial z główną bohaterką tego komiksu - Jessica Jones. Komiks to dobra, dojrzała opowieść, zebrana w 4 tomach. Ma na koncie nagrodę Harveya oraz kilka nominacji do Eisnera.

Alias wyda inny wydawca.

Która linia wydawnicza odniosła większy sukces - Marvel Now czy Nowe DC?

Jesteśmy zadowoleni z obu linii .

Czy w waszych dalszych planach jest komiks z NDC - Superman: The Men of Tomorrow Geoffa Johnsa, Johna Romity Jr. i Klausa Jansona?
Czy planujecie wydac All-New X-Men/Indestructible Hulk/Superior Spider-Man: The Arms of the Octopus ?

Ogólnie: serie, które wprowadzamy w tym roku – przedstawiliśmy. Na razie nie będzie nic poza nimi.

Czy seria All-Star Western będzie wydana do końca tzn. komplet 6 tomów zbiorczych? Czy też zostanie wydana tylko część dziejąca się w przeszłości "na dzikim zachodzi" z pominięciem historii dziejących się po podróży w czasie?

Jeszcze nie wiem, ale wrócimy do ASW dopiero w 2017.

Panie Tomaszu czy można wiedzieć jakie są przyczyny, że na obecną chwilę zastanawiacie się nad wydaniem drugiego tomu JLA z Nowego DC? Trochę dziwi to bo spodziewałem się że dostaniemy kompletną serie (w końcu cała składa się tylko z 2 tomów zbiorczych), tym bardziej że drugi tom to tien do Wiecznego zła, a wydaliście 5 tom Ligi Sprawiedliwości oraz on-shot Arkham War tez wchodzący w ten event? Naprawdę nie da rady domknąć tej serii?

Bo mamy fajniejsze komiksy do wydania w ramach Nowego DC. To jest, naszym zdaniem, tytuł niekonieczny.

Czy i kiedy można spodziewać dokładnych się planów wydawniczych z Nowego DC, DC Deluxe oraz Vertigo? Rozchodzi mi się czy zostanie wydana ulotka informacyjna jak to było w zeszłym roku? Potwierdził pan powiększenie oferty Marvel Now, czy można spodziewać się też takiej ulotki. Czy planowa jest ulotka także w przypadku serii komiksów europejskich? Czy takie ulotki zadomowią się na stałe, bo ułatwiają znacznie planowanie zakupów na rok wiedząc, kiedy co się ukarzę (przynajmniej przybliżone terminy), wiem że może to trochę niweluje efekt zaskoczenia, ale wg mnie jest to bardzo fajna i przydatna rzecz.

Nie planujemy ulotki, w maju spodziewajcie się Państwo katalogu, w którym pokażemy całą nasza ofertę i większość zapowiedzi do końca roku. Nowe DC będziemy wydawać w tempie 1-2 tomów miesięcznie.

W kinach zaczyna się konkurencja Avengers i Justice League a Egmont wydaje komiksy z obu wydawnictw. Czy w związku z tym nie rozważaliście wydania u nas crossovera JLA/Avengers z 2003 roku?

Rozważaliśmy, ale nie jest naszym priorytetem.

Czy jest szansa na kontynuację "Star Wars - W cieniu Yavina"? Komiks kończy się w środku akcji i żaden watek nie jest zamknięty.

My, oczywiście, planujemy kontynuację serii Legendy po już zapowiedzianych tomach i cykl SW (tak jak i kontynuacja Karmazynowego Imperium, na przykład) jest oczywiście na naszej liście. Ale tempo wydawania i liczba tomów będzie, oczywiście, zależeć od fanów, a konkretnie ich skłonnościom do wydawania pieniędzy.

Czy planujecie Państwo dodruki brakujących tomików z serii Star Wars: Dziedzictwo, Rycerze starej republiki. Wektor, Mroczne czasy?

Nie, ale wydaje mi się, że wszystkie są obecnie dostępne na rynku. Jeśli nie, trzeba szukać na wtórnym rynku.

Czy planujecie wydać w ramach DC Deluxe komiksy wydane przez MUCHA Comics: Długie Halloween i Mroczne Zwycięstwo?

Na pewno nie w perspektywie 2-3 lat. Co potem – tylko Superman to wie.

Czy ramach DC Deluxe możemy się spodziewać komiksów które niedawno wydaliście jak Powrót Mrocznego Rycerza i Zabójczy Żart?

Na pewno nie w perspektywie 2-3 lat. Co potem – tylko Lex Luthor to wie.

Czy w 2016 w DC Deluxe zobaczymy Kingdom Come i Batman Hush?

NIE.

Czy sprzedać Amerykańskiego Wampira poprawiała się na tyle, że możemy liczyć na kolejne tomy? Czy poza ww. możemy liczyć na inne komiksy w ramach serii Obrazy grozy?

Wolałbym mieć więcej czytelników dla tej świetnej serii, ale na pewno będziemy ją kontynuować. I w ogóle – zachęcam do kupowania nowych komiksów Vertigo. Bo potem znów będzie płacz i zgrzytanie zębów (o pomstowaniu na niewinnego wydawcę tylko wspomnę), że nie wprowadza nowych tytułów. Całe Y i Skalp wydamy w 2016-2017, od ich powodzenia zależy rozszerzanie oferty.

Komisy Scotta Snydera sprzedają się chyba dobrze (po słabym starcie Amerykańskiego Wampira, teraz wydajecie tom za tomem, o Batmanie już nie wspomnę, bo te dostają tylko kolejne dodruki), dlatego moje pytanie jest następujące: Czy jest szansa na serie "Swamp Thing" z Nowego DC tego autora, kiedy zakończycie wydawanie Amerykańskiego Wampira (ewentualnie na 2017). Wiem że Swamp Thing zazębia się w pewnym momencie z serią Animal Man z Nowego DC, to czy byłaby szansa też na tą serię, myślę że obie mogły by zostać spokojnie wydane w serii "Obrazy grozy".

