Nowe Teksty

Starzejąca się klasyka
Kleszcz o "Krucjata nieskończoności"
Pan Cudowny w pełnej krasie
Tymczyński o "Mister Miracle"
Czas na rewolucję
Tymczynski o "Czwórka z Baker Street #02: Sprawa Rabukina"
Szaleniec z Oskarem
Pawełek o filmie "Joker"
Paulina Christa: Żeby pamięć o dziadku nie zaginęła
rozmowa z Pauliną Christą, prezesem Fundacji „Kreska” im. Janusza Christy

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Skład jury Złotych Kurczaków 2015


Organizatorzy wrocławskiego festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki ogłosili pełny skład pięcioosobowego jury tegorocznej imprezy. Przypominamy, że impreza odbędzie się 13 lutego 2016 we wrocławskiej Barbarze (Świdnicka 8c). Organizatorzy zachęcają również do nadsyłania zgłoszeń swoich publikacji do poszczególnych kategorii nagrody.
Nazwiska wszystkich nowo powołanych sędziów znajdują się obecnie w szafach pancernych w podziemiach naszego HQ, ale wiemy, że do prasy wyciekły już informacje o zaprzysiężeniu na pierwszego Jurora…

Jest nim człowiek-instytucja, waleczny rycerz z Zakonu PC (Podziemnych Comiksów) - Krzysztof „Prosiak” Owedyk. Autor kultowej „Ósmej Czary”, „Prosiacka”, „Ratboya” oraz całego kanonu zinów komiksowych, którego zasługi w komiksie niezależnym są równe tylko jego talentowi i umiejętnościom tanecznym (6-cio krotny zwycięzca Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza Miasta Luboń).

_____________________________________


Kolejną jasno błyszcząca gwiazdą pośród składu Jury zostaje znana i lubiana...
Joanna Karpowicz - autorka komiksów, malarka i prestidigitatorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka.

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Centrum Zamenhofa w Białymstoku (Fundacja Tranzyt/Central Europe Comic Art, 2011), w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2011), w galerii Nova w Krakowie (2003) oraz wielokrotnie we Wrocławskim oddziale MoMA. Wydała dwa autorskie albumy komiksowe: „Szminka” (scen. Jerzy Szyłak) oraz „Jutro będzie futro”. Zwycięzca ponad 30 walk na maczety w nielegalnych kambodżańskich turniejach Khmerów ”Labokkatao”.

_____________________________________


Mateusz Skutnik - zodiakalny lew. Twórca komiksów, scenarzysta, rysownik i projektant gier komputerowych. Założyciel i redaktor naczelny zina Vormkvasa. Wieloletni współpracownik magazynu Ziniol. Znany także z tego, że potrafi urosnąć imponująca brodę na zawołanie.

Twórca takich komiksowych hitów jak m.in.: Rewolucje, Morfołaki, Blaki, Wyznania właściciela kantoru oraz wielu, wielu innych. Publikował m.in. w AQQ, Krakersie, Znakomiksie, Katastrofie, KGB, Ricie Baum, Świecie Komiksu, słoweńskim Stripburgerze i czeskim Aargh!. Mistrz Europy w Wędkarstwie Morskim z Dryfującej Łodzi i wicemistrz Polski w Wędkarstwie Spinningowym na Przynęty Sztuczne z Brzegu.

Twórca scenariusza i scenografii do filmu Kinematograf w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Po amputacji ręki podczas wypadku wędkarskiego, przyszyto mu dłoń seryjnego mordercy - Vampira z Giżycka.

_____________________________________


Juror, którego mamy zaszczyt dzisiaj zaprezentować to człowiek legenda. Piotr Kasiński - Rocznik 1972, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, scenarzysta komiksowy, aktor oraz współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier – MFKiG (takie Złote Kurczaki ale w Łodzi) . Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Twórców "Contur", były pracownik Ośrodka Promocji i Informacji Kulturalnej Łódzkiego Domu Kultury a obecny pracownik Łódzkiego Centrum Komiksu. To kawał zimnego sukinsyna, ale nie boi się zarazem swojej delikatniejszej strony – regularnie śledzi horoskopy z Expressu Ilustrowanego oraz płacze na reklamach wafli Jutrzenka.