Patrz wyżej.

Czy jeśli zapowiadane wydania "Skalpa" oraz "Y Ostatni z mężczyzn" odniosą sukces, to czy rozważy Pan wydania w tej samej formie serii "100 naboi" autorstwa Azzarello/Risso lub wznowienie "Kaznodziei" Ennisa (oczywiście po zakończeniu któreś z wymienionych serii)?

Patrz wyżej.

Czy po zakończeniu cyklu Baśni ( zostało raptem 7 tomów ), zamierzacie wypuścić inne serie z tego świata, takie jak Fairest ( 5 tomów ), czy Jack of Fables ( 9 tomów ). Oprócz tego jest wiele One-shotów, czy zamierzacie może wydać jakieś z nich w ramach serii Obrazy Grozy ?

Raczej nie. Baśnie dokończymy, ale nie sądzę, żeby na rynku było miejsce dla cykli pobocznych. Niestety.

Czy jest szansa na wydanie prequela "Get Jiro: Blood and Sushi" do komiksu który wydała Mucha?

NIE

Czy wydacie w końcu kontynuację Potwora z bagien? Dlaczego "nie"?

Patrz wyżej.

Jakie plany ma Pan wobec Hellboya? Czy myśli Pan jeszcze nad wznowieniem tomów 3-8, czy temat jest zamknięty? Liczę na Pana odpowiedz.

Zamknięty w 2016.

Wydaliście Superman / Batman - tom 1: Wrogowie publiczni czy zostaną wydane kolejne tomy?

Tak, w tym roku łącznie 3-4. Traktujemy te serię – ze względu na mniejszą liczbę stron, styl graficzny, występowanie wszystkich głównych bohaterów, treść nieprzesyconą nadmiernie mrokiem i przemocą – jako „wejściówkę” dla nowych/młodszych fanów DC, którzy mogą mieć kłopot z sięgnięciem po grubsze, a co za tym idzie i droższe (ale też często i trudniejsze w odbiorze) tomy serii NDC czy DeLuxe.

Jest szansa na wydanie komiksu który wydał Dobry Komiks(niestety upadli) "Street Fighter"?

NIE

Czy jest może w planach wydanie "Stulecia" Ligii Niezwykłych Dżentelmenów w jednym tomie?

Rozważamy, ale na pewno nie w 2016.

Zakupiłem drugi tom Guardians Of The Galaxy i zdziwiło mnie że ten album różni się od wydania oryginalnego tym że nr 8-10 wchodzące w jego skład zostały przesunięte do tomu 3. Rozumiem że chcecie wydać jej po lub jednocześnie z eventem Infinity do którego nawiązują i wydanie ich wcześniej wiele by namieszało. Ale czy nie oznacza to że tom 3 będzie liczył zaledwie właśnie tylko 3 zeszyty? Czy macie może plan dodać do nich jakąś dodatkową historię np. Guardians Of The Galaxy: Galaxy's Most Wanted (one shot), z tego co sie orientuje te historie nie wchodziły w skład żadnego wydania zbiorczego serii.

Próbujemy tak poustawiać wydawanie komiksów z poszczególnych serii Marvela, żeby zsynchronizować główne eventy. Bardzo rzadko ingerujemy w treść albumów, tylko wtedy, gdy to jest powyższego powodu absolutnie konieczne. Tak było w przypadku tej serii. Tom 3 będzie uzupełniony, bo 3 zeszyty to za mało na TPB. Jeśli chodzi o objętość versus cena w ramach tej serii – bo docierają do nas dyskusje na ten temat – przyjęliśmy standardową cenę za tomik o objętości 100-144 strony, 39,99 zł, i to jest wygodne rozwiązanie dla klientów, księgarzy, hurtowników. Wyjątkowo mogą zdarzyć się tomy nieco cieńsze, czy nieco grubsze – wtedy cenę będziemy utrzymywać. Dla książek szczególnie grubych, (a nie szykuje się ich dużo) będziemy już ceną manipulować.

Panie Tomaszu jakie będzie wyglądać wydanie eventu Infinity? Czy dostaniemy oddzielnie tomy z serii głównej, serii Avenges i New Avengers? Czy też jest szansa na wydanie zwierające ułożenie zeszytów po kolei (chronologicznie wg wydarzeń), czyli zeszyt serii głównej, zeszyt Avenges, zeszyt New Avengers itd.? Nie ukrywam że czytanie w formie trzech tomów serii i skakanie z jednego na drugi oraz trzeci i z powrotem może być kłopotliwe. Daliście radę wydać w bardzo przystępny sposób event Wieczne Zło wraz ze wszystkimi seriami prowadzącymi do niego oraz tieny (szkoda że bez 2 tomu JLA), unikając dubli zeszytowych. Wierze że dacie radę i tym razem. Jest jeszcze dużo czasu do wydania tej historii można by zadziałać w tej sprawie znacznie wcześniej, tak aby nowy czytelnik nie miał problemów ze zrozumieniem tej historii.

Mamy precyzyjny plan tak, aby wszystkie niezbędne serie zbiegły się w jednym momencie i by nie dublować treści. Ale – proszę spojrzeć na moje objaśnienie co do cen – chcemy zminimalizować liczbę bardzo grubych tomów w ramach linii Marvel Now. Precyzyjne plany wydawnicze na drugie półrocze ogłosimy na targach książki w Warszawie.

W zeszłym roku wznowiliście w serii DC Deluxe 'Lobo", "Batman Rok Pierwszy" i "Azyl Arkham", czy jest szansa na wznowienie takich jak tytułów jak "Batman Hush" (każdy czeka na to wznowienie), "Green Arrow Kołczan", czy też albumów starszych np. "Batman Venom" oraz kompletu "Batman vs Sędzia Dredd"?