_____________________________________


Filip Myszkowski – człowiek, którego nie trzeba nikomu przedstawiać…… urodzony w Pyskowicach k. Gliwic- polski rysownik, malarz, twórca komiksów, ilustrator oraz cukiernik amator.
Swoją burzliwą karierę komiksową rozpoczynał jeszcze w latach 90tych minionego stulecia w "Głosie Wielkopolskim" i "Gazecie Poznańskiej". Współtworzył przełomowy magazyn komiksowy "Produkt", który ukształtował całe pokolenie spoconych komisarzy w Polsce. Autor serii: "Emilia, Tank i Profesor" wydanych przez, świętej pamięci, wydawnictwo Mandragora oraz Zin Zin Press .
W latach 2004-2008 związany z magazynem "Mix Komiks", i serią "Zefir", stworzoną przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego. Redaktor Wampera, a później także Nowego Wampera.
Od 2009 zajmuje się malarstwem sztalugowym, skręcaniem karków i hodowlą ratlerków bojowych (Zwergpinscher) dla wielkopolskich oddziałów prewencji.

_____________________________________


_____________________________________


REGULAMIN NAGRÓD W KONKURSIE
ZŁOTE KURCZAKI 2015

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń swoich publikacji, które ukazały się w 2015 roku, do konkursu do 31 grudnia ( do godziny 23:59) na email: zlotekurczaki2015 [at] gmail.com. W tytule mejla prosimy wpisać "Złote Kurczaki 2015 - zgłoszenie", a w treści: tytuł komiksu, autorów, datę wydania oraz załączyć wersję cyfrową komiksu w pliku pdf do wglądu (ewentualnie link do ściągnięcia dla plików powyżej 10mb)

Aby uniknąć internetowego plebiscytu na ilość lajków - w tym roku nominacje wybierze szerokie (nie tylko pod względem rozmiarów) grono złożone z autorów komiksów niezależnych, osób nominowanych i nagrodzonych w ubiegłych latach oraz recenzentów komiksowych, które zapozna się z przesłanymi komiksami i do końca stycznia wytypuje w każdej kategorii 5 nominacji.

Kategorie to w tym roku dla odmiany:
Najlepszy Zin Komiksowy
Najlepszy Rysownik
Najlepszy Scenarzysta
Najlepsza Okładka
Najlepszy Komiks

W danej kategorii dany tytuł/autor może być nominowany maksymalnie 1 raz. Tzw. „Selektorzy” nie będą mogli głosować na własne produkcje i produkcje przy których współpracowali (jak w zinach itp). Poszczególna punktacja w nominacjach nie będzie przekazywana dalej, aby nie sugerować nic szanownemu Jury.

Następnie w dniach 1-10 lutego pięcioosobowe Jury* zapozna się z najlepszymi komiksami w danej kategorii i odda swoje głosy (1 miejsce - 5pkt, 2 miejsce - 4pkt, 3 miejsce – 3pkt, 4 miejsce – 2 pkt, 5 miejsce – 1 pkt). W przypadku ewentualnego remisu Jury będzie musiało walczyć na gołe klaty o to kto będzie ostatecznym zwyciężcą bo w przypadku Złotych Kurczaków panują te same reguły jak u Nieśmiertelnyc: THERE CAN BE ONLY ONE!!

*Gwiazdy, które znajdą się w tegorocznym Jury będziemy systematycznie odsłaniać bo to Komiksowi Celebrities najwyższej klasy…[Ystad za Złote Kurczaki FB]

Tagi

Złote Kurczaki 2015


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-