W dłuższej perspektywie – jest, ale nie w tym roku.

Czy bierzecie pod uwagę wydanie runu Granta Morrisona w Batmanie jeśli seria JLA będzie się dobrze sprzedawać? Chodzi o "Batman and Son", "Batman: The Resurrection of Ra's al Ghul", "Batman: The Black Glove", "Batman R.I.P.", "Final Crisis", "Batman and Robin, Vol. 1: Batman Reborn", "Batman and Robin, Vol. 2: Batman vs. Robin", "Batman and Robin, Vol. 3: Batman Must Die", "Batman and Robin, Vol. 4: Dark Knight, White Knight", "Batman: Time and the Batman", "Batman: The Return of Bruce Wayne" oraz "Batman: Battle for the Cowl", które nie jest Morrisona ale jest ważne fabularnie?

Odpowiedź na tę i wiele innych pytań/propozycji dotyczących DC - bierzemy pod uwagę WSZYSTKIE ważne komiksy DC, ale plany ten rok już podaliśmy i nic nowego się w nich na pewno nie pojawi. Już teraz mamy świadomość, że dla wielu fanów zakup wszystkich tytułów jest bardzo trudny z przyczyn finansowych i że wprowadzanie kolejnych serii jest ryzykowne. Mamy nadzieję, że filmy i seriale, a także nasze działania promocyjne przyciągną do komiksów DC nowych fanów, ale ofertę musimy rozbudowywać rozsądnie i ostrożnie. Proponujemy w tym roku kilka nowych, doskonałych serii, nowe formaty wydawnicze, komiksy z różnych okresów DC – oferta jest bardzo różnorodna. Jej ewentualne powiększenie o nowe - sugerowane przez Państwa i rozważane przez nas samych tytuły - wejdą na rynek, gdy uznamy, że jest dla nich miejsce. Dlatego nie odpowiadam poniżej na wiele konkretnych pytań, ale propozycje, oczywiście, rejestruję.

Czy po sukcesie serii X-men oraz dobrego przyjęcia JLA Morrisona rozważacie (jeśli nie ma szans na Batmana od niego) wydanie jego serii New X-men ("E Is for Extinction"-uzupełnionej o annula do tej pory nie wydanego u nas, "Imperial", "New Worlds", "Riot at Xavier's", "Murder at the Mansion", "Assault on Weapon Plus", "Planet X" i "Here Comes Tomorrow")?

To co napisałem wyżej dotyczy również komiksów z firmy Marvel, o naszych szczegółowych planach jej dotyczących również opowiemy w maju na targach książki.

Przyłączam się do pytania co ze wznowieniami brakujących tomów Hellboya? Naprawdę nie da rady chociaż jednego na rok??
Czy w przypadku dobrej sprzedaży serii miękko okładkowych z DC, planujecie w przyszłości rozszerzyć ofertę tytułów albo chociaż wznowić kilka tytułów w takiej formie np. Batman Hush, (gdyby nie było możliwości wydania go DC Deluxe)?
Czy rozważacie kontynuacje wydań serii Lucyfer tworzonej przez Holly Black i Lee Garbetta (oczywiście wtedy gdy pojawią się wydania zbiorcze)?

Na dziś – NIE.

Wznowienie "Sandman Noce nieskończone", czy jest możliwe?? Wiem że deklarował pan że nie będzie dodruków komiksów z serii Mistrzowie Komiksu, ale wznowiliście Azyl Arkham oraz Powrót Mrocznego Rycerza, a patrząc z perspektywy że zapowiedzieliście Sandman Overture oraz Śmierć można by się pokusić o wznowienie tego komiksu aby cykl był kompletny, tym bardziej że ten album jest bardzo ciężki do kupna nawet na rynku wtórnym.

Nie w 2016 na pewno.

Czy rozważa pan integral Slaine Rogaty Bóg, ? Wydanie 3 tomu pt "Król" (które szybko znikło) pokazuje że jest zainteresowanie tą serią, a poza tym to Simon Bisley w najlepszej formie który cieszy się dużą popularnością wśród polskich czytelników (o czym świadczy chociaż wyprzedany Lobo Portret Bękarta).

W Polsce inni wydawcy mają w ofercie komiksy o Slainie, ale odczuwam satysfakcję, że to dzięki Klubowi Świata Komiksu ten bohater po raz pierwszy (17 lat temu!) pojawił się w Polsce.

Czy po zakończeniu serii Wolverine i X-Men rozważane są plany co do wydania historii "Death Of Wolverine" z one shotem Death of Wolverine: Deadpool & Captain America oraz serii Spider-Man and The X-Men?
Cieszę się, że rozważa Pan Top 10 Moore'a do Deluxe i mam nadzieję, że ostatecznie tytuł ten ukaże się w kolekcji. A jeśli tak, to czy jest szansa na zawartość z wydania Absolute, gdzie obok Top 10 1 i 2, znalazły się również Top 10: The Forty-Niners i Smax, czy raczej wydanie podstawowe zawierające top 10 1 i 2?

Jeszcze nie wiem. Objętość jest barierą.

Z komiksów spoza klasycznych bohaterów DC, w DC Deluxe marzy mi się jeszcze Marshal Law i Camelot 3000, bierzecie coś takiego pod uwagę?

Bierzemy, ale raczej w dalszej przyszłości.

Szkoda, że w 2016 nie będzie solowych przygód Supermana, bardzo liczyłem na Whatever Happened to the Man of Tomorrow? w DC Deluxe, czy The Men of Tomorrow Johnsa w Nowym DC Comics - może w przyszłym roku?
JSA: The Golden Age w DC Deluxe?
Skoro możecie ingerować w oryginalne wydania, może pokusicie się o wydanie Batman and the Mad Monk połączony z Batman and the Monster Men Wagnera? W Stanach takie nie wyszło, choć to pewnie kwestia czasu.
Nie sądzi Pan, że wydany niedawno w Stanach Batman Norma Breyfogle aż prosi się o wydanie u nas? Przecież pokolenie TM-Semic wychowało się na jego wizji nietoperza!
Czy w przyszłości jest szansa na No Man's Land, Knightfall, czy Batman & Robin Morrisona? Np. jako osobne serie, tak jak teraz JLA, czy Gotham Central? Bardzo ważne historie, niestety dwie z nich bardzo długie...
Szkoda, że nie zdecydowaliście się na Batman & Robin w ramach Nowego DC Comics, bo podobno to najlepsza seria z Batmanem obok głównej serii Snydera. Na Green Arrow Lemire pewnie już też nie ma co liczyć? Nawet popularność serialu nie zachęci Was do sięgnięcia po ten ceniony run?
Jestem trochę rozczarowany po ogłoszeniu tytułów do rozszerzenia linii Marvel Now. Bardzo liczyłem na Daredevila, Hawkeya i Moon Knight...
Chwała Wam za Nową Granicę! Kapitalny komiks i do tego wzorowo wydany! Co prawda papier mógł być grubszy, ale i tak jestem bardzo zadowolony. Warto było czekać te kilka miesięcy dłużej.
Może kiedyś Luck in the Head by M. John Harrison, Ian Miller?
Czy możliwy jest dodruk: Nowy Jork. Życie w wielkim mieście ? 2. Czy zamierzają państwo wydać jakieś niepublikowane dotąd w Polsce komiksy Willa Eisnera? 3. Batman Year Two - jest szansa na wydanie?

Planujemy dodruk „Nowego Jorku” na ten rok, na razie nie mamy w planach innych komiksów Mistrza. Zachęcam do sięgnięcia po te, które znajdują się w naszej ofercie.

Czy wiadomo już coś o tym, jak będzie wyglądało wydawanie "Lucky Luke'a" po następnym integralu?

Przyszłość Lucky Luke’a przedstawimy w maju.

Zdaję sobie sprawę, że drugi tom "Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości" z N52 to nie jest poziom mistrzowski, ale czy rozważyliby Państwo jednak jego wydanie? Seria byłaby już zamknięta na amen :)

Delikatnie powiedziane… Komiks bardzo niekonieczny…

Bardzo cieszę się, że w drugim tomie "Superior Spider-Mana" poprawili Państwo parę niedoróbek, które przytaczałem w pytaniach w poprzedniej turze. Miałbym jednak pewną uwagę - w dalszym ciągu imię Doktora Octopusa odmieniane jest niegramatycznie. Słowniki podają jako poprawną odmianę "Ottona", "Ottonowi", "Ottonem" itd., tymczasem w "SSM" 2 pojawiały się takie formy jak "Otta" czy w ogóle nieodmieniane "Otto Octaviusowi". Gdyby mogli Państwo zwrócić na to uwagę, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Przekazałem uwagę osobom odpowiedzialnym za przekład.

Mniej więcej rok temu otrzymaliśmy od Egmontu broszurki z planami wydawniczymi DC Deluxe i N52 do końca 2015. Czy teraz też możemy liczyć na coś podobnego (także w odniesieniu do Marvel NOW!)?

Pisałem powyżej.

Hellboy- czerwona seria, czy będzie kontynuowana?

Hellboy in hell? Tak, jak powstanie drugi tom…

Batwoman - Elegy - jest szansa, w np.: DC Deluxe?

Nie w 2016.

To jest wasz oficjalny profil - https://www.facebook.com/komiksyegmont/?ref=ts&fref=ts ?

Nie mamy oficjalnego profilu fejsowego.

Panie Tomaszu, nie wiem czy jest Pan fanem Marvela i WKKM ale czy w ramach tej serii są jakieś tytuły, które poleciłby Pan wszystkim miłośnikom komiksu?

Myślę, że topki najciekawszych tytułów z WKKM znajdzie Pan na poświęconych tej serii portalach. Wolałbym nie odnosić się do działań konkurencji (z którą to bardzo się lubimy, zresztą).

Na jakiej jakości papieru wydacie Crisis On Infinite Earths?

Jak zawsze – na doskonałej. Kreda.

Bez podawania danych liczbowych: które komiksy/serie komiksowe sprzedały się w 2015r. najlepiej (największa liczba sprzedanych egzemplarzy)? Który komiks zaskoczył Pana wysoką sprzedażą a w przypadku którego liczył Pan na wyższą sprzedaż ?

Pan z konkurencyjnego wydawnictwa? Oficjalnie mogę powiedzieć, że najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku 2015 były, jak to jest nieodmiennie od początku komiksowych działań Egmontu, komiksy serii Thorgal (rozszerzeń) i Asteriks. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z przyjęcia linii Deluxe i Marvel Now.

Jakie mają państwo plany na bliższą lub dalszą przyszłość związane z serią Dilbert?

Nie mamy żadnych, niestety. Polskie japiszony to ponuraki, jak się okazało.

Dzień dobry Panie Tomaszu
Minęło sporo czasu od mojej ostatniej wiadomości skierowanej do Pana. Wiadomości, w której jako czytelnik komiksów z wieloletnim doświadczeniem pisałem o tym jak zauważalnie dla mnie wyhamowało Państwa wydawnictwo w swojej działalności jako wydawca komiksów. Wiadomości w której wspominałem również o tym jak działalność Pana i wydawnictwa Egmont wpłynęła swego czasu na rynek komiksowy w Polsce tworząc jego fundamenty. Co się od tego czasu zmieniło w mojej ocenie ? Dużo Panie Tomasz … nie to zbyt skromne słowa - bardzo dużo i to oczywiście w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Państwa wydawnictwo znowu wyznacza kierunki rynku komiksowego w Polsce i pokazuje, że można wydawać dużo i różnorodnie. Co prawda jestem fanem komiksów frankofońskich jednak nie stronię również od najlepszych pozycji z superbohaterami. Powinienem zacząć jednak od czegoś innego – podziękowania za wydanie „Pasażerów wiatru”. Parokrotnie prosiłem Pana o wydanie tego tytułu i to jedno z wielu komiksowych marzeń zostało w końcu spełnione. Niestety nie dotrzymałem słowa Panie Tomaszu. Obiecałem swego czasu, że po premierze komiksu zakupię jego dwa egzemplarze. Trzymał mnie Pan za słowo, a ja niestety kupiłem trzy. Jeden dla siebie, jeden dla syna, a po zapoznaniu się z samym dziełem jeszcze jeden dla tzw. potomności ;) Wracając jednak do aktualnej sytuacji napiszę tylko, że są miesiące kiedy jestem nabywcą wszystkich wydanych w nim przez Was tytułów. Jeszcze 2 lata temu nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałbym, że na naszym polskim rynku zawitają komiksy w jakości DC Deluxe. Brawo Panie Tomaszu ! Naprawdę pełnią szczęścia była możliwość zakupienia w jednym miesiącu „Tintina”, „Pasażerów wiatru”, „Blueberrego” i „Nowej granicy” … Pozostaje tylko podziękować za Pana pracę i pańskich współpracowników. Myślę, że z perspektywy czasu jest Pan w stanie przyznać, że jednak warto było zaryzykować i natrudzić się, żeby wydać wspomnianych „Pasażerów wiatru”. Że jednak jak pokazała konkurencja „Long Hellowen” nie była „za long” i nasz rynek przyjął go z radością tak samo jak serię DC Deluxe. Czego bym sobie aktualnie życzył … ? Aby taki poziom Państwa działalności jak najdłużej został utrzymany. Aby kolejne Wasze zapowiedzi wzbudzały taką radość jaką dostarczacie od dłuższego czasu swoimi publikacjami. Marudzić można zawsze. A to nie ta gramatura papieru, a to nie ta okładka etc. Ostatnio bardzo mnie zaskoczyła i ucieszyła zapowiedz komiksów „Y” i "Scalped". W tym przypadku żałuję, że nie zdecydowali się Państwo wydać tych komiksów wzorem serii DC Deluxe w twardej oprawie z obwolutą. Nie ukrywam, że uwielbiam te wydania. Przechodząc jednak do pytań i tzw. listy życzeń:

Dziękuję za miłe słowa (i za zakup 3 sztuk Pasażerów też, oczywiści ). Staramy się. Pozwolę sobie jednak na nieskromną uwagę – Egmont od 17 lat, odkąd istnieje KŚK, jest liderem rynku komiksu w Polsce. Oczywiście, zmienialiśmy się przez te lata. Wprowadzaliśmy nowych licencjodawców, autorów, serie, formaty. Czasami ograniczaliśmy ofertę, czy zmniejszaliśmy liczbę tytułów w poszczególnych segmentach, ale to naturalna część funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Ale zawsze wydawaliśmy najpopularniejsze komiksy światowe, mieliśmy w katalogu dzieła najważniejszych twórców gatunku, promowaliśmy na różne sposoby polskich twórców. To na bazie naszej oferty rozwinął się w Polsce segment komiksowych księgarń, umożliwiający potem funkcjonowanie mniejszym wydawcom. To my wspieraliśmy komiksowe targi i festiwale, także organizowaliśmy akcje wpierające medium jako takie (teraz na przykład: akcję promująca komiksy do szkolnych bibliotek). Oczywiście, wszystko w ramach normalnego, zdrowego biznesu wydawniczego. Bardzo szanujemy pracę naszych konkurentów, ale Egmont Polska zawsze był motorem rynku komiksowego. Przyszłości nie znam, bo – chyba na szczęście – nie jestem wróżem ani wróżką, ale myślę, że przez kilka najbliższych lat ta sytuacja się nie zmieni.
Co serii i tytułów, o które Pan pyta – o części pisałem wyżej, o części nie mam nic konkretnego do napisania. Pozdrawiam, oczywiście.
PS A o pożądanych obwolutach, niech Pan podyskutuje na forach komiksowych, zapewniam moc wrażeń .


Panie Tomaszu, czy jest szansa na wydanie komiksów z serii Lukcy Luke wzorem „Tin Tina” w pojedynczych albumach? Wiem, że Pan również uwielbia tą serię. Śmiem twierdzić, że nasz rynek z radością przywitałby ten tytuł właśnie w takim wydaniu.
W maju więcej informacji.
"The Chimpanzee Complex" (Marazano - Ponzio) - liczne nagrody, ciekawa tematyka. Naprawdę warto.
„Kingdom Come” – ostatnio ten tytuł został z okazji rocznicy jego wydania zapowiedziany w wersji deluxe. Czy dobrze przypuszczam, że to tylko kwestia czasu kiedy ukaże się u nas?
Wróciliście do serii „Amerykański wampir”. Dokończcie proszę serię „Saga o potworze z bagien” … naprawdę czekamy :)
Czy jest szansa na komiksy z serii „Kaznodzieja” wydane w twardej oprawie bądź twardej z obwolutą?
Integral „Książę nocy”. U wydawcy są dostępne materiały bo jakiś czas temu właśnie w takiej formie ukazał się komiks na zachodzie. Poza tym nie wiem czy Pan wie ale jakiś czas temu powstała kontynuacja tego komiksu.

Wiem, wiem, ale to prequel. Mamy go na oku.

„Slain – Rogaty Bóg” integral - jakiś czas temu kupiłem angielskojęzyczne wydanie tego komiksu właśnie w takiej formie. Z radością przywitałbym jego polskie wydanie.
Batman Knightfall - naprawdę to kupimy :)
"Rozbitkowie czasu" (Forest - Gillon) - czekamy i wiercimy dziurę w Pana brzuchu ;)

Nie my.

Hellboy Library Edition - jest szansa ?
Czy temat mang to sprawa zamknięta w przypadku Państwa wydawnictwa? Żałuję, że wśród takiej ilości mang jakie ukazują się co miesiąc takie klasyki jak "Samotny Wilk i Szczenię" oraz "Vagabond" wciąż czekają na swoją kolej ... :(

Zamknięta. Ale na tym rynku mnóstwo się ukazuje tytułów, my tam niepotrzebni.

Chciałbym zapytać, jak będzie wyglądać Państwa polityka w kwestii dodruków N52. Zdaję sobie sprawę, że z biegiem czasu utrzymywanie wszystkich tomów w dostępności może stać się niemożliwe, ale czy można liczyć choćby na dodruki pierwszych tomów tych najpopularniejszych serii, także żeby nowy czytelnik miał jakiś punkt startu? Na przykład taki "Trybunał Sów" zniknął już z pierwszego obiegu.

Trybunał właśnie dorobiliśmy, bo to pierwszy tom głównej serii. Dodrukowaliśmy też już wcześniej kilka innych. Ale większości nie będziemy dodrukowywać, przynajmniej w bliskiej perspektywie.

Chciałbym się dowiedzieć jak będzie w przyszłości wyglądała sprawa z dodrukami komiksów Marvel Now. Większość pierwszych tomów jest już niedostępna, Deadpool zniknął ze wszystkich księgarń po niecałym tygodniu - wszędzie widnieje napis "nakład wyczerpany" i już chyba tylko w empiku można go jeszcze nabyć po cenie okładkowej. Mają państwo w planach dodruki tych komiksów czy już tylko drugi obieg zostaje?

Dodruki tomów 1 weszły na rynek. Info jak o DC. O ewentualnych dodrukach decyduje status serii i tempo sprzedaży.

W tej chwili właściwie powtarzam pytanie które ktoś zadał powyżej: czy można liczyć na dodruki w przyszłości brakujących tomów z "pierwszej fali" nowego DC? Tomy 2 z serii Batman Detective Comics i Liga Sprawiedliwości są od dawna niedostępne... A z chęcią bym nabył te wczesne serie, z tym że brak środkowych tomów mocno tu przeszkadza. Dziękuję.

Patrz wyżej, myślę że większość tych tomów można kupić, jeśli nie w księgarniach branżowych, to na allegro za rozsądne pieniądze. Temat dodruków długich serii to bardzo złożony temat…

Poza tym dziękuję za świetną pracę. Egmont robi bardzo dużo dobrego - jestem naprawdę zaskoczony jak bardzo rozwija się rynek w Polsce, głównie za sprawą Waszego wydawnictwa.

Dziękuję.

Jeśli to nie tajemnica, jaka jest przyczyna powrotu cen na okładki komiksów Egmontu?

To źle czy dobrze, że wróciły?

Nie ukrywam, że zasmuciło mnie przejście "Kaczora Donalda" na cykl miesięczny, zwłaszcza w czasie zwiększonej popularności komiksów w ogóle (no i teraz trzeba będzie czekać z 4 lata na numer 1000.). Mam do tego tytułu spory sentyment i chciałbym spytać, czy mają Państwo jakieś zarysy "planu naprawczego", który pomógłby wypromować czasopismo i zwiększyć sprzedaż (bo zgaduję, że to niska popularność spowodowała zmniejszenie częstotliwości wydawania)?

Od kilku lat KD to już nie moja działka (prowadziłem pismo w latach 1995-2012), ale – co nietrudno odgadnąć – zmiana częstotliwości jest konsekwencją spadku sprzedaży. Nie sądzę, żeby to forum było miejscem do opowiadania o szczegółach planów biznesowych i marketingowych przedsiębiorcy.

Odnośnie magazynu ,,Kaczor Donald" : Czy po przejściu pisma na formułę miesięcznika w ramach rekompensaty czy byłby możliwy wzrost objętości pisma z 48 stron do 56-64 (lub jeśli to niemożliwe to wzrost liczby stron komiksowych na numer z 32 do 34-35 np kosztem działu ,,Od czapki " który prezentuje bardzo niski poziom i tylko zabiera miejsce komiksów. Opcjonalnie 1-2 razy do roku , numer dłuższy 80 stronicowy ) ?

Przypominam, to jest pismo dla dzieci. Jeśli ktoś pragnie więcej komiksów, bez zabawek i stron redakcyjnych, ma do dyspozycji „Komiks Gigant”. Zachęcam do kontaktu z redakcją pisma.

Czy istnieje możliwość, że kiedyś Egmont będzie wydawał same grafiki wybranych okładek, które po zakupie można by wieszać oprawione na ścianie. Na przykład coś na wzór grafik z Kolekcji komiksów Grzegorza Rosińskiego (w formacie A4). Podobna akcja miała też już miejsce przy zbiorczym wydaniu "Wiedźmina" wydawnictwa komiksowego.

Nie sądzę.

Panie Tomaszu, kilka pytań:
W poprzedniej turze na pytanie o możliwość wydania kolorowego Szinka w integralu odpowiedział Pan w sposób, który można interpretować tak, że nie wykluczacie Państwo tego wydania. Czy pojawienie się kolorowego Szninkla w ramach kolekcji Hachette w jakiś sposób zmieniło szansę na pojawienie się kolorowego Szninkla z wydawnictwa Egmont? Czy szansa na kolorowego Szninkla od Egmontu (w obliczu wydawania tego komiksu w kolekcji Hachette) w tej chwili w ogóle istnieje?
Jeśli byłaby szansa na kolorowego Szninkla - czy Egmont pokusiłby się o wydanie go w formacie powiększonym (takim jak Wasze pierwsze wydanie tego komiksu z 2001 roku)?

Nie sądzę, żeby to nastąpiło w tym roku.

Czy jest planowana kontynuacja "Catwoman" Brubakera? Jeśli tak to kolejne części planujecie wydawać w ramach Deluxe czy może raczej w ramach regularnej serii (osobiście nie miałbym nic przeciwko kontynuacji w takiej formie, w jakiej planujecie Gotham Central :) )?

Jeśli będziemy kontynuować (a mamy na to ochotę, bo komiks super i reakcje czytelników takoż) do w Deluxie. Powiedzmy, 1 rocznie. Ale to tylko luźne rozważania…

Zaczęliście wydawać serię Batman/Superman w częstotliwości raz na 2 miesiące - czy chcecie kontynuować wydawanie tej serii w takiej częstotliwości?

Zaczęliśmy szybko, bo chcemy mieć 2 tomy przed filmem. Do końca roku wydamy jeszcze 2.

Czy w ramach serii Batman/Superman planujecie tylko run Jepha Loeba (pierwsze 4 części tej serii) czy też będzie wydawać ten komiks również dalej?
W listopadzie 2015 r. na stronie świata komiksu ukazały się zapowiedzi komiksów europejskich w integralach planowanych na rok obecny (Cyann, Salambo, Kurczak ze śliwkami, El Gaucho, Cromwell, Arq, Wieczna Wojna, Blueberry, Antares). Czy są to kompletne zapowiedzi na 2016 czy też Egmont szykuje jeszcze jakieś niespodzianki jeśli chodzi o komiks europejski w integralach?

Dziś nie mam nic więcej do dodania do tego planu. Ale chyba fajny jest, prawda? Doskonała selekcja świetnych autorów.

Czy w 2016 roku ukaże się 1 tom Cyann czy więcej?

Jeden.

Czy planujecie nowe serie frankofońskie w miękkiej oprawie? Jeśli tak to jakie?
Żeby rozwiać wątpliwości - w poprzedniej turze pytań, na pytanie "Czy na przyszły rok Egmont planuje wydać trzeci integral Wojny Sambreów - Maxime & Constance ?" odpowiedział Pan: "Raczej 2017, razem z reprintem tomu 1.".
Rozumiem, że pisząc o "reprincie tomu 1" miał Pan na myśli reprint integrala oryginalnej serii "Sambre" (wydanej w Polsce w 2006 roku, w kolekcji Mistrzowie Komiksu), a nie reprint 1. tomu "Wojny Sambre'ów"?

Tak.

W Stanach Zjednoczonych seria JLA zapoczątkowana runem Morrisona wyszła w 2 edycjach zbiorczych typu DeLuxe:
a) edycja z 2008 roku zbierała wyłącznie numery napisane przez Morrisona pomijając kilka numerów, które w trakcie trwania jego runu napisały inne osoby i kończyła się na ostatnim numerze Morrisona dla JLA (dodatkowo dołączając historie Morrisona spoza JLA jak "DC One Million”)
b) edycja z 2011 roku zbiera wszystkie numeru JLA łącznie z tymi niepisanymi przez Morrisona i nie kończy się na ostatnim numerze napisanym przez tego autora (dzięki temu np. w tomie 4 obok dokończenia runu Morrisona jest jedna z najlepszych historii z Ligą „Tower of Babel” Marka Waida, która ukazała się tuż po zakończeniu runu Granta)
Z wydanego przez Was tomu 1 (informacja w stopce) wynika, że zdecydowaliście się na edycję pierwszą – z 2008 roku. Czy to ostateczna decyzja?

Tak.

Pytam ponieważ pierwsze 2 tomy zbiorcze w obu edycjach są w zasadzie identyczne, więc tę decyzję można jeszcze zmienić (osobiście zdecydowanie wolałbym edycję z 2011 roku, bo prezentuje kompletną serię JLA – nie wycina numerów napisanych nie przez Granta – a w tomie 4 zostałaby wydana wyczekiwana przez wielu „Tower of Babel”. Dodatkowo - w razie dobrej sprzedaży - serię można by kontynuować, co przy edycji z 2008 r. nie byłoby możliwe, bo ogranicza się ona jedynie do 4 tomów Morrisona).
Rozumiem, że decyzja o wydawaniu premierowych komiksów z NEW52 (np. Flash) w takiej samej formie jak poprzednie (twarda oprawa) jest ostateczna i nie ma szans na jakąś ekonomiczniejszą wersję (np. oprawa miękka, brak dodatków) w cenie zblizonej do MarvelNOW?

Tak.

Jeśli tak to dla mnie osobiście trochę szkoda, bo kurczące się fundusze (i miejsce na półce - twarde oprawy są dużo szersze) nie preferują takiego wydania.

Rozumiem, dlatego kilka nowych serii wprowadzamy „na miękko”. Ale cykl NDC chcemy kontynuować w tej samej formie. Pisałem też już o tym, że większość komiksów DC i tak musi być znacznie droższa niż Marvele, bo ma znacznie więcej stron.

Z ciekawości - czy jest Pan zadowolony ze sprzedaży tak nietypowego komiksu superbohaterskiego jakim była Nowa Granica czy też ta forma nie przyjęła się na polskim rynku?

Nie narzekamy. No, ale komiks rewelacyjny. I jak ciekawie wydany .

Zapowiedział Pan powtórne wydanie Cromwell Stone'a. Czy jest szansa na wydanie tego komiksu w formacie powiększonym (na co rysunki Andreasa na pewno zasługują) czy też będzie to po prostu wznowienie Waszego 1. wydania?

Nie. Tak.

(jeśli miałoby to być tylko wznowienie, fajnie by było gdyby okładka była lakierowana - w ten sposób prezentuje się świetnie).
Może jakieś podpowiedzi, co do zapowiadanego komiksu nr 1000 :)? Np. czy będzie to komiks polskich autorów czy zagranicznych?

W kwietniu.

Na sam koniec wrócę jeszcze na moment do kwestii wycinania pojedynczych stron z oryginalnych wydań. W poprzedniej turze pytań padły zapytania o wycięcie jednej z okładek w dodatkach 14 tomu "Baśni" i wycięcie ilustracji Dave McKeana z "Azylu Arkham".
Panie Tomaszu jestem pewien, że w Pańskich kontaktach z "fandomem" komiksowym spotyka się Pan z - nazwijmy to - "hardcorowymi" fanami, którzy często mogą rzeczywiście być gotowi krytykować w czambuł każdą decyzję - a szczególnie taką związaną z wycięciem czegokolwiek. Jestem jednak zdania, że w tym środowisku jest więcej osób spokojniej i - powiedzmy - rozsądniej podchodzących do tej kwestii o ile tylko ingerencje są robione z głową. Myślę, że sam się do nich zaliczam - dlatego też rozumiem Pana tłumaczenie, że w mejsce okładki Baśni chcieliście Państwo wstawić reklamę serii, a do Azylu Arkham chcieliście wstawić polskie posłowie.
To natomiast, co mi się nie podoba - jeśli przyjmiemy, że jakieś strony musiały być wycięte (bo ze względów kosztowych nie chcieliście dodać tej jednej strony... choć może wystarczyłoby podnieść cenę z 79,99 do 80 zł?) - to sposób wyboru konkretnych stron do wycięcia.
Chodzi o to, że z Baśni została wycięta okładka numeru 93, a zostawiona została okładka z nr-u 90 (ta sama która słuzy jako okładka zbiorczego wydania) - mamy więc w komiksie 2 razy zaprezentowaną okładkę numeru 90 (jako okładkę zbiorczego wydania + w dodatkach) i ani razu okładkę numeru 93...
- Jeśli chodzi o Azyl Arkham to w dodatkach jest ponad 20 stron szkiców (Morrisona i McKean'a) i bodajże 3 piękne, całostronicowe, kolorowe ilustracje McKeana. Czy jeśli już trzeba było coś wyciąć to nie można było pozbyć się jednej z ponad 20 stron szkiców (które są niejako z definicji, jako szkice, estetycznie o wiele brzydsze niż całostronicowa ilustracja McKeana) a zostawić tę piękną ilustrację McKeana?
(mam nadzieję, że ta uwaga nie będzie zbyta standardowym "a wtedy kto inny by narzekał", bo staram się przedstawić sprawę z perspektywy nie "hardocorowych fanów", o których pisałem wyżej i którzy zawsze by narzekali, ale z perspektywy logicznego spojrzenia na sprawę, zakładającego, że coś musiało być wycięte).
Oczywiście zgaduję, że niekoniecznie musi to być uwaga bezpośrednio do Pana (zakładam, że nie ma Pan czasu do podejmowania każdej tego typu decyzji), ale apeluję o zwrócenie uwagi na tę sprawę - nie chcę kwestionować powodów wycinania pewnych materiałów, natomiast proszę żeby Egmont robił to z głową ;)

Mogę jedynie krótko napisać, że czasami oryginalne grafiki będą wypadać z komiksów, aby zrobić miejsce dla reklam czy tekstów redakcyjnych, niezbędnych – naszym zdaniem - informacji. Staramy się, aby te ingerencje w treść miały sens. Rozumiemy, że ktoś uważa inaczej lub ma inny pogląd na tę kwestię.

I na koniec tego punktu - jako wielki fan Dave'a McKeana zapytam - czy jest jakakolwiek szansa by dołączyli Państwo tę jego usuniętą, całostronicową ilustrację do któregoś z kolejnych DeLuxeów (może w którymś zostanie jakaś wolna strona, gdzie można by "wrzucić" tę ilustrację)?

Nie planujemy.

Na koniec dołączam się do próśb, które padły już w tej turze pytań o wydanie takich komiksów jak "JSA: The Golden Age", "Batman" Norma Breyfogla, "Batman Hush", "Top 10" i przede wszystkim "Saga o Potworze" Moore'a (może w 2017, kiedy zakończycie 3 obecnie wydawane serie Vertigo... ;) ?). Natomiast osobiście wolałbym coś nowego niż wydanie Batman Knightfall, które można dość tanio kupić w wydaniu Semica.

A powyżej ktoś się Kgightfalla domaga… A ty bądź mądry, biedny wydawco.
[ljc]


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

lipaz -

Na jaki adres można kierować kolejne pytania do Pana Tomasza? Kiedy kolejna seria odpowiedzi?

ramirez82 -

Pytania zadajemy w tym wątku:

http://forum.alejakomiksu.com/viewtopic.php?t=4460&p=178455#p178455

Odpowiedzi raz na kilka miesięcy.

ramirez82 -

Co do samych odpowiedzi, wszystko fajnie, będzie Corto, jest nadzieja na całość Catwoman Brubakera, szkoda tylko, że w przypadku Top 10 Egmont wciąż się waha :(

celtic -

Tajemniczo wygląda sytuacja z LUCKY LUKIEM. Czyżby Egmont przejął kolekcję od Hatchette i wydał ją trochę zmienionej formie???

markito -

Liczę, że niedługo na Pyrkonie Pan Tomasz zdradzi kilka kolejnych "smakowitych" informacji :)

Iron -

markito pisze:Liczę, że niedługo na Pyrkonie Pan Tomasz zdradzi kilka kolejnych "smakowitych" informacji :)


Nie zdradzi :/

ramirez82 -

O pozostałych Deluxach na 2016 mógłby zdradzić. Znamy 3 tytuły, a Deluxów ma być 6-8, więc zostało 3-5 tytułów, które na pewno już są zaklepane i wiadome, a z których każdy może okazać się bombą.

Iron -

ramirez82 pisze:O pozostałych Deluxach na 2016 mógłby zdradzić.


Pewnie zdradzi na FKW. Na Pyrkonie na pewno nie. Serio.